Beslenmeİyi YaşamManşet

Daha Fazla Mutlu Olmak İçin Yüksek Lifli Gıdalar Tüketin

Hoşumuza giden gıdaları tükettiğimizde hepimiz mutlu oluruz. Ancak bizim anlattığımız bizi farkında olmadan mutlu yapan gıdalar.

Daha fazla mutlu olmak için yüksek lifli gıdalar tüketilmesini uzmanlar birebir araştırmalar ile tavsiye ediyor. Peki ya mutluluğun sırrı olan gıdalar ya da mutluluk gıdaları nelerdir?

Daha fazla mutlu olmak için yüksek lifli gıdalar tüketin.

Pek çok sayıda uzman bağırsaklarımızı ikinci beynimiz olarak değerlendiriyor. Bağırsak sağlığımız ise lif tüketimi ile oldukça ilişkili olduğuna göre lifli gıdaların sağlıklı ve mutlu bir yaşamın anahtarı olduğunu söylesek pek de yanılmış olmayız.

En fazla oranda lif içeren besin chia tohumudur. Patlamış mısır ve badem de lif açısından oldukça zengin lif ya da diğer adı ile diyet posası, bitkisel gıdalarda bulunan ve sindirilemeyen karbonhidratlardır.

Diğer karbonhidratların (sofra şekeri ve nişasta gibi) aksine, lifler sindirim sistemimiz tarafından sindirilemez ve emilemez. Ancak kalın bağırsaklarımızdaki yararlı bakteriler tarafından kullanılır.

Sadece tahıllı besinlerde değil, gün içinde yediğimiz pek çok sebze, meyve ve baklagilde de bol miktarda lif mevcuttur. Gün içinde tüketilmesi tavsiye edilen ortalama lif miktarı bir yetişkin için 25-30 gram aralığındadır.

lifli gıdalar

Posalı gıdaların sağladığı yararların başında su tutarak doygunluk hissi oluşturması, bağırsak hareketlerini düzenlemesi, ishal ve kabızlığı önlemesi ve kalın bağırsağımızdaki yararlı bakterileri besleyerek bağırsak florasının düzenler.

Lif ayrıca kolesterol ve trigliseritleri azaltmaya ve kolon duvarlarını güçlendirmeye faydalı olur. Aynı zamanda kilo kaybına ve kan şekeri düzeylerinin yönetimine yardımcı olur. İnsülin direncini ve ilişkili hastalıkları önler.

Lifli gıdalar tüketin. Bunun yanında bol suyu da beslenmenize dahil edin. Bu şekilde ekstra yarar sağlamış olursunuz. Besin ögesi olarak herhangi bir değeri olmayan lif, pek çok kronik hastalığın oluşumunu engelleyen bir bileşiktir.

Mutluluk veren gıdaların olduğu bazı yüksek lifli gıdalar şu şekildedir:

Armut

lifli gıdalar

Hem lezzetli hem de besleyici bir meyve olan armut en iyi lif kaynaklarından biridir. Ortalama boyda, çiğ bir armutta 5.5 gram lif bulunur.

Avokado

lifli gıdalar

İçerisinde yüksek oranda C vitamini, potasyum, E vitamini ve çeşitli B vitaminleri bulunan avokado eşsiz bir durumda. Yüksek karbonhidrat içeriği yerine sağlıklı yağlar ile yüklü olan avokadonun 100 gramında 6.7 gram lif bulunuyor.

Elma

lifli gıdalar

En lezzetli meyveler arasında bulunan elmanın 100 gramında 2.4 oranında lif mevcut. Bilimsel araştırmalar, elmada bulunan lifin damarlarınızı korumada ve kolesterolün düşürülmesinde de yardımcı olduğunu kanıtlıyor.

Ahududu

lifli gıdalar

Keskin bir tada sahip olan ahududu aynı zamanda besin maddeleri açısından zengin bir meyvedir. C vitaminş ve manganez yüklü ahududunun 100 gramında 6.5 gram lif bulunur.

Muz

lifli gıdalar

C vitamini, B6 vitamini ve potasyum da dahil pek çok besin maddesinin bol miktarda bulunabildiği muzun 100 gramında 2.6 gram lif bulunur. Yeşil ve olmamış muzlarda da lif görevi gören, dirençli nişasta adı verilen bir tür sindirilemeyen karbonhidrattan da önemli oranda bulunur.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu