SanatManşetŞehirde

Pera Müzesi Sonbaharı Sergilerle Karşılıyor!

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, 2023 sonbaharını iki önemli sergiyle karşılıyor. Her iki sergi de zengin içerikleriyle sanatseverleri büyülemeye hazır.

Gelecek Hatıraları: Suna Kıraç’ın Anısına

Bu sergi, müzenin Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’nu oluşturan Suna Kıraç’ı anma amacı taşıyor. Gelecek Hatıraları sergisi, hafıza ile gelecek tahayyülleri arasındaki ilginç bağları keşfetmeyi hedefliyor. Sanatın ve kültürün bir araya geldiği bu özel sergi, Suna Kıraç’ın mirası üzerinden izleyicilere geçmişten geleceğe uzanan bir yolculuk sunuyor. Kütahya çini ve seramikleri koleksiyonunun parçaları, sanatın ve el işçiliğinin zengin tarihini yansıtıyor ve ziyaretçilere bu mirası keşfetme fırsatı sunuyor. Dört bölümden oluşan serginin “Motiflerin Hatırlattıkları” başlıklı bölümünde seramik bezemelerinde kullanılan motiflerden yola çıkan yapıtlar bir araya getirilirken; “Nesnelerin Hafızası” bölümünde hikâyeler seramik nesneler aracılığıyla anlatılıyor. Serginin “Bölgenin Hafızası” başlıklı bölümünde mekânsal müdahaleler ve mekâna özgü yerleştirmeler sunulurken; “Geleceği Hatırlamak”ta  spekülatif nesneler, video ve fotoğraflar aracılığıyla geleceğin hafıza nesneleri bir araya getiriliyor.

Tam Yerinden: İstanbul’un Yeni Perspektifleri

Tam Yerinden sergisi ise İstanbul’un temsil tarihini sıradışı bir şekilde ele alıyor. Panoramik görüntülerin üretim ve tüketimindeki katmanlı ilişkileri irdelerken görüntülerin farklı izleyici kitleleri arasında dolaşımını, algılanma şekillerini, yüzyıllar içinde yaygınlık kazanmış farklı medyalar arasındaki bağlantılarını da sorgulayan sergide, daha önce hiç teşhir edilmemiş ve yayımlanmamış erken 19. yüzyıl panoramalarından bir eser de ilk kez gün yüzüne çıkıyor. Barker, Gudenus, Schranz, Melling, Dunn, Robertson gibi İstanbul’a panoramik bakan sanatçıların eserleri, bu büyülü şehirle kurulan ilişkiyi gözler önüne seriyor. Sergide, gündelik nesnelerle İstanbul’un tarihi ve kültürel öğelerinin nasıl bir araya geldiğini keşfedeceksiniz. Bu eserler, İstanbul’un karmaşıklığını ve güzelliğini yeni perspektiflerle değerlendirmenize olanak tanırken, şehrin ruhunu yakalamanın benzersiz bir yolunu sunuyor.

2023 sonbaharı ve 2024 kışı boyunca bu sergiler, ziyaretçilere unutulmaz deneyimler sunmaya devam edecek. Sanat dolu bir sezon geçirmek isteyenler için Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, kaçırılmayacak bir durak olacak.

Pera Müzesi’nin yeni sergileri Gelecek Hatıraları ve Tam Yerinden: İstanbul’a Panoramik Bakışın Tarihi, 26 Ekim 2023 – 25 Şubat 2024 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Pera Müzesi Salı’dan Cumartesi’ye 10.00-19.00, Pazar günleri 12.00-18.00 saatleri arasında gezilebilir. Cuma günleri “Uzun Cuma” kapsamında 18.00-22.00 arası tüm ziyaretçiler, Çarşamba günleri ise “Genç Çarşamba” kapsamında tüm öğrenciler müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu