GüzellikSaç Bakımı

Saçlarınızı Küt Kestirmeden Önce Düşünmeniz Gereken 4 Şey

Dönem dönem saçlarımızda değişiklikler yapmak isteriz. Bunun sonucunda da elbette ki çevremizden yardım almaya çalışırız. Çevrenizde bulunan insanlara “Küt saç bana yakışır mı?” sorusunu sormadan izlemeniz gereken adımları sizler için derledik. Haydi içeriğimizin devamına geçelim.

Yüz Şekli

Öncelikle yüz şeklinizi bulmalısınız. Eğer oval yüz şekline sahipseniz neredeyse her saç stili size yakışacaktır. Yuvarlak yüz şekline sahip yüzlere kısa saçın yakışmadığını duymuşsunuzdur. Ben yuvarlak yüzlüyüm ama yine de saçlarımı kestirmek istiyorum derseniz çene ve omuz hizanızda kestirebilirsiniz.

Eğer kare ve dikdörtgen yüz şekline sahipseniz yüzünüz köşeli görüneceği için saçlarınızı küt kestirmeyi tercih etmek size pek yakışmayacaktır. İlle de kısa kestireceğim diyorsanız katlı kesimler ve perçemler yüz hatlarınızı daha yumuşak gösterebilir. Bu sebepten bu tarz kesimleri tercih edebilirsiniz.

Saç Dokusu

Saç dokunuzu göz önünde bulundurmalısınız. Saçlarınız eğer çok kıvırcık ise küt saç kullanmak sizin için biraz zor olabilir. Yapı olarak ince telli saçlara sahipseniz küt saç, sizin için harika bir tercih olabilir.

İnce telli saçlar kısa kesildiğinde daha hacimli görünür. Kalın telli saçlara sahipseniz saçlarınızı küt kestirmek büyük bir hata olabilir. Çünkü saçlarınız dışa doğru kabarıp üçgen şeklinde gözükebilir.

Küt Saç Testi

Bu testi yapmak için ihtiyacınız olan şeyler ayna, cetvel ve kalem. Yapmanız gereken tek şey yan profilinizi görebileceğiniz bir aynanın karşına geçmek. Daha sonra elinize bir kalem alıp çene hizanızda yatay olarak tutun. Kulağınızla kalem arasında kalan mesafeyi ise cetvelle ölçün. Ölçtüğünüz mesafe 5.7 santimetrenin altında ise bu saç stili size çok yakışacaktır. Ancak mesafe 5.7 santimetreden fazla ise bu sevdadan vazgeçmenizi öneririz.

Günlük Alışkanlıklar

Son olarak, günlük alışkanlıklarınızı ve tercihlerinizi düşünmelisiniz. Küt saç sizde çok güzel duruyor olsa bile yaşam tarzınıza uygun olmayabilir. Kısa saç kullanmak kolay gibi gözükse de aynı uzunluğu ve tarzı korumak için sık sık kuaföre gitmeniz gerekir. Ev topuzumdan ve at kuyruğumdan vazgeçemem diyorsanız kısa saç sizin için uygun bir seçim olmayabilir.

Evet kızlar, nasıl bir karar verdiniz? Saçlarınızı kesecek misiniz yoksa bu sevdadan vaz mı geçtiniz? Yorumlarda buluşalım!

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu