SanatManşet

Pera Müzesi: Isabel Munoz’la Sergi Turu

Pera Müzesi, dünyaca ünlü fotoğrafçı Isabel Muñoz’un katılımıyla Yeni Bir Hikâye – Göbeklitepe ve Çevresinden Fotoğraflar sergisine özel sanatçı eşliğinde rehberli tur düzenliyor.

18 ve 19 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek sergi turlarında katılımcılar, farklı kültürlerin doğasını, estetiğini, yaşam biçimlerini keşfederek fotoğraflarına yansıtan Isabel Muñoz’u ve Türkiye’nin en önemli arkeolojik alanlarından Göbeklitepe ve bölgedeki Taş Tepeler’i konu alan çalışmalarını yakından tanıma fırsatı buluyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, ünlü fotoğrafçı Isabel Muñoz’un ilk kez İstanbul’da izleyiciyle buluşturduğu ve tarihi yaklaşık 12.000 yıl önceye dayanan Taş Tepeler’den Göbeklitepe ve çevresindeki arkeolojik alanları çektiği fotoğraflardan oluşan Yeni Bir Hikâye – Göbeklitepe ve Çevresinden Fotoğraflar sergisine sanatçı eşliğinde rehberli tur düzenliyor. 

Isabel Muñoz’un anlatımıyla gerçekleşecek sergi turunda ziyaretçiler, dünyanın en eski kült alanı olduğu tahmin edilen bu büyülü coğrafyada bilinmeyeni, gizem ve sanat eseri arasında gidip gelen sanrılı görüntülerini kaydetmekle yetinmeyip kadrajına yansıyan görkemli sahnelerin önünde adeta eğilen sanatçının yaşadığı deneyimi ilk ağızdan dinleme fırsatı bulacak.

Isabel Munoz

Isabel Muñoz: Yeni Bir Hikâye – Göbeklitepe ve Çevresinden Fotoğraflar, Muñoz’un etkileyici bakış açısından insanlık tarihinin bu gizemli coğrafyasını keşfetme imkânı sunarken ünlü fotoğrafçının kullandığı yeni yöntem ve baskı teknikleri açısından da sürprizler içeriyor. Sanatçının kadim zamanlarda yöre toprağının kullanılmasıyla uygulanan yöntemlerden ilhamla geliştirdiği “Tepetype” tekniğini ilk defa kullandığı fotoğraflar ve Karahantepe’deki insan başı figürüne EEG yardımıyla beynindeki elektrik dalgalarını yansıttığı sıra dışı otoportreyi de içeren ilgi çekici eser, bu yenilikçi çalışmalar arasında yer alıyor.

Isabel Munoz

Fotoğrafçılık alanında pek çok uluslararası projeye imza atan, Mougins Fotoğraf Merkezi Direktörü François Cheval’in küratörlüğünü üstlendiği Yeni Bir Hikâye – Göbeklitepe ve Çevresinden Fotoğraflar sergisi 17 Eylül tarihine kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.

Rehberli tur ücretlidir ve dili İngilizcedir. Kontenjan sınırlıdır, tura katılmak için Biletix’ten bilet alınabilir ya da [email protected] e-posta adresinden rezervasyon yaptırılabilir.

Isabel Munoz Sergi Turu Tarihleri

  • 18.07.2023 – 13.00
  • 19.07.2023 – 19.00

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu