GüzellikCilt BakımıMakyajSaç Bakımı

Antik Mısırlıların Güzellik Sırları

Antik Mısır tasvirlerinde genelde cildi ve saçları son derece güzel kadınlar görürüz. Bunun en büyük sebebi ise Antik Mısır’daki pek çok kadının bakımlarına düşkün olmasıdır. O dönemlerde uygulanan birbirinden doğal ve etkili güzellik tüyolarını sizler için araştırdık. Kleopatra’nın da uyguladığı pek çok bakım önerisini öğrenmek için içeriğimizin devamına geçelim.

Yağ Bazlı Makyajlar

Antik Mısırlılar, gözlerini hem süslemek hem de güneşten korumak için makyaj yaparlardı. Bitkisel yağlarla karıştırılmış toz malakitten(yeşil bir taş) yapılmış göz farları kullanırlardı. Şimdilerde ise pek çok şirket artık yağ bazlı ürünler üretmeye başladı. Güçlü nemlendirme özelliğine sahip oldukları için yağ bazlı makyaj malzemeleri cildinizi daha uzun süre genç tutmanıza ve göz alıcı bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır.

Süt ve Bal Maskesi

Efsaneler efsanesi Kleopatra, cildini genç tutmak için süt ve bal kullanırdı. Siz de bu uygun fiyatlı malzemeleri cilt bakım rutininize ekleyerek kusursuz bir cilde kavuşabilirsiniz. Bal, sivilce oluşumuna engel olabilecek güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir. Süt ise cildinizi etkili bir şekilde nemlendirir ve yatıştırır.

Kına

Bir diğer güzellik tüyomuz ise kınadır. Kepekten kurtulmak için kına kullanabilirsiniz. Antik Mısırlılar saçlarına kına sürerlerdi. Bu doğal saç boyasının sağlığa da pek çok faydası bulunmakta. Kına, mantar önleyici özelliklere sahip olduğu için kepekten kurtulmanıza ve saç dökülmesini önlemenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kına sayesinde saçlarınızı yumuşatıp parlatabilir ve saçınızın erkenden beyazlamasının önüne geçebilirsiniz.

Cilt Yağları

Kırışıklıkların önüne geçmek için cilt yağları kullanabilirsiniz. Yağlar güçlü nemlendirme özelliğine sahiptir. Özellikle Antik Mısırlılar belli başlı yağları ciltlerinin genç görünmesini sağlamak ve kırışıklıkları önlemek için kullanırlardı. Cilt tipiniz yağlı olsa bile, yağ ile cildinizi nemlendirmeyi cilt bakım rutininize eklemenizin cildiniz üzerinde önemli etkileri olacaktır. Hindistan cevizi yağı kullanabileceğiniz yağlardan bir tanesidir. Diğer pek çok doğal yağ da kırışmış cildi nemlendirir ve erken yaşlanmanın önüne geçebilir.

Saç Masajı

Bir diğer güzellik tüyomuz ise saçlar! Antik Mısırlılar kalın ve uzun örgüleri tercih ederdi. Bu kalın saçları korumak ise ciddi bir çaba gerektirmekteydi. Yağlar ise bu saçların bakımının önemli bir parçası idi. Mısırlı kadınlar saç derisine ve saçlarına Hindistan cevizi yağı ve sızma zeytinyağı ile masaj yaparlardı. Aynı zamanda saçın uzamasını sağlamak için Hint yağı kullanırlardı. Bazen biberiye yağı kullandıkları bile söylentiler arasında.

Peeling

Hepimizin de bildiği bir güzellik tüyosu ile devam ediyoruz. Cilt için kahve peelingi harikalar yaratabiliyor. İltihabı azaltır, kan dolaşımını iyileştirir, ölü deri hücrelerini yok eder, şişkinliği azaltır, cildin dokusunu düzeltir, genç ve parlak bir cilde kavuşmanızı sağlar. Kahve peelinginin tüm bu yararları ise Antik Mısırlılar tarafından da oldukça iyi biliniyordu. Bu sebepten de ölü derilerinden kurtulmak için öğütülmüş kahve kullanırlardı.

Ağda

Antik Mısırlı kadınlar güzelliklerinin yanında epilasyon kavramına da oldukça aşinalardı. İstenmeyen vücut kıllarını yok etmek için hem doğal hem de daha az acı verici bir yöntem bile bulmuşlardı. Su, şeker ve limon suyunu karıştırarak elde edilen bu karışımı ilk kez ortaya atanların Antik Mısırlılar olduğu söylentiler arasında.

Avokado

Yorgun ve şiş gözler ile uyanmak maalesef ki hepimizin başına geliyor. Bu durum Antik Mısırlıların da başına geliyordu ve bu durumla da nasıl başa çıkacaklarını buldular. Eski Mısır güzellik sırları ortaya koyuyor ki Mısırlılar göz altı şişliklerini avokado dilimleri ile geçiriyorlardı. Elbette ki sadece şiş gözler için değil, koyu halkalardan ve göz torbalarından da kurtulmaya yardımcı bir besindir avokado. Aynı zamanda ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur. Yani bir dahaki defa şiş gözlerde uyandığınızı fark ettiğinizde göz altlarınıza avokado koymayı deneyebilirsiniz.

Hurma

Antik Mısırlı kadınların güzellik sırları sadece kozmetik ile ilgili değildi. Güzellik ile yakınlıkları Mısırlıları beslenme alışkanlıkları konusunda da dikkatli hale getirdi. Örneğin çok fazla hurma tüketirlerdi. Hurma zengin bir antioksidan, protein ve lif kaynağı bir besindir. Ayrıca iyi bir enerji kaynağıdır. Demek ki Antik Mısırlı kadınlar bunu o zamanlarda bile keşfetmişler. Siz de iyi görünmenin sadece bakımla alakalı olmadığını ve iyi beslenmenin de bunun bir parçası olduğunu unutmayın. Ve son olarak bolca hurma tüketmeye çalışın.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu