Sağlıkİyi YaşamManşet

Alkol ile Beraber Hangi İlaçlar Alınmamalı?

Alkol, özel gün kutlamalarının vazgeçilmezlerinden biridir. Peki ya her gün düzenli olarak kullandığınız bir ya da daha fazla ilaç varsa bir iki kadeh içmenizin bir sakıncası var mıdır yoksa alkolden bütünüyle uzak mı durmalısınız?

Haydi gelin alkol ile beraber hangi ilaçlar alınmamalı? sorusunun cevabını hep birlikte öğrenelim.

alkol

Alkolle beraber hangi ilaçlar alınmamalı?

Bazı durumlarda ilaçları içki ile karıştırmak tehlikeli olabilir. Aynı zamanda bazı ilaçlar alkol ile etkileşime girdiğinde, ilaçların yapacağı yararlara etki eder. Hatta tam tersine zararlı hale de getirebilir.

Düzenli ilaç kullanırken alkol almanız hastalığın belirtilerini ya da doğrudan hastalığın kendisini olumsuz yönde etkileyebilir. Örneğin içki, kan şekeri seviyelerini düşürdüğü için diyabet hastalığını kontrolden çıkarır.

Aynı zamanda bir iki bardak da olsa içki içmek, ilaçların uyku getirici etkisini arttırarak sersemliğe yol açabilir. Bu da, kişilerin araba ya da tehlikeli makineler kullanması durumunda kazalara sebep olabilir.

Brown Üniversitesi’nden farmakolog Danya Qato’ya göre; bazı ilaçların içki ile karıştırılması ölümcül sonuçlara bile neden olabilir.

Yaşlı insanların ilaçlar ile içkiyi karıştırması, genellikle gençlerden çok daha fazla ilaç kullandıkları için daha fazla risk teşkil ediyor. Bunun yanında yaşlılarda içki, motor becerilerini de etkiliyor. Bu şekilde düşme ya da başka kaza risklerini de arttırıyor.

Alkolün vücuttan atılma süreci yaşlanma ile birlikte yavaşlar. Dolayısıyla alkol yaşlı kişilerin kanında çok daha uzun süre kalır.

Peki ya yaygın olarak kullanılan 8 ilaç alkol ile birlikte kullanılırsa ne olur?

Aşağıda sıralayacağımız ilaçlar dışında başka bir ilaç kullanıyorsanız eczacınıza ya da doktorunuza mutlaka danışmayı unutmayın.

Antidepresanlar

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne (CDC)’ye göre; 12 yaş ve üstü her 10 Amerikalıdan biri antidepresan kullanıyor.

Hem antidepresanlar hem de içki, merkezi sinir sistemini yavaşlattığı için bu ikisinin birleşmesi beyindeki düşünme ve dikkat merkezlerini olumsuz etkiler.

Antidepresanların içki ile birlikte alınması depresyon semptomlarını da arttırabilir. Danya Qato, monoaminoksidaz adı verilen antidepresan sınıfına giren ilaçları kullanan kişilerin ise tansiyonlarında tehlikeli artışların meydana gelebileceğine dikkat çekiyor.

Zoloft, Prozac ya da Paxil gibi seçici serotonin geri alım inhibitörleri sınıfına giren antidepresanların içki ile olumsuz etkileşim içine girdiklerine dair çok daha az bulgu mevcut. Yine de bu ilaçları kullanan kişilerde içki; sersemlik, baş dönmesi ve konsantrasyon bozukluğu yaratabilir.

Kolesterol Düşürücü İlaçlar

Lipitor ve Crestor gibi statinler de en çok satılan ilaçlar arasında yer alıyor. Danya Qato’ya göre; statin kullanan kişiler içkiyi fazla abartmamalı ve orta düzeyde tutmalı.

Ancak Danya Qato, en büyük problemin hem bu kolesterol düşürücü ilaçları kullanan hem de aşırı alkol problemi olan kişilerde görüldüğünü dile getiriyor.

Statin tedavisinin yan etkilerinden biri de karaciğer hasarı olduğu için düzenli statin kullanımı ile aşırı içki alımı birleştiği zaman karaciğerde kalıcı hasara yol açabiliyor. İçkinin zararları içerisinde en etkili olanın karaciğer hastaları olduğunu unutmamak gerekir.

alkol

Tansiyon ve Kalp İlaçları

Daha önceden kalp krizi geçirmiş ya da kalp yetmezliği, göğüs ağrısı ya da anormal kalp ritmi tedavisi gören kişilerin kullandığı beta blokerlerin etkisinin içki tarafından azaltıldığı düşünülüyor.

Bu sebeple doktorlar, beta bloker kullanan hastaların alkol almasını yasaklıyor.

Pennsylvania Üniversitesi Hastanesi’nden iç hastalıkları uzmanı Stacy Elder’a göre; hipertansiyonu düzenlemek için ya da kalp krizi ve felç tedavisinde kullanılan anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE), içki ile reaksiyona girdiğinde tansiyonun çok fazla düşmesine yol açabilir. Bu durum ise kişide baş dönmesi hissine ve bayılmasına neden olabilir.

Doğum Kontrol Hapları

Planned Parenthood’a göre; Amerika’daki 15 ila 44 yaş arası kadınların yaklaşık olarak %17’si doğum kontrol hapı kullanıyor.

İçki, doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda vücuttan daha yavaş atıldığı için bu tür hapları kullanan kadınlar çok daha hızlı sarhoş oluyor.

Diyabet İlaçları

Stacy Elder, içkinin sadece alınmasından hemen sonra değil, sonraki 24 saat süresince de kişinin şekerinin düşmesine yol açabileceğine dikkat çekiyor. Bu sebeple kişinin alkol alımı yapmadan önce ya da alma sırasında bir şeyler yiyerek kan şekeri seviyesini sabit tutması öneriliyor.

Diyabet ilaçlarından bazılarının, kan şekerini düşürdüklerinden ve bunun da tehlikeli sonuçlar doğurabileceğinden kaynaklı olarak alkol ile birlikte alınmaması gerekiyor. Bu ilaçlardan biri, aşırı alkol kullanan kişilerde nadiren de olsa kötü sonuçlar verebilen metformin. Bu ilaç alkol ile birlikte alındığında laktik asidoz yani kanda laktik asit birikmesi riskini arttırabiliyor ve kişide mide bulantısı ya da güçsüzlük gibi belirtilere yol açıyor.

Glimepiride gibi diyabet tedavisi için kullanılan diğer ilaçlar da alkol ile karıştığında baş dönmesi, mide bulantısı, yüzde kızarma ya da kan şekeri seviyelerinin düşmesi gibi problemlere neden olabiliyor.

Reflü ve Ülser İlaçları

Stacy Elder, fazla alkolün mide ile yemek borusu arasında kalan kasların gevşemesine neden olabileceği için reflüyü arttırabileceğinden bahsediyor. Bu da göğsünüzün üst kısmında bir yanma hissine ve ağzınızda ekşi bir tada neden oluyor.

Alkolün verdiği rahatsızlığın yanı sıra mide ve yemek borusunu çevreleyen tabakayı da aşındırabiliyor. Aynı zamanda üretilen mide asidi miktarını da arttırabileceği için hem reflü hem de ülser semptomlarını kötüleştirebiliyor.

alkol

Ağrı Kesiciler

Reçeteli ya da reçetesiz ağrı kesiciler kullanırken alkol almak, ağrı kesicinin etkisini yoğunlaştıracağı için kişiye zarar verebilir.

Parasetamol (Tylenol) içenlerin az miktarda alımında bir sorun olmadığını belirten Qato, kronik içicilik ile parasetamölün karışması durumunda karaciğerin zarar görebileceğini söylüyor.

Aspirin ve ibuprofen gibi diğer reçetesiz ağrı kesiciler alınırken ise orta düzeyde tüketilebilir. Fakat aspirin ve ibuprofen gibi alkol de mide iritasyonunu arttırabildiği için düzenli olarak bu ağrı kesicileri kullanan kişilerin çok alkol almamaya dikkat etmesi gerekiyor.

Aksi taktirde bu durum ülsere ya da mide kanamasına yol açabilir. Vicodin ve OxyContin gibi reçeteli ağrı kesiciler kullanılırken asla alınmaması gerekiyor. Çünkü bu ilaçların uyuşturucu etkisini arttırarak, yorgunluğa ve şekerin düşmesine neden oluyor.

Uyuşturucu ilaçlar ile alkolün karışması aynı zamanda kişinin düşünme ve motor becerilerine zarar verebiliyor. Aynı zamanda nefes alma problemlerine de yol açabiliyor.

Uyku Hapları

Qato, uyku hapı kullanan kişilerin alkolden uzak durması gerektiğini dile getiriyor.

Lunesta ya da Ambien gibi hapları alkol ile karıştırmak tehlikeli olabilir. Alkol, uyku haplarının uyuşturucu etkisini ve beyindeki karamsar düşüncelerin oluştuğu bölümlerin faaliyetini arttırabilir, baş dönmesi ya da uyku sersemliğine yol açabilir. Bu da düşme, yaralanma ve hatta trafik kazalarına neden olabilir.

Uyku hapı ile birlikte çok fazla tüketmek tansiyonun tehlikeli seviyelere inmesine ve hatta nefes alma zorluğuna bile neden olabilir.

Her ne kadar içki insanların uykusunu getirse de aslında tüketmek uyku düzeninizi bozabilir ve gece çok daha sık uyanmanıza yol açabilir.

Qato, içki içenlerin uyku hapı almadan önce altı saat beklemesi gerektiğini vurguluyor. Bu şekilde ikisinin karışması engellendiği için rahat bir uyku çekilebileceğini söylüyor.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu