SorumlulukManşet

adidas Ürünlerinin %96’sı Geri Dönüştürülmüş Polyesterden!

adidas, 2024 yılına kadar ürünlerinde ham polyester kullanımını tamamen ortadan kaldırma hedefini büyük ölçüde gerçekleştirmeyi başardı.

22 Nisan Dünya Günü öncesinde ham polyesterin geri dönüştürülmüş polyester ile değiştirilmesine yönelik yolculuğunda attığı yeni adımı tüketicilerine duyurdu. Bu adımla birlikte, adidas ürünlerinde kullanılan polyesterin %96’sı geri dönüştürülmüş polyesterden oluşuyor.

Bu başarısını üç kategoride sürdürülebilir ürün yaratarak gerçekleştirmeyi hedefliyor. Yeni hammaddeleri test edip ölçeklendirerek malzemeleri değiştirmek, daha uzun ömürlü ürünler tasarlamak için tüm süreçleri yeniden düşünmek ve karbon ayak izini azaltmak. 

adidas’ın Geri Dönüşüm Serüveni 

2015 yılında plajlardan ve kıyılardan toplanan, geri dönüştürülmüş malzemeler kullanarak tasarladığı ilk koşu ayakkabısını üretti. Marka o günden itibaren saf polyester yerine kullanılacak olan malzemelere yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. 2021’de ürünlerinde kullanılan polyesterin %90’ını geri dönüşümden elde eden merka, ham polyester kullanmaya devam etseydi bu kullanım 390 bin metre ton karbondioksite denk gelecekti.

Textile Exchange’in bu yıl yayınladığı rapora göre, geri dönüştürülmüş polyester elyaf üretim hacmi 2021’de artmış olsa da tüm küresel polyester üretiminin yalnızca %14,8’ini oluşturuyor.

adidas

Marka için %96 oranına giden yol uzun ve zorluklarla doluydu. 2017 yılında geri dönüştürülmüş polyester taahhüdünün onaylanması, bir dönüşüm başlatmasına yardımcı olmak için atılan en büyük adımlardan biri oldu. Bu dönüşümü gerçekleştirmek, hayallerin ötesinde yeni çözümler üreterek mümkün oldu. 

adidas Sürdürülebilirlik Kıdemli Direktörü Viviane Gut: “Marka olarak inovasyonu bir sonraki seviyeye taşımak için sürekli çalışıyoruz ve doğru yönde attığımız önemli adımlardan gurur duyuyoruz. 2017’de adidas, 2024 yılına kadar ham polyesteri, geri dönüştürülmüş polyesterle değiştirme taahhüdünde bulundu. İlerlememizi paylaşmaya devam etmenin ve bu taahhüdü yerine getirmenin önemli olduğunu biliyoruz. Gurur duysak da bu bir çözüm değil, bir adımdır. Çözümün daha büyük bir parçası olabilmemiz için başarmayı istediğimiz ve ihtiyaç duyduğumuz daha çok şey var. Yeni başarılara imza atmak için çalışmaya devam ediyoruz.”

adidas’ın sürdürülebilirlik stratejisiyle ilgili daha fazla bilgiyi adidas.com/sustainability adresinde  bulabilirsiniz.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu