GüzellikManşetSaç Bakımı

Evde Fransız Örgüsü Yapmanın Püf Noktaları

Fransız örgüsünden mısır örgüye, taç örgüden düğüm örgü modellerine kadar pek çok örgü modeli saçını sürekli olarak farklı şekilde kullanmak isteyenlerin vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuda uzun saçlı olanlar çok şanslı, çünkü uzun saçta farklı saç modelleri denemek gerçekten de çok keyifli oluyor.

Peki ya her saç rengine uygun ve özel günlerde iç rahatlığıyla kullanabileceğiniz Fransız örgüsü ile sizi tanıştıralım mı? Bu örgü modeli biraz karmaşık görünüyor ancak oldukça kolay ve kısa sürede yapılabiliyor. Görenler de sizi kuaförden çıkmış sanıyor. Öyleyse haydi gelin Fransız örgüsü nasıl yapılır detaylara geçelim. Yapım aşamalarını doğru takip etmeye özen gösterin.

Duş

fransız örgüsü

Saçlarınızı güzelce yıkayın ve her zaman kullandığınız krem ile nemlendirin. Saçlarınızın kolay bir şekilde örülebilmesi ve uygulayacağımız Fransız örgüsünün daha iyi görünmesi için öncelikle saçlarınızı yıkamalısınız. Sonrasında her zaman kullanmakta olduğunuz saç kreminizi saçlarınıza uygulamalısınız. Saç kremi kullanımı günden güne azalmış olsa da saçta bulunan karışıklıkları ve yıpranmayı önlemek için büyük bir öneme sahip. Aynı zamanda durulanmayan saç kremi tercih ederseniz saçlarınızı daha kolay örebilirsiniz.

Tarama

fransız örgüsü

Saçlarınızı fırça ya da ince uçlu tarak yardımı ile tarayın. Her örgüde olduğu gibi Fransız örgüsüne başlamadan önce de saçlarınızı muhakkak taramanız gerekli. Özellikle saçlarınızı geriye doğru taramak saçın tümünü görmeniz ve örgüye nasıl başlayacağınız konusunda size fikir verebilir. Aynı zamanda saçınızdaki düğümleri çözmek örme esnasında yaşayacağınız problemleri de en aza indiriyor. Tarama esnasında fırçalardan destek almak her zaman daha iyi sonuç verecektir. Bu sebepten tarak yerine fırça tercih edebilirsiniz.

Ayırma

Taramış olduğunuz saçınızı ilk başta 3 eşit parçaya ayırın. Yıkadığınız ve taradığınız saçlarınızı arkaya doğru alın. Sonrasında eğer kakülünüz varsa ön kısma doğru atın. Saçınızın en tepe kısmından kalın bir tutam alın. Tepe kısmındaki saçı aldıktan sonra yanlardan da tutam alın. Sonuçta saçınızı üç eşit parçaya böldüğünüzden emin olmalısınız. Ayırdığınız tutamların birbirine karışmaması için parmaklarınızdan ya da tokalardan yardım alın.

Çaprazlama

fransız örgüsü

Dikkatli ve özenli bir şekilde çaprazlama işlemine başlayın. Üç eşit parçaya ayırdığınız tutamları sağ, sol ve orta olarak isimlendirelim. Bu şekilde isimlendirmek işimizi daha da kolaylaştıracaktır. Sağ kısımda yer alan tutamı orta kısımdaki tutamın üstünden geçirip, sol kısımda bulunan tutamı da orta kısmın üzerinden geçirin. Saçınızın karışmaması için devamlı olarak ellerinizde düzeltin ve attığınız örgülerin sık bir şekilde geçmesini sağlayın. Fransız örgüsüne başladığınızda klasik bir başlangıç yaptığınızı bilmenizde fayda var.

Fransız Örgüsü

fransız örgüsü

Klasik örgüden Fransız örgüsünün detaylarına geçelim. Az önce de bahsettiğimiz gibi klasik saç örgüsüne nasıl başlanıyorsa Fransız örgüsüne de o şekilde başlanıyor. Ancak bu noktadan sonra örgüler birbirinden farklılaşmaya başlıyor. Sağ kısımda bulunan saç tutamını ikinci defa alırken bu kez ilk örmeye oranla daha fazla saç tutamı almanız gerekiyor. Yani tutamı kalınlaştıralım. Aynı ölçüyü sağlamak için ise sol kısımdaki saç tutamına da aynı işlemi uygulamanız gerekiyor.

Saç eklemeye devam edin. Saç tutamlarınızı örmeye devam edin fakat tutamların daha ince bir şekilde ekleniyor olmasına özen gösterin. Bu şekilde saçlarınızın işlem gördüğü her bir detayı ortaya koyun. Totalde bütün saçınızı toplayacaksınız.

Yüzünüze yakında konumlanmış olan bütün saçlarınızı yavaş bir şekilde örgünüze dahil edin. Yukarıdan başlamış olduğunuz Fransız örgüsüne kafanızda bulunan tüm saçları yavaş yavaş dahil edin. Aynı zamanda saçınızın sağ ve sol kısmındaki tutamları her zaman eşit bir orantı ile almaya ve eklemeye devam edin. Saçlarınız ensenizde bitene kadar Fransız örgüsünü sürdürmeye devam edin.

Eğer saçlarınızın örgüsü bittiğinde ensenizde kalıyor ise örgüyü burada sonlandırın. Lastik toka ile sabitleyin ve istediğiniz görünüşteki bir toka ile toplayın. Aynı zamanda saçınızın uç kısmını beğenmiyorsanız alta doğru kıvırabilir ve toka ile tutturabilirsiniz. Bu şekilde daha özenli bir görünüm elde edersiniz. Fakat daha uzun saçlara sahipseniz ve ördükten sonra sarkıyorsa buradan sonra yapacağınız uygulama düz örgü olmalı.

Örgünün seyrini yeniden başlangıç noktasına getirin ve klasik örgüler gibi örmeye devam edin. Yine uç kısmını sıkı bir toka ile sabitleyin. İşte Fransız örgünüz hazır, iyi günlerde kullanın!

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu fotoğrafı

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu