Saç BakımıGüzellikManşet

Mevsim Değişikliklerinde Saç Dökülmesi Neden Artar?

Mevsimsel olarak saç dökülmesinin artış gösterip göstermediği uzmanları ikilemde bırakan bir konu…  Merkezimize her mevsim ve her ay saç dökülmesinde artış yaşayan onlarca kişi başvuruyor.

Özellikle yaz ve sonbahar aylarında dökülmenin arttığına dair “geri bildirim” yapan danışanların sayıca artmasından dolayı biz de mevsimlerin bazı kişilerde saç döngüsünü etkileyebildiğini düşünüyoruz.

Mevsimsel saç dökülmesi artışını kadınlar, erkeklere göre daha fazla yaşıyor.

Mevsimlerin saç azalmasına etkisini ölçen çok az bilimsel çalışma var, bunlardan bir tanesi British Journal of Dermatology’de yayınlanan Johns Hopkins ve Washington Üniversitesi araştırması. Bu araştırma; mevsimlerin saç dökülmesine olan etkisini Google’da “saç dökülmesi” terimiyle yapılan arama verileri üzerinden değerlendirmiş. İnternet aramalarını 4 kıtadan 8 ülkede 2004’ten 2016’ya kadar ay ay ve mevsim mevsim derleyen çalışma; 8 ülkenin tamamında “saç dökülmesi” terimini yaz ve sonbahara aylarında, daha fazla yapıldığını belgelemiş.  Bu çalışmadan hareketle sıcaklığın arttığı aylarda saç dökülmesinin arttığı düşünülüyor.

Evrimsel bir bakış açısından bakılırsa; saçın temel faydalarından biri vücut için ısı regülâsyonu yapması ve sıcaklık sağlamasıdır. Yaz aylarında baş bölgesinde ısıyı korumak daha az gerekli, bu nedenle dökülmenin artışının metabolik bir tepki olduğunu düşünülüyor. Aynı durumun hayvanlarda da olduğu biliniyor. Bazı hayvanlar (maymun, kedi, köpek ve deve) kış aylarında daha kalın bir kürk yapısı geliştirirken; ekstra tüylerini yaz aylarında dökme eğiliminde oluyor.

saç dökülmesi

Ancak dökülmenin kişiye özgü dökülme şekli ve sayısının tamamen vücut dinamiklerine (genetik alt yapı, sağlık durumu, beslenme, yaşam şekli vb.) bağlı olduğu bilinmektedir. İnsanlarda saç azalması; bir sağlık sorunu, kansızlık, vitamin ve mineral eksikliği, kilo kaybı ya da ilaç kullanımı etkisiyle mevsimlerden bağımsız artabilir. Çünkü saç vücuttaki hormon değerleri ve salgı sistemindeki değişimlere, beslenme farklılıklarına, stres seviyesine hızlı ve kolay tepki veren hassas bir organdır.  

Dökülme arttığında, bunun mevsimlerden bağımsız sebepleri olabileceğini de düşünüp süreç uzatılırsa ve saçta hacim kaybı ciddi boyuta gelirse mutlaka profesyonel yardım almak gerekir. Saç sağlığı konusunda uzman bir Dermatolog/ Trikolog saç kaybı sebebinizin mevsimsel olup olmadığının tespit edilmesine yardımcı olacaktır.

Evrim Bayraktar fotoğrafı

Evrim Bayraktar

İstanbul Üniversitesi’nde Ekonomi okuduktan sonra Amerika’da Pazarlama masterı yaptı. İngiltere'de Saç Bilimi/ Trikoloji eğitimi aldı. Kozmetik sektöründe Saç Bakımı ve Sağlığı alanında çalışmaya başladı. İngiltere’den Institute of Trichologists’in uzmanlık lisansına sahiptir. Avrupa Saç Araştırmaları Birliği ve Uluslararası Trikologlar Birliği üyesidir. Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu’dur.Saç Sağlığı, Saç Bakımı ve Saç dökülmesinin önlenmesi hedefli Danışmanlık ve Bakım Merkezi olan AKADEMİ SAÇ TERAPİ’nin Kurucu Ortağıdır.. Saç, Saç Sağlığı, Saç Bakımı, Doğru Ürün kullanımı konusunda danışmanlık ve eğitim vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu