Güzellik

Aseton Görevi Gören 9 Farklı Ürün

Bakımlı görünen el ve tırnaklar için ojelerimiz vazgeçilmez. Fakat maalesef ki hiçbir zaman sürüldüğü gibi kalmıyor ve çabucak yıpranıyor. Bu sebeple yıpranan ojelerimizi en kısa zamanda temizlememiz gerekiyor.

Peki ya eski ojelerimizi temizlemek için evde asetonumuz kalmamışsa? Ya koşa koşa gidip aseton almamız gerekecek ya da alt komşuyu rahatsız edeceğiz 🙂 Bu tarz acil durumlarda kullanabilmeniz için bazı aseton yerine geçebilen karışımları sizler için derledik. Haydi gelin birlikte asetonsuz oje çıkarma taktiklerine göz atalım.

Dezenfektan

Pandemi ile birlikte hemen hemen hepimizin evinde ve çantasında dezenfektan bulunuyor. Dezenfektan oje çıkarma düşüncesi, ilk başta kulağa biraz enteresan gelebilir. Fakat el dezenfektanlarıyla oje çıkarmak yakın dönemde fazlasıyla popüler hale geldi. Aynı zaman da çok da basit. Bir disk pamuk alalım ve üzerine yeteri kadar dezenfektan damlatalım. Tıpkı aseton kullanır gibi nazikçe tırnaklarımızı ovalayalım. Evet işte bu kadar basit!

Limon ve Sirke

Yeme-içme ürünlerinle kullanılan limon ve sirke ikilisi çoğu temizlik ürününde de kullanılıyor. Fakat limon ve sirke ile oje çıkarabileceğinizi biliyor muydunuz? Yarım limonun suyunu ve iki çorba kaşığı sirkeyi güzelde karıştıralım. Daha sonra bir disk pamuk alalım ve yıpranan ojelerimizin üzerine sürelim. Ojelerimiz kolayca çıkacaktır.

Oje

Çivi çiviyi söker derler! Eski ojelerinizden kurtulmak istediğinizde asetonunuz bitmişse endişe etmenize hiç gerek yok. Hemen var olan ojeli tırnaklarınızın üzerine bir kadar oje sürelim ve ıslak mendil yardımıyla silelim. Tırnaklarınızda oje kalıntısı kalmadığını göreceksiniz.

Diş Macunu

Fazla ütopik gelebilir fakat değil! Diş bakımında devamlı kullandığımız diş macunu, içeriğindeki etil asetat sebebiyle tamamen bir aseton görevi görür ve bu şekilde tırnaklarınızı yıpranmış ojelerde kurtarabilir. Eğer elimizde eski bir diş fırçası var ise üzerine biraz diş macunu sürelim ve aynı dişlerimizi fırçalar gibi tırnaklarımızı nazikçe fırçalayalım. Bu yöntemi denedikten sonra içiniz çok rahatlayacak.

Saç Spreyi

Bugüne kadar hiç duymamış olabileceğiniz bir diğer aseton ise saç spreyi! Asetonun bulunmadığı durumlarda kullanılabilecek en etkili yöntemler arasında yer alıyor. Bu yöntemi uygularken çok fazla abartmadan, sadece bir iki fıs saç spreyini tırnaklarımıza sıkalım ve disk pamukla nazikçe ojemizi temizleyelim.

Kolonya

Genellikle bayramlarla anılan kolonya, genelde hepimizin evinde bulunur. Kimi zaman tıraş sonrasında kullanılır kimi zaman da oje çıkarmak için! Eğer asetonunuz bittiyse elinizin altında olan en kolay ulaşabileceğiniz şey kolonyadır. O yüzden bu yöntemi denemekten çekinmeyelim. Küçük bir kabın içine kolonya koyalım ve sonra tırnaklarımızı kase içinde bir süre bekletelim. Hemen sonrasında yumuşamış olan ojelerimizi bir disk pamuk yardımıyla ya da ıslak mendille çıkaralım.

Sıvı Sabun

Günün verdiği kiri ve pisliği ellerimizi temizlemek için sık sık kullandığımız sıvı sabunla tırnaklarımızı da temizleyebiliriz. Bir kap içine biraz ılık su ve biraz da sıvı sabun ekleyelim. Daha sonrasında tırnaklarımızı bu suyun içerisinde bekletelim. Bu işlemin sonrasında soyulacak kadar yumuşamış olan ojelerimizi yarım limon kabuğuyla ovalayalım. Biraz zor gibi görünse de, kesinlikle asetonun olmadığı zamanda işe yarayacak.

Deodorant

Peki ya deodorantla oje çıkarmak? Daha neler! Tırnaklarınıza hemen olmasa da birkaç kez uyguladığınızda harika bir aseton muadili olduğunu göreceksiniz. Tırnaklarınıza birkaç kez fıs fıs yapıp sonrasında pamukla sildiğinizde ojelerinizi tamamen çıkarabilirsiniz. Fakat bu işlemi bir iki defa tekrarlamanız gerekecek. Ojeleriniz ne kadar kalın katmanlı sürüldüyse çıkarmanız da biraz zor olabilir fakat çıkıyor!

Kastor Yağı

Bitkisel yağlar her konuda hayat kurtarıcı olma özelliği taşıyor. Ve eminim ki bitkisel yağlarla içli dışlı olanlar mutlaka kastor yağını yani bir diğer adıyla Hint yağını duymuştur. Peki ya bu yağın oje çıkarma konusunda etkili olduğunu biliyor muydunuz? Evet doğru duydunuz, kastor yani hint yağı oje çıkarma konusunda gayet başarılı. Ve kimyasal olmaması sebebiyle fazlaca temiz. Kastor yağıyla ojenizi çıkarmak için bu yağı disk pamuğa damlatalım. Sonrasında tırnaklarımızı hafifçe ovalayalım. İşte bu kadar!

Peki ya sizin de asetonunuz kalmadığında ya da olmadığında kullandığınız bu gibi yöntemler var mı? Yorumlarda buluşalım, bilmediklerimi ve duymadıklarımızı hep birlikte öğrenelim.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu