Cilt BakımıGüzellikManşet

Göz Altlarınızdaki Yorgun Görünümden Kurtulmanızı Sağlayacak Yöntemler

Uzun çalışma saatleri, düzensiz beslenme, uykusuzluk ve daha pek çok durum cildimizin ve gözlerimizin yorgun görünmesine yol açıyor. Cilt üzerinde bu yorgunluk belirtileri de ilk olarak göz altlarında ortaya çıkıyor.

Göz altlarınızı canlandırmak ve yorgunluk belirtilerini azalmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler de bulunuyor elbette. Biz de sizler için araştırdık ve derledik. Haydi gelin içeriğimizin devamına geçelim.

göz

Düzenli uyku büyük bir öneme sahip.

Düzenli uyku, cilt bakımımız için olduğu kadar vücut sağlığımız için de büyük bir öneme sahip. Her yetişkinin günde en az 8 saat uyuması gerektiğini de hatırlatmış olalım. Kendinize uygun saat aralıkları belirleyin ve uykunuzu alarak güne başlayın. Bu basit yöntem bütün yorgunluk belirtilerinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Göz altlarınıza buz uygulaması yapın.

Her sabah uyandığınızda buz kalıbı içerisinden aldığınız bir adet buzu öncelikle yüzünüzde ardından da göz altlarınızda yavaş bir şekilde gezdirin. Bu hem sabah yorgunluğunuzu alacak hem de torbalanmayı engelleyecektir.

Düzenli beslenin.

Bu yoğun hayat temposunda düzenli beslenecek vakti bulamıyorum diyorsanız ilk olarak beslenme düzeninizden mutlaka çıkarmanız gereken besinleri hatırlatalım. Bu besinler rafine şeker, beyaz un ve işlenmiş gıdalardır. Bunun dışında mümkün olduğunca meyve ve sebze tüketmeye başlayın. Meyve ve sebze tüketimi sadece göz altlarınızda değil cildiniz ve vücudunuzda da büyük bir değişim yaratacaktır.

göz

Cilt bakımını ihmal etmeyin.

Cilt yapınıza ve yaşınıza uygun olan göz çevresi kremlerini muhakkak kullanın. Cilt bakım rutininizden asla eksik etmeyin.

Maskeler kullanın.

Nasıl cildinizi nemlendiriyorsanız aynı şekilde göz çevresini de nemlendirmelisiniz. Günlük bakım rutininizde kullandığınız nemlendiriciniz haricinde haftada 1 kez göz altı maskesi uygulayarak çok daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Kafein alımını azaltın.

Evet biliyoruz. Kahve tüketmek sizi gün içerisinde rahatlatıyor olabilir ancak unutmamanız gereken bir şey var. Özellikle az su tüketiyorsanız muhakkak kafeini azaltmanız gerekiyor. Çünkü fazla kahve tüketimi sizi canlandırmak yerine çok daha yorgun görünmenize yol açıyor.

Bol bol su için.

Yukarıda kahve tüketiminden bahsettik. Şimdi de bol su içmeniz gerektiğinden bahsetmemiz gerekli. En güzel ürünleri kullanıyor ve cildiniz için en iyi bakımı yapıyor olabilirsiniz. Ancak unutmayın, bunların tamamı bir rutin. Yorgunluk belirtilerini azaltmak ve çok daha dinç hissedip öyle bir görünüme sahip olmak için ise bol miktarda su içmeyi ihmal etmeyin.

göz

Doğru makyaj tekniklerini öğrenin.

Yorgun görünümü kısa vadede ortadan kaldırmanın bir diğer yolu ise doğru makyaj tekniklerini bilmek. Ten renginize uygun olarak kullanacağınız kapatıcılar ile bu problemi geçici olarak ortadan kaldırabilirsiniz.

Makyajınızı temizlemeden uyumayın.

Sanıyoruz ki artık makyajınızı temizlemeden uyuyan kalmamıştır ancak biz yine de hatırlatmadan geçmeyelim. Özellikle yoğun bir makyaj yaptıysanız sakın ama sakın bu makyajı silmeden uyumayın. Aksi taktirde ertesi gün aşırı yorgun bir görünüme sahip olursunuz. Bizden söylemesi…

Bilgisayar ve telefon ekranına çok bakmayın.

Pek çoğumuzun işi bilgisayarlarla evet biliyoruz. Ancak çalışırken her saat en az 10 dakika ara vererek gözlerinizi dinlendirmelisiniz. Çünkü bilgisayar ve telefon ekranlarından yayılan ışınlara maruz kalmak uzun süreli yorgunluk görünümüne ve özellikle de göz altı halkalarının oluşmasına sebep olabilir.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu