CinsellikBiliyor Muydunuz?İyi YaşamManşet

İnterseks Nedir?

İnterseks ya da interseksüellik, hem erkek hem de kadın yani çift cinsiyet özelliklerine sahip olan insanlarda görülmektedir.

İnterseks kişiler illa kadın ya da erkek olacak diye bir şey yok. Kadın olup da hem kadınlara hem de erkeklere ilgili gösterebilirken, erkek olup da hem erkeğe hem de kadına ilgi ya da cinsel çekim göstermektir.

interseks

Aslında tıbben bir fenotip olarak adlandırılmaktadır. Fenotip ya da dış yapı, genetik (genotip) ve çevresel etkenlerin yarattığı özelliklerin canlının dış görünüşüne yansımasına denir. Bu fenotipin bir çeşidi olarak gösterilen interseks ismini ilk kez 1916 yılında genetikçi Richard Goldschmidt kullanmıştır.

Tıpta ismi hermafroditlik ya da erdişilik olarak da görülebilir.

Birleşmiş Milletler’in yaptığı araştırmada dünya nüfusunun yüzde 1,7’sinde interseksüellik olduğunu açıkladı. Bu oran neredeyse dünyadaki kızıl saçlı insan sayısına eşdeğer.

Doğuştan gelen bir özellik olduğu için bebek iken müdahale edilmesi pek çok sorunu ortaya çıkarabilir. Örneğin hem yumurtalığı olan bir kadın hem de testisi olan bir erkeğin de karışım durumu olabilir. Konu ile ilgili en iyi bilgi üroloji uzmanlarından alınmalıdır. Acele bir şekilde davranmadan, işin ehli bir uzmana giderek en gerçek bilgileri öğrenebilirsiniz.

“İnterseks’im” cümlesi dünya genelinde ilk defa bir manken tarafından dile getirildi. Belçikalı modellerden Hanne Gaby Odiele, interseks olarak doğduğunu açıkladı ve pek çok kişi şaşırdı.

interseks

Hanne Gaby Odiele İnterseks Olduğunu Açıkladı!

29 yaşındaki Hanne Gaby Odiele, tabuları yıkmak için ABD’de bulunan USA TODAY gazetesine başından geçen her şeyi tek tek anlattı.

Doğuştan interseks doğduğunu söyleyen Odiele, ilk kez bunun zararını 10 yaşında gördüğünü dile getiriyor. Gizli testisleri bulunan, tıp dilinde inmemiş testis adındaki hastalıktan; kanser riski oluşturduğu için yumurtalıkları alındı.

Yaşı ilerlediğinde ise anne olamayacağını öğrenen Odiele, aynı zamanda ergenlik dönemine girmesine rağmen adet kanaması da görmemişti.

18 yaşına geldiğinde ise bir operasyon daha geçiren Odiele, vajina konstrüksiyon ameliyatı oldu.

Açıklama yapmasının sebebi ise, bu tip doğan çocukların; anne ve babasının gereksiz ameliyatlar yaptırmaması görüşünde. Bu problemleri bir başkasının yaşamasını istemiyorum diyen Odiele, artık toplumun da bu gibi problemlere karşı daha duyarlı olmasını istiyor.

Hanne Gaby Odiele
Hanne Gaby Odiele

Hanne Gaby Odiele, küçükken anne ve babasının ona gerçekleri söylemediğini ve eğer doğru yönlendirilseydi belki de böyle travmalar yaşamayacağını söyledi.

Şuan ise kendisi gibi mankenlik yapan John Swiatek ile evli.

John Swiatek, eşinin toplumda farklı bakılan bu durumun, eşinde olduğunu ve eşinin böyle bir hikayeyi halka açıklamasının sevindirici olduğunu söylüyor. Aynı zamanda eşi ile gurur duyduğunu dile getiriyor.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu