Cilt BakımıGüzellikManşet

Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Cildine önem veren herkesin bilmesi gereken en önemli şeylerden biri güneş kremi kullanımıdır. Güneş koruyucu kremleri bakım rutinimizden eksik etmememiz gerekiyor. Fakat güneş kremini sadece yaz mevsiminde değil, yılın her günü kullanmamız gerekiyor.

Çünkü her geçen yıl cildin biraz daha olgunlaşması ile birlikte güneşin dünya üzerindeki etkisi de artıyor. Peki ya her mevsim güneş kremi kullanmanın faydaları nelerdir? Haydi gelin içeriğimizin devamında bu sorunun cevabını öğrenelim.

güneş kremi

Neden Her Mevsim Güneş Kremi Kullanmalıyım?

Ozon tabakasının incelmesi, güneşten gelen zararlı ışınların dünyaya her yıl çok daha güçlü bir şekilde ulaşmasına neden olur. Bu durum uzun vadede canlı yaşamını tehdit etmenin yanında ciltte de önemli sorunları görünür hale getiriyor. Öyle ki, havaların kapalı olduğu kış günlerinde bile güneş zarar vermeye devam ediyor. Hatta bu zararlar, yazın açık ve sıcak havaya oranla yalnızca yüzde 20 ila yüzde 30 arasında azalma gösteriyor.

Yeryüzüne ulaşan güneş ışınları kapalı ortamlarda bile pencerelerden içeri girerek cildi etkileyebiliyor. Düzenli cilt bakımı yapılmasına rağmen cilt yüzeyinde oluşan ve hiç kimsenin istemediği görünümün altında yatan sebepleri de bu durum sağlıyor.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş kremlerinin cilt ile bütünleşmesi ve tam olarak koruma sağlaması için güneşe çıkmadan önce değil, 15 – 30 dakika önceden sürülmesi gerekiyor. Aynı zamanda güneş kreminin yeteri kadar sürülmesi, güneş koruma özelliğini azaltıyor. Bu sebepten güneş kreminden maksimum verim alabilmek için cildin açık bölgelerine ince bir tabaka halinde uygulamak gerekiyor.

Güneş koruyucu kremler ne kadar yoğun yapıda olursa olsun, güneşe karşı tam koruması ürün çeşidine bağlı olarak 2 ya da 2.5 saat sürüyor. Bu sebeple güneş koruyucu kremin aynı periyotlar ile tazelenmesi gerekiyor. Tıpkı rujunuzu tazelediğiniz gibi…

güneş kremi

Güneş koruyucu kremlerde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise üründe SPF ibaresinin yanında UVA ve UVB korumalarının da özellikle yer alması olacak. Çükü UVB ışınları, ciltte melanin oksitlenmesine yol açarken UVA ışınları doğrudan dermis tabakasına ulaşarak kolajen ve elastin liflerine hasar veriyor. Aynı zamanda güneş koruyucu kremlerin cilt bakımının son aşamasında kullanılması gerekiyor.

Düzenli Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları

Zararlı ışınlardan koruyor: Güneş koruyucu kremler, cildi güneşin zararlı ışınlarından korur.

Cilt kanseri riskini azaltıyor: Dünya’ya ulaşan UVA ışınlarının yüzde 95’ini ultraviyole radyasyon oluşturuyor. UVB ışınları ise cildin yapısını bozarak DNA mutasyonuna yol açıyor. Bu sebepten güzelliğin haricinde sağlık için de güneş koruyucu kremler tavsiye ediliyor.

İnce çizgi ve kırışıklıkları engelliyor: Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak güneş koruyucu krem kullananlar, beş yıllık zaman diliminde kullanmayanlara oranla çok daha genç görünüyor.

Cilt üzerinde leke oluşumunu engelliyor: Düzenli güneş koruyucu krem kullanımı, ciltteki melanin seviyesinin artması ile ortaya çıkan leke oluşumunu engelliyor.

Güneş yanıklarını önlüyor: Özellikle yaz aylarında cilde doğrudan nüfuz eden güneş ışınları, güneş yanıklarına yol açıyor. Güneş kremi sayesinde yanık, şişlik ve soyulma gibi sorunlar meydana gelmiyor.

güneş kremi

Nem kazandırıyor: Cilt üzerinde adeta bir bariyer oluşturan güneş koruyucu kremler, nemin cilde hapsolmasını sağlayarak daha sağlıklı bir görünüm elde edilmesini sağlıyor.

Hava kirliliğinden koruyor: İçeriğinde bulunan bileşenler ve yapısından dolayı güneş koruyucu kremler, hava kirliliğinin de cilde olan etkilerinin minimuma indirilmesini sağlıyor.

Cilde elastikiyet kazandırıyor: Kolajen, keratin ve elastin gibi cildin elastikiyetini sağlayan temel cilt proteinleri, güneş kremleri sayesinde korunuyor ve bu şekilde güçleniyor.

Cilde aydınlık bir görünüm veriyor: Güneş kreminin düzenli kullanımı sayesinde ciltteki güneşten kaynaklanan solgun renk görünümü azalıyor ve cilt parıl parıl parlıyor.

Renk tonu eşitsizliklerini engelliyor: Güneş koruyucu kremler, melanin dengesinin artması sebebiyle oluşan renk tonu eşitsizliklerinin önüne geçiyor.

Hangi Güneş Kremini Kullanmalıyım?

Aklında bu sorunun yankılandığına eminiz! Hangisi daha kalitelidir? Hangisi daha uzun süre koruma sağlar? Nereden başlamalıyım? Haydi gelin sizler için seçtiklerimize bir göz atalım.

La Roche-Posay Anthelios Spf 50+ Güneş Kremi

La Roche-Posay Anthelios Spf 50+ Güneş Kremi

La Roche-Posay Anthelios Spf 50+ güneş kremi, yağlı cilt tipine sahip kişiler için yüksek korumaya sahiptir. UVB ve UVA ışınlarına karşı maksimum koruma sağlar. Parfüm içermez. Güneşe toleransı olmayan, hassas ve güneş ışığına maruz kalan ciltler için uygundur. Yalnızca yüz için kullanılır. Hızlı emilir ve yağlı his bırakmaz. Ürüne buradan ulaşabilirsin.

Avene Güneş Sunsimed Güneş Kremi

Avene Güneş Sunsimed Güneş Kremi

Avene Güneş Sunsimed güneş kremi, güneş ışınlarına karşı aşırı hassas ciltlerin yüksek oranda korunmasını sağlamaya yardımcı olmak üzere geliştirilmiş bir üründür. Güneş kaynaklı alerji riskini en aza indirmeye yardımcı olur. UVA ve UVB ışınlarına karşı en yüksek koruma sağlayabilmesi için foto stabil filtre sistemi ile geliştirilmiştir. Güçlü antioksidanlara sahip içeriği ile cilde canlılık kazandırmaya, sağlıklı ve pürüzsüz görünüme yardımcı olur. Hafif bir yapıya sahiptir bu sebepten kolaylıkla emilir ve yağlı his bırakmaz. Ürüne buradan ulaşabilirsin.

Bioderma Photoderm Max Aquafluid Spf+50 Güneş Kremi

Bioderma Photoderm Max Aquafluid Spf+50 Güneş Kremi

Bioderma Photoderm Max Aquafluid Spf+50 güneş kremi, maksimum anti UVB etkisi ve benzersiz UVA performansıyla güneşe karşı güvenli koruma sağlar. Formülündeki Hücresel BioprotectionTM patenti sayesinde zararlı UV ışınlarına karşı cildin korunmasına ve kırışıklık oluşumuna karşı bakım sağlar. Ultra hafif ve su bazlı yapısı sebebiyle cilt tarafından kolaylıkla emilir ve akışkan dokusu sayesinde matlaştırıcı etki sunar. Yağlı bir tabaka bırakmaz. Ürüne buradan ulaşabilirsin.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu