ModaManşetSanat

NAOMI: In Fashion, 22 Haziran 2024’te Londra’da

Londra Victoria&Albert Müzesi’nde manken ve kültür ikonu Naomi Campbell’ın 40 yıllık eşsiz kariyerini yansıtan sergi.

Naomi Campbell’ın olağanüstü kariyeri yüksek modanın en iyileriyle kesişiyor. 
Dünya çapında bir süper model, aktivist, hayırsever ve yaratıcı işbirlikçi olarak tanınıyor ve bu da onu çağdaş kültürün en üretken ve etkili isimlerinden biri yapıyor. 
Bu projede Naomi Campbell ile çalışmaktan ve kariyerini izleyicilerimizle kutlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.
Sonnet Stanfill, Kıdemli Moda Küratörü, V&A

Campbell ile birlikte gerçekleştirilen ve onun sesini ve bakış açısını ön plana çıkaran NAOMI: In Fashion , bireysel bir modelin beceri ve moda endüstrisine katkısını kutlayan ilk sergidir. Sergi, Campbell’in kariyerinin önemli anlarından kalma haute couture ve hazır giyim takımlarından oluşan geniş gardırobunun yanı sıra tasarımcı arşivlerinden alınan parçalar ve V&A koleksiyonlarından objelerden yararlanıyor. 

Naomi Campbell
Naomi Campbell. © Steven Meisel

Baştan sona, Campbell’in aktivizmi, küçük yaşlardan itibaren eşitliği savunmuş olması, 1989’da Siyah Kızlar Koalisyonu’na katılması ve 2007 Vogue Italia ‘A Black Issue’ dergisinin ön cephesi olması ve podyumda çeşitlilik çağrısında bulunmasıdır.

Naomi Olmak

Sergi, Campbell’ın podyumda efsanevi ‘yürüyüşünü’ gösteren etkileyici klipleriyle açılıyor. İlk bölüm olan ‘Naomi Olmak’, Campbell’in çocukluğunu araştırıyor ve daha sonraki başarısını erken yaştaki dans eğitimine dayandırıyor. 

1920 1
Naomi Campbell genç kız fotosu. © Martin Brading

Campbell, henüz 15 yaşındayken Covent Garden’da keşfedildikten sonra hızla sektörde ön plana çıktı ve birkaç yıl sonra, 18 yaşındayken, Ağustos 1988’de Paris Vogue’un kapağında yer alan ilk siyahi model olarak tarih yazdı.

1970 yılında Londra’nın güneyinde doğdu, sahnede kariyer yapmayı arzuladı ve 1980’lerde Bob Marley ve Culture Club gibi sanatçıların müzik videolarında sahne aldı. Hayatı, 15 yaşındayken okul arkadaşlarıyla alışverişe çıkarken model ajan Beth Boldt’un kendisine yaklaşmasıyla değişti. İki yıl sonra Vogue’un ön kapağında yer alacak ve Londra, Paris, Milano ve New York’ta beğenilen tasarımcıların yanında yürüyecekti.

Süper model

Campbell moda modelliği alanına değişimin eşiğindeyken girdi. 1990’ların başlarında, süpermodel terimi – ya da uluslararası ünlüye dönüşen model – Campbell’e ve küçük bir akran grubuna doğrudan atıfta bulunmak için yaygın olarak kullanıldı. Moda kitlesel bir eğlenceye dönüşmüştü ve Campbell bu heyecanın merkezindeydi; yetenekleri John Galliano, Gianni Versace, Karl Lagerfeld, Vivienne Westwood ve Yves Saint Laurent gibi önde gelen tasarımcılar tarafından destekleniyordu. Önde gelen fotoğrafçılarla yaptığı çalışmalar dönemin en unutulmaz görüntülerinden bazılarını yaratırken, podyumdaki üstün varlığıyla tanındı. Aynı zamanda müzik videolarında performans sergileyerek, kendi parfümünü piyasaya sürerek ve çeşitliliğin şampiyonu haline gelerek moda dünyasının ötesine geçti.

(Soldan Sağa:) Naomi Campbell tarafından giyilen VERSACE imzalı elbise, Sonbahar/Kış 1991. © VERSACE izniyle. Foto: Victoria ve Albert Müzesi, Londra; ‘Roulé Comme Une Buick’ (‘Drive Like A Buick’), Naomi Campbell’in giydiği bustiyer, tasarım Thierry Mugler, Sonbahar/Kış 1989. © Mugler Arşivleri. Foto: Victoria ve Albert Müzesi, Londra

Azzedine Alaïa

Bir sonraki bölüm Campbell’ın, Paris’teki ilk günlerinde tanıştığı ve sonradan ‘Baba’ adını vereceği Tunus doğumlu, Paris merkezli tasarımcı Azzedine Alaïa ile olan yakın kişisel ve profesyonel ilişkisine odaklanıyor. Vücudu saran tasarımlarıyla ünlü Alaïa, Campbell’in heykelsi fiziğini ‘mükemmel bir vücut’ olarak gördü ve bu çalışmanın çoğuna ilham kaynağı oldu. İkili birlikte podyum büyüsü ve editoryal altın yarattı.

New York

Campbell, East 30th Street’te kendi yerini almadan önce model arkadaşı Christy Turlington ile aynı daireyi paylaşarak 17 yaşında New York’a taşındı. Campbell kendini şehrin hareketli moda sahnesine attı. Tasarımcılarla ve Marc Jacobs’tan Anna Sui’ye kadar sektördeki diğer kişilerle kalıcı dostluklar kuran bu ilişkiler, zamana karşı dayanıklı olacaktı.

Spot ışığı

Campbell, 1990’ların başından bu yana televizyonlarımızda, telefonlarımızda, müzik videolarımızda ve gazetelerimizde dünyadaki en yüksek profilli modellerden biri ve en tanınabilir siyah kadınlardan biri oldu. ‘Öne çıkanlar’ bölümü, Campbell’ın mahkeme kararıyla kamu hizmeti yaptığı bir dönemde oldukça duyurulan bir biyografik anı araştırıyor. Sergide Campbell’in toplum hizmetinin son gününde giydiği Dolce & Gabbana elbisesi yer alıyor; bu elbise, onun geliş ve gidişini her gün kaydeden paparazzilere yanıt olarak giydiği bir görünüm.

Örnek

Bir sonraki bölümde Naomi Campbell bu alanda bir örnek olarak ele alınıyor ve onun Dolce & Gabbana ve Vivienne Westwood’dan Jean Paul Gaultier’e kadar moda evleriyle ilk işbirliklerine odaklanılıyor. Campbell’ın genç bir kadın olduğu dönemde kurulan bu bağlantılar, onun giydiği her şeyi güzelleştirme ve en zor kombinleri kolaylıkla modelleme becerisine değer veren tasarımcılarla onlarca yıl süren işbirlikçi dostluklara dönüştü.

Vivienne Westwood tarafından tasarlanan sahne ayakkabıları, 1993, İngiltere. Müze no. T.225:1, 2-1993. © Vivienne Westwood izniyle. Foto: Victoria ve Albert Müzesi, Londra

Simya

Küratörlüğünü Edward Enninful OBE’nin yaptığı sergide, Campbell’in kamerayla olan benzersiz simyası sergileniyor. Steven Meisel ve Arthur Elgort’tan Patrick Demarchelier ve David Bailey’e kadar dünyaca ünlü fotoğrafçıların çalışmalarına yer veren Campbell, birlikte çalıştığı kişilere derin bir saygı duyuyor, onların sanatsal yeteneklerini ve vizyonlarını takdir ediyor ve akıllarındaki imajı elde etmek için çalışıyor.

Onunla çalışmış olan herkesin bildiği gibi, Naomi bir çekime geldiğinde çalışmak için oradadır.
Edward Enninful, OBE

İlk Örnek

Son bölüm, Campbell’in arkadaşları savunan çalışmalarını ve yeni ortaya çıkan tasarımcılara aktif desteğini tanıtıyor. Modanın önde gelen isimleriyle 40 yılı aşkın tecrübesiyle Campbell, olağanüstü bir model olarak becerisi ve itibarı tartışılmaz bir örnektir.

22 Haziran 2024 – 6 Nisan 2025 tarihleri ​​arasında NAOMI: In Fashion’ı görün .

Erkan Güzel fotoğrafı

Erkan Güzel

Ankara Üniversitesi D.T.C.F Sinoloji bölümünden mezun oldu. Shanghai Fudan Üniversitesinde tamamladığı yüksek lisansının ardından uzun yıllar yurtiçinde ve yurtdışında yerel ve global markalar için pazarlama bölümlerinde görevler üstlendi.Estetica Dergisi, hairist.com.tr ve Güzelliğin Peşinde Gazetesi ile güzelliğin peşinde.Ortaokul yıllarından bu yana sevdiği yayıncılığa 'iyilik güzelliktir' sloganıyla devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu