PsikolojiManşet

Ana Odaklanmak ve O Anda Kalabilmek Adına

Değerli okurlar, her yerde manşet manşet boy gösteren bu ifadelere birlikte göz atalım istiyorum. Anda kalmak önemli, aramızda bunu bilmeyen yoktur.

Peki ya bunu nasıl başaracağız? Asıl mesele bu soru ile başlıyor. Öncelikle, anda kalmanızı engelleyen o ne ise onu tespit etmek ile konuyu ele almak gerekiyor. Sonrası ip söküğü gibi gelecek.

an

Kendinize sormanızı istediğim bazı sorular olacak.

  • Beni an’dan uzaklaştıran o konu ne?
  • Ne zamandır bu sorunu yaşıyorum?
  • Bu sorunla eş zamanlı olarak farklı bir durum yaşadım mı?
  • Yaşadıysam; Bu durum bu sonuca yol açmış olabilir mi? Yaşamadıysam; Bir kırılma anı yaşamış olabilir miyim?

Durumu tespit ettiğinizi varsayarak sağlamasını yapalım.

  • Bu durum; benim yaşantımı, ilişkilerimi, iş ve eğitim hayatımı olumsuz etkiliyor olabilir mi?

Cevabınız evet ise bu durumun dışarıdan gelen bir müdahale ile rayına oturması pek mümkün değil. (Bu olasılık gerçekleşse dahi uzun zaman alacaktır.)

Peki ne yapalım?

  • Bir başkası bu durumda olsaydı ona bu durumdan uzaklaşabilmesi için ya da daha az etkilenmesi için ne gibi önerilerde bulunurdunuz?

Her değişim;

  • Dikkatini vermek
  • Fark etmek
  • Çaba göstermek ile sonuçlanır.

Yaşamınızdaki en önemli ve nefes aldığınız sürece hep baş başa olacağınız o kişi yani kendiniz için bu çabayı göstermek isterseniz adım adım bu listeyi takip edin ve an’da kalabilmenin duygusunu tadın.

Yaşam boyu değişim ve dönüşüm doğamızda var, bunu lehimize dönüştürmek elimizde.

Klinik Psikolog Beyza Ataeli

Lisans eğitimimi Ankara Ufuk Üniversitesi, Psikoloji Bölümü'nde tamamladım. Lisans eğitimim süresince özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi, anaokulu, huzurevi, ruh ve sinir hastalıkları hastanesi, alkol ve madde tedavi merkezi gibi birçok alanla tanıştım. Yüksek lisans eğitimimi İstanbul Kent Üniversitesi, Klinik Psikoloji alanında “Yeme Bozukluklarından Bulimiya Nervoza” konulu projem ile tamamlayarak uzmanlığımı aldım.Ağırlıklı olarak eğitim sektöründe (kreş, anaokulu, lise) 2-18 yaş arası çocuk-ergenler ve aileleriyle çalıştım. Şuan ise, Ankara’da özel bir hastaneye bağlı olarak danışanlarımı görmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu