GüzellikCilt Bakımı

Salatalık Gözlerimiz İçin Gerçekten Her Şeyi Yapıyor Mu?

Hepimiz daha önce görmüşüzdür, klasik bir kaplıcadaki kadın görüntüsü, saçları bir havluya sarılmış, gözleri iki salatalık dilimiyle kapatılmış. İsterseniz gevşemeyi zirveye çıkarın. Ama hiç merak ettiniz mi, neden salatalık bu iş için seçilen meyve (evet, meyve)? Ayrıca göze salatalık dilimlerinin gerçekten faydalı olup olmadığını hiç merak ettiniz mi?

Kısa cevap, evet. Salatalık, yüz bakımı sırasında sadece bir güzellik aksesuarından daha fazlasıdır ve aslında çevredeki ince cilde nazik olan nemlendirici ve yatıştırıcı özellikleriyle göz altı için de faydaları vardır. 

İnsanlar Neden Gözlerine Salatalık Sürer?

Günümüzde milyonlarca göz tedavi seçeneği olsa da, bazen eski numaralar en iyi numaralardır.

Salatalık birkaç cilt sağlığı özelliği sunar. Salatalıkların yaklaşık yüzde 95’i sudur. Bu nedenle, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hem tropikal olarak hem de yutulduğunda cilt için aşırı derecede nemlendiricidirler. Salatalık ayrıca yüksek düzeyde lignanlar, cucurbitacinler, flavonoidler, antioksidanlar ve diğer eser elementler ve mineraller içerir. Salatalıkların, doğrudan cilde uygulandığında olduğu gibi içme suyuna güçlü takviyeler olduğu söylenir. Nazik nemlendirme özelliklerinin yanı sıra salatalık, kolajen üretimini artırabilen silika içerir.  Bu tam faydalar, salatalıkları yalnızca doğrudan cilde yerleştirmek için değil, aynı zamanda birçok nemlendirici ve nemlendirici cilt bakım ürününde bir bileşen olarak popüler yapan şeydir.

Salatalığın Göze Faydaları

Gözlere salatalık sürmenin birçok faydası vardır. Salatalık antioksidan özelliklere sahiptir ve ayrıca vücuttan ve deriden kimyasal toksinlerin atılmasına yardımcı olan temizleme özelliklerine sahiptir. Salatalık ayrıca cildinizi yatıştırmak ve cilt tahrişlerine karşı korumak ve şişmeyi azaltmak için besleyici özelliklere sahiptir. 

Nemlendirici özellikler, cildin sağlıklı ve sıkı görünmesine yardımcı olur, bu da daha genç, daha taze görünen bir cilde yol açabilir. Salatalık, su açısından zengin olmasının yanı sıra, cilt sağlığını geliştirmeye yardımcı olan C vitamini ve folik asit, koyu halkaları azaltmaya yardımcı olan K vitamini ve güneş yanığı ve kırışıklıkları tedavi etmeye yardımcı olan yatıştırıcı özelliklere sahiptir. 

Salatalık Kullanmaktan Kimler Kaçınmalı?

Salatalık yumuşak ve yüzde 95 su olduğundan, pek çoğunun onları gözlerde kullanmaktan kaçınmasına gerek yoktur. Tabii ki, alerjiniz varsa, salatalık yememelisiniz ve onları topikal bir tedavi olarak kullanmamalısınız. Herhangi bir tedavide olduğu gibi, emin değilseniz her zaman nokta testi yapabilirsiniz.

Açelya

Editör

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu