Saç BakımıGüzellikManşet

Altın Saçlara Sahip Olmanın Sıradışı Etkisi: Sarışınlık Büyüsü!

Akıllara kazınan sarışın Banu Alkan’dan Yeşilçam’ın belki de tek doğal sarışını Itır Esen’e… 

Modern zamanların pop ikonu ve efsane film yıldızı Marilyn Monroe’den pop müziğin süper starı Ajda Pekkan’a… Güzeller güzeli oyuncumuz Bade İşçil’den pop şarkıcımız Aleyna Tilki’ye… 

Sarışın saç rengi, kadınların yıllardır tercih ettiği bir saç rengi olarak popülerliğini koruyor. Bu saç rengi, özellikle batılı kültürlerde genellikle bir güzellik standardı olarak kabul ediliyor. Bu nedenle, bazı kadınlar toplumda daha güzel ya da çekici görünmek için sarışın olmayı tercih ediyor. Bununla birlikte, günümüzde güzellik standartları giderek çeşitleniyor ve çoğu kadın artık kendi benlik algılarına göre bir tercih yapıyor.

Nedenlerden biri belki de Türkiye’de doğal saç rengi sarı olanların oranının yalnızca yüzde 2 olmasıdır. Kim bilir… Ancak biliyoruz ki bir diğer neden, sarışın saç renginin gençliği ve enerjiyi sembolize etmesi. Sarışın saçlar, genellikle doğal bir ışıltıya sahip ve bu ışıltı, gençlik ve canlılık izlenimi yaratıyor. Sarışın saç rengi ayrıca özgüven ve cesaret sembolü olarak da görülebiliyor. Bu nedenle, bazı kadınlar sarışın saç rengini seçerken kendilerine olan güvenlerini arttırmayı ve çevrelerindeki insanların dikkatini çekmeyi amaçlıyor. 

GP Yeni Gorsel Boyut 2023 07 20T171059.989

Hollywood Etkisi denen kavramı hiç duydunuz mu? Sarı saç rengi, Hollywood filmlerindeki sarışın yıldızlarla özdeşleştirilmiştir. Marilyn Monroe, Grace Kelly ve Brigitte Bardot gibi ünlüler, sarı saçları ile popülerlik kazanmışlardır. Pek çok kadın sarı saç rengini, ünlülerin etkisiyle mi tercih ediyor?

Tabii ki unutmamakta fayda var: Sarışınlık bir yaşam tarzıdır. Yalnızca saçlarınızı sarı renge boyatmanız yetmiyor. Aynı zamanda makyajınızdan giyiminize kadar her şeyinizin bu renge uygun olması gerekiyor.

Platinden küllü sarıya, bal köpüğünden altın sarısına kadar pek çok farklı çeşit sarı arasından kendine yakışanı bulmanın zorluğunu da gözden kaçırmayalım. Sarışın olmak kadar hangi tonu seçmek de büyük bir öneme sahip. 

Bunların yanında pek çok durum: tarih boyunca yapılmış tüm “sarışın” espirilerine maruz kalmak, kuaföre ayırdığı vakit kadar çevresine vakit ayıramamak, iki haftalık boyanın üzerine aniden gelen dip boyası çığlıkları, kırmızı tonunun birebir bütünleşmesi, koyu renk kaşların inanılmaz hafifliği, bütçeyi devamlı olarak zorlayan aylık saç bakım masrafı, saçlara uygulanan yoğun kimyasal işlemler sonrası duyulan pişmanlık, sürekli olarak “doğal mı boya mı” soruları ile cebelleşme, kesintisiz bakım ihtiyacı ve daha nicesi… 

Biz de tüm bunların ışığında Henkel’den Tuğçe Biçer’e sarışınlığı sorduk. Sarışınlık Otoritesi konseptiyle   teknik anlamda kuaförleri destekleyen tüketicilere sağlıklı sarışınlık öneren çalışmalarda imzası yer alıyor.

Hoş geldiniz. Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Hoş bulduk. Toplam 11 yıldır kozmetik sektöründeyim ve yaklaşık iki yıldır da Henkel Tüketici Markaları, Profesyonel Saç Grubunda Kategori Müdürüyüm. 

GP Yeni Gorsel Boyut 2023 07 20T171139.414

Sizce kadınlar neden sarışın olmak istiyorlar? Sarışın olmak neyi ifade ediyor?

Sarı renk insanlarda ışık, aydınlık, güneş gibi pozitif duyguları uyandırıyor. Doğru ki sarışınlığın dikkat çekici bir yanı da var. Ancak tüm bunların yanı sıra sarışınlıkta her ruh haline göre bir renk ve sınırsız işlem seçeneği var. Minik dokunuş ve farklı tekniklerle büyük değişiklikler elde etmek mümkün. Ayrıca dünya nüfusunun yalnızca %2’sinin gerçek sarışın olduğunu biliyoruz, koyu saçın yaygın olduğunu da düşünürsek, değişiklik için sarışınlık servislerine olan talebin artması oldukça normal.😊 

Renk skalasını incelediğinizde en çok tercih edilen sarışınlık mı? 

Aslında en çok tercih edilen dememiz doğru olmaz. Sarışınlık kişiye özel olmalıdır ve herkesin kendi cilt tonuna, göz rengine uyacak tonlar farklıdır. Bu yüzden biz sarışınlık servislerinin çeşitliliğini çok önemsiyoruz ve birlikte çalıştığımız zanaat ortaklarımız olan kuaförlerimizi de bu alanda eğitimlerimizle destekliyoruz. Ancak genelleme yapacak olursak biküvi, kum, buz gibi pastel tonların sarışınlık servislerinde daha çok tercih edildiğini görüyoruz.

Herkes sarışın olabilir mi? Sarışın olmanın yakışıp yakışmadığı nasıl anlaşılabilir? 

Tabi ki herkes sarışın olabilir ama kuaförünüzün bu işteki ustalığı çok önemlidir. Kuaförünüz, doğru bir analiz ile size en uygun olacak tonu seçmelidir. Yapılan işlem eğer cilt tonunuza uymuyorsa, saçın rengi çok güzel olsa dahi kişiyi ayna karşısında mutlu etmez. Şöyle açıklayacak olursak; çok esmer tene sahip olan bir kişi, sarının daha koyu tonlarından olan karamel sarısı gibi tonlarla yüzünü renklendirebilir veya ten rengi çok beyaz olan bir kişi, sarının en açık tonu olan platin rengi ile kendini yenileyebilir.

Sarışın olmanın gerektirdiği bakımı pek çoğumuz duyduk. Ancak bir de sizden dinlemek istiyoruz. Sarı saç bakımı nasıl olmalı? Siz neler önerirsiniz?

Özellikle sarışınlık servislerinde uygulanan açma işlemleri saç bağlarının gücünü kaybettirir. Bu da saça elastikiyet kaybı, kuruluk hatta eğer güvenilir ellerde ve doğru ürünlerle uygulanmamış işlemler söz konusuysa saçta yanma, kopma gibi sonuçlarla karşılaşılır. Müşteriler çoğunlukla kuaförde kullanılan ürünlerin, özellikle açıcı & boya gibi teknik ürünlerin markasını sormaz ya da güvenilirliğini araştırmaz.

Öncelikle ilk önerim mutlaka saçınıza hangi ürünle işlem yapılacağı hakkında bilgi alın ve ürünü araştırın. İkinci önerim ise saçınızın ihtiyacına göre düzenli bakım ürünleri kullanarak haftalık rutinler oluşturmanız. Doğru şampuan seçimi, ihtiyaca göre seçilen saç maskelerinin düzenli kullanımı, şekillendirme öncesi/ sonrası bakım serumları sarı saçların daha bakımlı gözükmesini ve güçlenmesini destekleyecektir. 

Peki ya sarışın olmanın riski tarafları var mı? Varsa neler? 

Daha önceki sorularda da değinmeye çalıştığım gibi kesinlikle doğru analiz ve doğru ürün kullanımı bu işin olmazsa olmazı. Öncelikle yapılacak işleme uygun açıcıyı seçmek çok kritik örneğin bizde folyolama, dip açma, free hand teknik dediğimiz serbest teknikler için 3 farklı özellikte açıcı seçeneği mevcut, dolayısı ile doğru açıcı ile saçı gereğinden fazla yormamak mümkün. Ayrıca ürünlerimiz bağ koruma teknolojisine sahip ve ek anti-metal işlemler gerektirmiyor. Özetle, teknik işlemler doğru uygulanmaz ve kullanılan ürün kalitesine dikkat edilmez ise saçın zarar görmesi muhtemel en büyük risktir. 

Teknik detaylar hakkında bilgi alabilir miyiz? Yani kuaför boyutunda nasıl bir teknik bilgiye sahip olunmalı? 

Schwarzkopf Profesyonel olarak üzerinde en çok durduğumuz konu teknik eğitimler. Elimizde güçlü bir ürün yelpazesi var, sarışınlık dediğimizde yapılabilecekler sonsuz, her müşterinin ihtiyacı farklı bu yüzden işlemin ihtiyacına göre doğru miktarda ve doğru karışımlarla uygulanan ürün kullanımı, renklendirme bilgisi ve iyi derecede saç analizi yapabiliyor olmak bu işin olmazsa olmazı. Düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz sarışınlık eğitimleri ile hem kuaföre hem de müşteriye güven veriyor olmak ve kuaförlük zanaatini desteklemek en büyük tutkumuz. 

Sizin en beğendiğiniz sarışın yabancı ve Türk ünlüler kimler?

Aslında çok fazla var ama sanırım onları farklı bir saç rengi ile düşünemezdim… Türk ünlülerden Emel Sayın, Burcu Esmersoy, Ajda Pekkan yabancı ünlülerden ise Madonna ve tabi ki ikonik bir sarışın olan Marilyn Monroe ancak son dönemde özellikle Icardi sayesinde erkeklerin sarışınlık servislerine olan talebinin arttığını gözlemliyoruz. 😊 

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu