MakyajGüzellikManşet

Yılbaşı Makyajı Nasıl Yapılır?

Yılın en keyifli zamanlarından biri de yılbaşının yaklaştığı dönemlerdir.

Süslenen yılbaşı ağaçları, seçilen yılbaşı hediyeleri, etraftaki renkli ışıklar ve yapılan planlar… Tabi bir de o gece için giyeceğiniz kıyafeti, saç modelini ve yılbaşı makyajınızı seçmek!

Yeni yıla girerken nerede olursanız olun en sevdiğiniz elbiseyi giymek, saç ve makyajınızı yapmak kendinizi iyi hissetmenize ve yılbaşı ruhunu gece boyunca hissetmenize yardımcı olur. Doğru teknikler ve doğru ürünler ile bütün gece bozulmayan bir yılbaşı makyajı yapabilirsiniz.

yılbaşı makyajı

Malzemeler

 • Nemlendirici
 • Peeling
 • Fondöten
 • Göz altı kapatıcısı
 • Işıltılı bir far paleti
 • Aydınlatıcı
 • Pudra
 • Kontür paleti
 • Maskara
 • Allık
 • Makyaj fırçaları
 • Sabitleyici sprey
 • Ve tabi ki olmazsa olmazımız kırmızı ruj!
yılbaşı makyajı

En önemli noktalardan biri cildinizi makyaja hazırlamak. Kurumuş ve pul pul olmuş bir cilt üzerine uygulayacağınız makyaj sizi asla tatmin etmeyecektir. Bu sebepten işe cildinizi güzelce temizleyerek başlayın ve muhakkak peeling uygulayın. Peeling yüzünüzde biriken kir ve yağlardan cildinizi arındırır. Aynı zamanda ölü deri hücrelerinden kurtulmanıza olanak sağlar. Ancak peeling uygulamasından sonra cildinizi güzelce nemlendirmeyi unutmayın.

Haydi gelin hep birlikte yılbaşı makyajımızı uygulayalım.

yılbaşı makyajı

Pürüzsüz Ten Makyajı

Uyguladığınız nemlendiricinin üzerine gözenek görünümünü azalmayı vaat eden bir baz uygulayın. Sonrasında fondöteni cildinize uygulayın bir sünger ya da fırça yardımı ile yüzünüze güzelce yedirin. Burada en çok unutulan kısımlar saçınızın başladığı çizgiler, çene hattı ve boyundur. Bu bölgeleri ihmal etmemeye özen gösterin. Çünkü renk farlılıkları ile karşılaşabilirsiniz. Sonrasında fondötenden birkaç ton açık bir renkte seçtiğiniz göz altı kapatıcısını göz altlarınıza homojen bir şekilde uygulayın. Elmacık kemiklerinize doğru çok getirmemeye çalışın.

Çekici Bakışlar

Bazı makyaj artistleri aslında ilk adımın göz makyajı olduğunu söyler. Özellikle koyu renkli makyajlarda, far göz altlarınıza dökülebileceği için ya da eyelinerınızı tekrar uygulamanız gerekebileceği için makyajınıza göz makyajı ile başlamanızı tavsiye ediyoruz.

Öncelikle birbirine yakın tonlarda bulunan birkaç renk seçin ve göz pınarlarınızdan açık tonlar ile başlayın. Ardından gözün bittiği kısma doğru daha koyu tonlar uygulayın. Sonrasında bir far fırçası ile bütün renkleri birbirine karıştırın ve oluşabilecek keskin görüntünün önüne geçin. Göz altınızdaki kirpik diplerinize ise ince bir fırça yardımı ile farınızı uygulayın.

Kusursuz bir eyeliner çekmelisiniz. Bunun için de hızlı olmalısınız. Gözünüzün dış kısmından başlayın ve içe doğru hızlı bir çizgi çekin. Kuyruğunu en son yapabilirsiniz. Eğer kuyruk kısmında zorlanıyorsanız bir yemek kaşığının dışını gözünüzün iç kısmına tutarak da kaşık etrafında bir çizgi çekebilirsiniz.

Yılbaşı makyajımızın olmazsa olmazlarından biri olan maskarayı unutmamakta da fayda var. Kirpik diplerinden başlayarak bütün kirpiklerinize tarama hareketi ile maskarayı uygulayın.

Trend Kaşlar

Son zamanların trendi, yukarı doğru taranmış kaşları da makyajınıza ekleyebilirsiniz. Kaşlarınızın arasında boşluklar mevcut ise kaş renginize uygun bir kalem ya da far ile kaşlarınızı doldurun. Daha sonra bir kaş sabitleyici jel ya da kaş sabunları yardımı ile yukarı doğru tarayarak kaşlarınızı şekillendirin.

yılbaşı makyajı

Yüz Şekillendirme

Geldik yılbaşı makyajımızın kontür ve allık adımına… Kontür ile yüzünüzü şekillendirerek boyut kazandırabilirsiniz. Bunun için kendinize cilt renginizden birkaç ton koyu bir kontür ürünü ve fırça almanız yeterli olacaktır. Burnunuzun olduğundan küçük görünmesi için burun kemerinin iki yanına birer ince çizgi çekin ve iyice dağıtın. Elmacık kemiklerinizin üzerine, alnınızın saç çizginiz ile birleştiği yere ve çene kemiklerinize de kontür yapabilirsiniz. Burada en önemli konu ürünü iyice dağıtmak. Kontürünüzü tamamladıktan sonra biraz canlılık katmak için yataklarınıza pembe ya da şeftali tonlarında hafif bir allık uygulayın.

Aydınlatıcı

Yılbaşı makyajı dediğimiz ışıltılı olur. Işıltılı bir makyajın olmazsa olmazı da aydınlatıcı ile canlı ve enerjik bir görünüm yaratmaktır. Elmacık kemiklerinizin hemen üzerine, burnunuzun ucuna ve üst kısmına, dudaklarınızın üzerine ve kaşlarınızın altındaki kemiklere biraz aydınlatıcı uygulayabilirsiniz.

Ruj

Kusursuz görünen bir ruj için makyaj boyunca dudaklarınızda nemlendirici olmasını ihmal etmemelisiniz. Bu makyajınızın diğer kısımlarını yaparken, dudaklarınızın yumuşamasına da yardımcı olur. Eğer nemlendiriciniz fazla yoğunsa bir peçete yardımı ile dudaklarınıza hafifçe bastırıp çekebilirsiniz. Yılbaşının olmazsa olmaz rengi kırmızının dilediğiniz tonunu seçtikten sonra bir dudak kalemi ile dudaklarınızı çerçevesini çekin ve ardından bu çerçevenin içini ister ruj ile ister bir fırça ile dudaklarınıza uygulayın. Eğer mat bir görünüm elde etmek istiyorsanız üzerine hafif bir şekilde transparan pudra uygulayabilirsiniz.

Sabitleme

Geldik yılbaşı makyajımızın son adımına… Makyajınızın gece boyu akmamasını, ten makyajı ürünlerinin yüzünüzdeki ince çizgilere dolmasının önüne geçmek için transparan bir pudra ile makyajınızı sabitlemeyi unutmayın. Son adım olarak da tüm yüzünüze sabitleyici bir sprey sıkabilirsiniz.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu