Saç BakımıGüzellik

Kıvırcık Saçlar için Bakım Önerileri

Düz saçlıların büyük bir hayranlık besleyerek izlediği kıvırcık saç, ne kadar havalı ve hacimli görünse de bir o kadar da zahmetli bir saç tipi.

Kıvırcık saçın kontrol edilmesi de oldukça zor. Söz dinlemeyen kıvırcık saçları ise birkaç basit saç bakım yöntemi ile harika bir görünüme kavuşturmak mümkün. Asi fakat havalı bu saç tipinin daha sağlıklı ve belirgin buklelere sahip olması için yöntemleri gelin yakından inceleyelim.

kıvırcık saç

Sülfat içermeyen şampuanlar kullanın.

İçeriğinde sülfat bulunan şampuanlar saçın yapısını bozacağı için buklelerinizin daha düzensiz bir forma sahip olmasına sebep olur. Şampuan almadan önce içeriğini muhakkak okumalı ve sülfat içermediğinden emin olmalısınız. Bu şekilde bukleleriniz daha belirgin olur.

Nemlendirme oranı yüksek ve durulanmayan bir saç kremi tercih edin.

Kıvırcık saç, düz saç gibi saç derisine yakın olmadığı için düz saça göre daha kuru ve kırılmaya da oldukça eğilimli. Bunu önlemek için durulama işlemi gerektirmeyen bir saç kremi kullanmaya özen göstermelisiniz.

Yüksek ısı uygulamaktan kaçının.

Kıvırcık saç, kuru yapısı nedeni ile ısıyı da pek fazla sevmez. Saçınızı mümkün olduğunca kendi halinde kurumaya bırakmalısınız. Çok gerekli durumlarda ise fön makinesini düşük ayarda kullanabilir ve vigo kullanarak kurutmayı tercih edebilirsiniz.

kıvırcık saç

Az ürün kullanın.

Pek çoğumuz dışarı çıkarken saçlarımız rüzgarda uçuşmasın ve şekli bozulmasın diye jöle, sprey ya da köpük gibi ürünler kullanırız. Fakat saç şekillendirici ürünler saçın ağırlaşmasına ve buklelerin bozulmasına neden olur. Saç şekillendirici ürünleri mümkün olduğunca minimum düzeyde kullanın.

Banyodan sonra saçlarınızı taramayın.

Banyodan sonra saç taramak saçlarınızın elektriklenmesine ve kabarmasına yol açar. Saçlarınızın tel tel görünmesini ve kabarmasını engellemek için saçınızı banyoda duş kremi sürdüğünüz sırada tarayın ve ardından durulayın.

kıvırcık saç

Saç fırçası seçerken dikkatli olun.

Kıvırcık saç için tarak kullanmak bukleleri zedeler. Saçınızın yapısını korumak için geniş dişli tarak kullanmaya dikkat etmeniz gerekli. Aynı zamanda tarama işlemini yaparken de dipten değil, saç uçlarından başlayarak taramalısınız. Bu sayede bukleleriniz daha az zarar görür.

Saçınızı sıkı bir şekilde toplamaktan kaçının.

En başta da söylediğimiz gibi ne yazık ki kıvırcık saç fazla müdahaleyi sevmeyen bir saç tipi. Sıkı bir at kuyruğu, yüksek ve gergin yapılmış bir topuz… Tüm bu bağlama şekilleri kıvırcık saç yapınızın bozulmasına yol açabilir. Bu sebeple sıkı lastik tokalar yerine saten ya da kumaş saç tokaları kullanmalı ve saçınızı gevşek bir şekilde bağlamalısınız.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu fotoğrafı

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu