Sağlıkİyi YaşamManşet

Gündemde Olan COVID-19 Varyantları: Eris ve Pirola Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yapılan resmi açıklama ile Eris varyantı ülkemize ne yazık ki giriş yaptı. Sorularımızın cevaplarını Liv Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cengiz Özdemir’den aldık.

1694778663 3661568

Virüsün Sürekli Değişimi

COVID-19, yaklaşık dört yıldır dünya genelinde etkisini sürdürüyor ve bu süre zarfında virüsün yapısında çeşitli mutasyonlar meydana geldi. Bu mutasyonlar, yeni varyantların ortaya çıkmasına neden oldu. Özellikle Omicron varyantı, dünyada en sık görülen tip olarak dikkat çekiyor ve sürekli olarak mutasyona uğruyor.

Eris Varyantı: İzlenmesi Gereken Bir Varyant

Eris (EG.5) varyantı, son zamanlarda Amerika ve Avrupa’da bildirilen olgularda artış gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü, bu varyantı “izlenmesi gereken bir varyant” olarak kabul etti. Ancak Eris varyantının COVID-19 hastalığını daha ağır bir şekilde geçirdiğine dair kesin veriler henüz elimizde bulunmuyor.

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı açıklamalarında bugün itibari ile bu iki yeni varyant içerisinden Eris varyantının yurtdışı temaslı 9 hastada tespit edildiği bildirilmiştir. Son zamanlarda yapılan test sayısının düşük olması da göz önüne alındığında yeni varyantlarla enfekte hastaların tespit edilenden daha fazla olduğu düşünülebilir.

Pirola Varyantı: Yeni Bir Alt Tür

Sonbaharın gelmesiyle birlikte “Pirola” olarak adlandırılan yeni bir varyant ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü, Pirola varyantının şu ana kadar 6 ülkede saptandığını bildirdi. Ancak Pirola varyantının diğer varyantlara göre daha bulaşıcı ve hastalığı daha ağır geçirip geçirmediği hala net değil.

Pirola Varyantı ve Aşılar

Pirola varyantının hastalığı daha ağır geçiren kişilerde etkisi, diğer varyantlara göre daha bulaşıcı olup olmadığı ve aşı bağışıklığına karşı direnç gösterip göstermediği konularında elimizde net veriler bulunmuyor. Ancak aşı üreticileri, aşıların Pirola varyantına karşı da etkili olduğunu belirtiyor.

Bulaşıcılık ve Mutasyonlar

Virüsün mutasyonları, daha hızlı yayılma potansiyeli taşıyabileceği endişesine neden oluyor. Ancak şu ana kadar Pirola ve Eris varyantlarının daha hızlı yayıldığına dair net veriler bulunmuyor. Bu nedenle bu konu üzerindeki araştırmalar ve takip önemli.

Her iki varyant ile ilgili elimizdeki bilgiler boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, ateş ve kas ağrısı gibi klasik solunum yolu enfeksiyonu bulgularına benzer semptomlara neden olduklarını ve hastalığın seyrinin endişe duyulacak kadar kötü seyirli olmadığını göstermektedir. Sonbaharın başlaması ve okulların açılmasıyla birlikte COVİD-19 vakalarında artışlar yaşanması bekleniyor. Bu nedenle hijyen kurallarına uyum, kapalı alanlarda maske kullanımı ve aşılar, hastalıktan korunmada önemli faktörler olarak devam etmektedir. Özellikle ileri yaş ve ek hastalığı olan bireylerin bu önlemlere dikkat etmeleri ve aşılarını yaptırmaları büyük önem taşımaktadır.

Son yazılarımızı incelemek ister misiniz?😍👇

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu