GüzellikCilt BakımıManşet

Siyah Nokta Neden Olur?

Kadın ve erkek bütün yetişkinlerin ortak sorunlarından biri olan siyah noktalar, cilt üzerinde yarattığı olumsuz etkiler ile her zaman can sıkıcıdırlar. Siyah noktalardan kurtulmak için pek çok zaman onları sıkmayı deneriz ya da peeling ve maskeler ile ortadan kaldırma çabalarına gireriz. Fakat bütün müdahalelere rağmen inatla tekrardan beliren siyah noktalar neden olur?

Siyah noktalardan kurtulmak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için onları nasıl sıkmanız gerektiğine içeriğimizin detaylarından ulaşabilirsiniz. Haydi gelin içeriğimizin devamına geçelim.

siyah nokta

Oluşma aşamasında maalesef ki fark edilemeyen siyah noktalar özellikle genişleyen gözeneklerde oluşma eğilimi gösterirler. Görünümleri ile rahatsızlık yaratan siyah noktaların neden kaynaklandığını bilmek onların oluşumunu azaltmak yönünden çokça yararlıdır. İleri boyuta gelen siyah nokta temizliğinde uzman yardımı da alınabilir. Fakat onları tahriş etmeden gidermek isterseniz evde farklı yöntemleri de uygulayabilirsiniz. Peki ya bu noktalar nasıl olur ve nasıl sıkılır?

Siyah Nokta Neden Olur?

siyah nokta

Siyah nokta cilt üzerinde bulunan foliküllerin tıkanması sonucunda ortaya çıkar. Foliküllerde kıl ve yağ üreten yağ bezleri bulunmaktadır. Bu yağa da sebum ismi verilir. Cildi nemli ve yumuşak tutmaya yardımcı olurlar. Ölü deri hücreleri ile birlikte yağ, cilt folikülünde toplanarak komedonların oluşumuna sebep olur. Foliküllerin açılarak havaya maruz kalması sonucunda siyah noktalar meydana gelir. Herkeste gözlemlenen siyah noktaların oluşumunu tetikleyen sebepler aşağıdaki gibidir;

  • Ölü cilt hücrelerinin düzenli olarak temizlenmemesi
  • Kortikosteroidler ve androjenler gibi bazı ilaçların kullanımı
  • Cildin aşırı yağ üretmesi
  • Stres
  • Doğum kontrol ilaçları
  • Güneşe aşırı maruz kalmak
  • Yaşlanmak
  • Yanlış kozmetik ürünler
  • Genişleyen gözenekler

Siyah Noktalar Nasıl Sıkılır?

siyah nokta

Siyah noktaları ortadan kaldırmak için bütün kozmetikçilerde siyah nokta temizleme ürünleri mevcuttur. Bu ürünler jel, krem ya da maske şeklindedir ve direkt olarak cilt üzerine uygulanır. Fakat siyah noktaları sıkarak da ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenlerden bahsedelim.

Siyah noktaları sıkmadan önce sıcak su buharı ile gözenekleri 10 dakika kadar yumuşatmanız uygulamayı daha kolay hale getirecektir. Buhar işleminden sonra metal siyah nokta aparatı ile temizliğe başlayabilirsiniz. Bu aleti yüzünüze fazla baskı uygulamadan kullanmanız gerekir. Aksi taktirde gözeneklerinizi kanatabilir ve cildinizde morarma gibi yan etkiler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Siyah noktaları sıkarken kullanabileceğiniz aletlerden biri de vakumlu siyah nokta sıkma aletleridir. Evde kolay bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz bu yöntemi yine aşırıya kaçmadan ve çok fazla baskı uygulamadan yapmanız oldukça önemlidir. El ile siyah nokta sıkmak cildinizde kalıcı izler bırakabilir. Böyle bir müdahaleden kaçınmak cilt sağlığınız için yararlı olacaktır.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu