Cilt BakımıGüzellik

Duşta Neden Yüz Yıkanmamalı?

Yüzümüzü duşta neden yıkamamalıyız ?

Duşa girdiğinizde özellikle ferahlık hissini vermesi ve tertemiz olduğunuzu hissetmek için yüzünüzü de yıkama isteği gelebilir. Ancak yüzünüzün duşta yıkanması doğru değildir. Çünkü yüzünüzün uzun süre sıcak su ile maruz kalmasına sebep olabilirsiniz.


Uzun uzun ve özellikle sıcak su ile duş almayı seviyor olabilirsiniz. Fakat sıcak suyun cildinize çok fazla temas etmesi, cildinizi tahriş edeceği gibi cildinizde akne oluşumuna neden olabilir. Bundan dolayı duşa girdiğinizde uzun vakitler geçirmemeye dikkat etmeniz gerekir. Ya da sıcak suyun ayarını doğru ayarlamanız gerekir. Böylelikle hem cildinizin akne oluşumunu engelleyebilir hem de cilt sağlığınızı korumuş olursunuz.

Duşta Yüz Yıkamamanın Nedenleri

Duş esnasında yüzünüzü sıcak suyla yıkamak cilde zarar verebilir. Bundan dolayı duşta yüzünüzü ılık su ya da soğuk su ile yıkamanız önerilir. Özellikle duş ürünlerini yüzünüze uygulamamanız da fayda var. Şampuan ve saç kremini yüzünüze gelmemesine dikkat etmelisiniz.

Şampuan, saç kremi veya duş jellerinin içerisindeki kimyasal maddeler yüz gibi cildin hassas ve ince noktalarına karşı fazla uyarıcı içerebilir.


Sıcak su kan dolaşımına etkisi vardır. Hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Duş Esnasında yüze gelen sıcak su yüzün kızarmasına sebep olur. Aynı zamanda uzun süre vakit geçirildiğinde yüzünüzde gül hastalığını tetikleyebileceği bilgisini hatırlatmamızda fayda olacaktır.

Yüzün Yıkanması Ne Zaman İdealdir?

Yüz temizliği düzenli bir şekilde yapılmalıdır. İster duşta isterse gün içinde temizleyebilirsiniz. Önemli olan cildinizi düzenli bir şekilde temizliğini yapıyor olmanızdır. Düzenli ve günlük yapılan yüz temizliği cildinizi arındırır. Dikkat edilmesi gereken ise bu temizliği sıcak su ile yapmamanız.

Duş anında yüzünüzü yıkamaktan vazgeçmek istemiyorsanız duşunuzu tamamlandıktan sonra suyu daha ılık bir su haline getirip cildinizi yıkayabilirsiniz. Böylelikle yüz temizliği duş anında yapmış olup alışkanlığından vazgeçmiş olacaksınız.

Yüz Nasıl Yıkanmalı?

Yüz, yapısı gereği hassas ve ince bir yapı olduğundan dolayı düzenli bir şekilde yıkanması gereken bir bölgedir. Doğru sıcaklık ölçüsü ve rutiniyle yıkandığı takdirde yüzünüz sizin düzeninize uyum sağlayacaktır.

Yüzünüzün günlük yıkama rutini şu şekilde olmalıdır :

Saçlarınızı geriye doğru bir toka ile tutturarak başlayabilirsiniz. Yüzünüze gelen saç tellerinin olmaması gerekir. Ellerinizle yüzünüzü ıslatmalısınız. Çünkü sabunun daha kolay kayganlaşmasında yardımcı olur. Hızlı bir şekilde köpüren sabunu cildinize fazla temas ettirmemiş olursunuz. Köpüren sabunu temizleyerek cildinize uygun olan tonikler ya da jellerle yıkayabilirsiniz. Bu ürünleri kullanırken çok fazla miktarda uygulanmasına gerek yoktur. Çok az bir miktarda parmak uçlarınıza alıp yüzünüze dairesel masaj şeklinde uygulayabilirsiniz. Daha sonra cildinizi yine ılık suyla durulayabilirsiniz. Yumuşak bir havludan yardım alarak haf şekilde dokunarak silebilirsiniz. Sert havlularda cildinizi tahriş edebilir. Yüzün hızlı kuruması adına yapacağınız sert hamleler yüzünüzün kızarmasına sebebiyet verebileceğinden dolayı aceleci tavırlardan da uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu