Saç BakımıGüzellikManşet

Evde Saç Boyarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bütün güzellik rutinlerimizi kendimiz öğrenmek ve uygulamak isteriz. Evde saç boyamak kulağa biraz korkutucu gelse de, günümüzde pek çok insan tarafından tercih ediliyor ve mükemmele yakın sonuçlar ortaya koyabiliyor.

İlk kez evde saç boyayacak olanlar bazı noktalara dikkat etmez ise ortaya hiç beklenmedik sonuçlar çıkabilir. Çünkü evde yanlış uygulanan saç boyama teknikleri saçlarınızı yıpratabilir. Bu içeriğimizde sizler için evde saç boyarken dikkat etmeniz gereken noktaları derledik. Haydi gelin içeriğimizin devamına geçelim.

saç boya

İlk Kural: Bakımlı Saçlar

Hasar görmüş saçlar özellikle de boyama ve açma işlemi yaparken saçlarının bu işleme hazır olup olmadığını kontrol etmelidir. İstediğiniz tondaki rengi tutturmak istiyorsanız saçlarınızın bakımlı ve canlı olması gerekiyor. Yıpranmış, kurumuş ve bakımsız saçlarda istenen boya verimi ve renkler beklenilenden biraz fazla olabiliyor. Bu sebepte öncelikle saç kırıklarınızdan kurtulmanız gerekli.

Boyanın istediğiniz etkiyi göstermesini istiyorsanız saç maskesi kullanmanız iyi olacaktır. Saç maskeleri, saçın problemine göre özel olarak hazırlanmış formülleri ile saçlara yoğun bakım yapan krem formunda ürünlerdir. Haftada 1-2 defa kullanılan bu saç bakım maskeleri, konsantre formülleri sebebiyle onarma, yapılandırma, parlaklık ve nem verme gibi özelliklere sahiplerdir. Ek olarak saçlarınızda B5 vitamini, keratin ve E vitamini kullanabilirsiniz.

Saç tipinize uygun boya seçin.

Renk farklılıklarının önüne geçmek istiyorsanız saç tipinize uygun boya seçmeye dikkat etmelisiniz. Seçtiğiniz renk kadar kullandığınız boyanın özellikleri ve sizin saç tipiniz oldukça önemlidir. Bu sebeple saç tipiniz ne olursa olsun muhakkak seçtiğiniz boyanın saçlarınıza zarar vermeyecek yapıda olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Gür, kıvırcık ya da dalgalı saçlara sahipseniz kullandığınız boya, rengi daha hızlı emer ve boyadığınızda daha soğuk tonlu hale gelir. Bu nedenle daha koyu görünür. İnce ile orta incelikte saç tellerine sahipseniz saç boyası, rengi kolay bir şekilde emmez ve boya eklediğinizde biraz daha sıcak bir ton haline gelir.

Turuncu, kırmızı ya da bakır alt tonlarını verebilir. Yani saçınız kıvırcık ve kalın telli ise doğal saç renginizden biraz daha açık bir renk; saçlarınız ince telli ve düz ise doğal renginizden biraz daha koyu olan daha soğuk tonlarını seçmeye özen göstermelisiniz.

Sağlık önemli!

Saç boyası alerjisi, saç boyasında bulunan içeriklere karşı vücudun geliştirdiği bir reaksiyondur. Saç boyalarının içeriğinde bulunan, saça istenen rengi vermeyi sağlayan parafenilendiamin maddesi alerjiye sebep olabilmektedir. Bu sebeple saç boyası satın alırken boyanın içeriğinde bulunan maddeleri okumalısınız. Cildinizde alerjik reaksiyon yaratan bildiğiniz bir madde var ise dikkat etmelisiniz.

İçeriğinde PPD maddesi olan boyalara karşı temkinli olmanız gerekir. Saç boyası alerjisi saçın boyanmasından sonra belirtilerin ortaya çıkması ile anlaşılmaktadır. Siz de alerji olabileceğinizden şüphe ediyorsanız tüm saçı boyamadan önce boyadan bir miktar alarak kolunuza uygulayabilir ve 24 saat bekleyerek alerji testi yapabilirsiniz.

Cildinizde kaşıntı, kızarıklık ya da herhangi bir reaksiyon göstermediyse boyayı rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

saç boya

Boyanız bitmesin.

Boya miktarını saçınızın uzunluğuna ve saç tellerinizin kalınlığına göre belirlemelisiniz. Ona göre de saç boyası almalısınız. Eğer saçlarınız orta boy ya da uzun ise yetti mi yetmedi mi diye düşünmemek için iki kutu boya kullanmanızda fayda var.

Uygun kıyafetler giyin.

Boya yaparken uygun kıyafetler giymelisiniz. Bu lekelerin kalıcı olabileceğini unutmamakta fayda var. Saçınızı boyarken cildinizi hem korumak hem de ellerinizde bu kalıntıların kalmaması için muhakkak eldiven kullanmayı unutmamalısınız. Etrafınıza boya sıçratmamak için önlük giyerek sıçrama riskine karşı bir önlem alabilirsiniz.

Vazelin sürmeyi unutmayın.

Boyanın cildinize bulaşmasını önlemek için vazelin sürmeyi unutmayın. Dikkat etmeniz gereken ilk nokta saçınızı boyamaya başlamadan önce alın kısmınıza, yanaklarınızın kenarına ve ensenize vazelin sürmeniz gerektiğidir. Bu şekilde bu kısımlara bulaşan boyalar daha rahat bir şekilde çıkar. Fakat vazelinin saç diplerinize değmemesine dikkat edin. Aksi halde saç diplerinizde boya etkisini gösteremez.

Boya kutusundan çıkan malzemeleri, kutudaki talimatlar doğrultusunda karıştırmalısınız.

Evde saçınızı boyarken içinden çıkan malzemeleri güzel bir şekilde talimatlara göre karıştırın. Karışımı yaptıktan sonra hemen uygulayın ve boyayı bekletmeyin. Aksi taktirde boya işlevini yitirebilir. Boyanızı karıştığınız kabın ve karıştırıcınızın metal olmamasına dikkat edin. Bunun sebebi saç boyanız ya da açıcınız eğer metal ile reaksiyona girerse boyanız kimyasal bir reaksiyona girebilir ve oksitlenebilir. Bu durumda da hiç beklemediğiniz bir sonuç ile karşılaşma ihtimaliniz de yükselir.

saç boya

Boyayı eşit dağıtın.

Saçınızda renk ayrımları oluşmaması için boyayı saçınıza eşit bir şekilde dağıtmalısınız. Saçınıza boya yaparken keskin renk ayrımları olmaması için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise boyayı eşit bir şekilde dağıtmanız gerektiğidir. Saçlarınızı birden fazla parçaya bölüp boyamak çok daha kolay olacaktır. Bu sebeple saçınızı toka yardımıyla ayırıp işlemi gerçekteştirebilirsiniz.

Boyamaya diplerden başlayıp uçlara doğru ilerlemelisiniz. Boyanın saçınıza daha iyi yerleşmesini sağlamak için de ince uçlu ve geniş dişli tarakları kullanabilirsiniz.

Boya saçınızda ne kadar kalmalı?

Saç renginizin istediğiniz gibi olması ve renk farklılıklarının oluşmaması için boyayı saçınızda kullanım kılavuzunda belirtilen saat kadar bekletmelisiniz. Yeteri kadar beklettikten sonra bol su ile saçlarınızı yıkamalısınız. Saçınızı kuruturken boyanın akması ihtimaline karşı eski bir havlu kullanabilirsiniz.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu