GüzellikManşet

Layering Nedir?

Kendi kişisel kokunuzu oluşturmak için simyası olmanız gerekmiyor. Layering sayesinde yüksek bütçelere ihtiyaç duymadan pahalı kokuları üzerinizde taşıyabilirsiniz.

Haydi gelin bunu nasıl yapacağınıza hep birlikte bakalım.

layering

İmza kokunuzu bulmak zor olabilir.

İmza kokunuzu bulmak samanlıkta iğne bulmaktan daha zor olabilir. Kişiselleştirilmiş bir kokuya sahip olmak, sosyal ortamda bir rutin haline geldi. Kendinize ait bir parfüm bulabilmek için denemediğiniz parfüm kalmasıysa ancak içinize sinen birini bulamadıysanız sizin için etkili olacak yöntem: Layering!

Layering Nedir?

Layering; koku karıştırma, parfüm kombinleme ya da koku kokteylleme anlamına gelir. Adına ne derseniz deyin, iki ya da daha fazla kokuyu karıştırma sanatı insanların yüzyıllardır kullandığı fakat unutulan bir teknik olarak karşımıza çıkıyor. Basit bir ifade ile parfüm katmanlama; yeni ve kişiselleştirilmiş bir koku ortaya çıkarmak için iki kokuyu bir araya getimek ya da kalıcığını arttırmak için diğer vücut ürünlerini koku ile katmanlamak anlamına geliyor.

Parfümü uygulamadan önce aynı koku ya da benzer notalara sahip vücut ürünlerini de kullanabilirsiniz.

Bu ikinci seçeneğimiz olarak karşımıza çıkıyor. Yani ya farklı kokuları kullanarak yeni bir koku ortaya çıkaracaksınız ya da aynı kokunun farklı ürünlerini kullanacaksınız. Genel tabloya baktığımız zaman genellikle ilk seçenek daha çok tercih ediliyor.

Kişiselleştirilmiş kokular bireyin kişiliğini yakalıyor.

Koku hafızası insan beyninde odak bir alana sahiptir. Bir kokuyu bir insanla ilişkilendirdiğiniz zaman o kokuyu tekrar duyduğunuzda o insan ve anılarınız aklınıza gelir.

Parfüm katmanlamayı burnunuz için bir ruh hali halkası olarak düşünebilirsiniz.

Biraz anlaşılmaz bir cümle kurduk değil mi? Öyleyse biraz basitleştirelim. Yani kişiliğinizi ya da nasıl hissettiğinizi yansıtmak için gerçekten imza bir kokuyu özel olarak harmanlama özgürlüğüne sahip olursunuz.

layering

Peki ya layering işlemi tam olarak nasıl yapılır?

Bu işleme duş aldıktan sonra başlayabilirsiniz. Vücut losyonlarınızı ve parfüm içeren kremlerinizi parfümünüze uygun olarak seçebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı ilerleyen başlıklarda açıklıyor olacağız.

Kokulara layering işlemi yapmak, iki parfümü doğrudan üst üste sıkmak anlamına gelmez.

Bir kokuyu bileklerinize, diğer kokuyu ise boynunuza sıkabilirsiniz. Farklı kombinasyonlar ile oynamalı ve denemekten korkmamalısınız. Genel bir kural ise daha hafif kokuları etkisiz hale getirmemek için öncelikle daha ağır kokuyu sıkmalısınız.

Layering işleminin birkaç yolu mevcut.

En kolayı zaten misk ya da vanilya gibi tipik temel notalar etrafında oluşturulmuş oldukça sade olan kokuyu bulmak ve sonrasında üzerine daha karmaşık bir şey eklemek. Uygulamayı bu şekilde yaparsanız hoş bir karışım elde etme şansınız oldukça yüksek olacaktır.

Bir diğer seçenek de mevcut kokunun altında ya da üzerinde tek notalı bir parfüm kullanmak olacaktır.

Örneğin favori bir narenciye kokunuz varsa fakat bunun kalıcı olmadığını düşünüyorsanız altına sandal ağacı ya da sedir ağacı benzeri bir şey seçebilirsiniz.

Üst ton; sıktığınız anda kokladığınız kokudur.

Orta nota kokunun kalbidir ve genellikle daha sıcak ve yumuşaktır. Ve son olarak alt tona; en son burnunuza gelen ve saatler boyunca sizinle birlikte kalan kokudur.

layering

Denemekten çekinmeyin ve bunu eğlenceli bir hale getirin.

Klasik ve en çok tercih edilen kombinasyonlara örnek olarak vanilya, reçineler ve bergamot, gül ve paçuli ya da narenciyeli bitkiler verilebilir. Kokularınızı birleştirmeye başladığınız zaman bu notları aklınızda bulundurun.

Daha öncesinde hiç koku katmanlama işlemi yapmadıysanız ortak notaya sahip iki kokuyu (örneğin vanilya) birleştirmeyi deneyin ve oradan devam edin. Ya da maceracı bir kişiliğe sahipseniz iki ya da daha fazla zıt kokuyu (örneğin baharat ve vanilya) birleştirmeyi deneyin.

Doğru ya da yanlış yok.

Bir parfümü ortaya çıkarmak bilimin bir parçasıdır ancak aslında bir sanattır da… Bir duyguyu başka bir duyguya çevirme sanatı diyebiliriz.

Hangi kokuları katmanlamaktan kaçınmalısınız?

Koku katmanlama çok açık fikirli bir işlem olsa da bazı püf noktaları vardır. Çok yoğun ve baş döndürücü iki kokuyu birleştirmekten kaçınmalısınız. Birlikte kullanıldıklarında bunaltıcı olabilirler.

Katmanlama sırasında aşırı doygunluğa ulaşmak istemezsiniz.

Son derece yoğun ve karışık iki parfümünüz varsa ve onları bir araya getirirseniz bazı bileşenleri paylaşma olasılıkları mevcuttur ve sonuç tatsız olabilir.

Sonuç olarak temel kurallara bağlı kalarak parfümlerinizi karıştırın ve deneyin.

Kokunuzun kişiliğinizi yansıttığını hissettiğiniz zaman hazırsınız demektir.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu