GüzellikEl ve Ayak Bakımıİyi YaşamManşet

Bacak ve Ayak Sağlığı için Uygulamanız Gereken 10 Tavsiye

Aktif bir insan hayatı boyunca bir günde ortalama 7 bin 500 adım atar. Bu da bir insanın ömrü boyunca attığı adımlarla Dünya’nın etrafını 5 kez dolaşması anlamına gelir. Ömrümüz boyunca attığımız bu çılgınca mesafeyi yürüyebilmek için bacaklarımızın ve ayaklarımızın sağlığına dikkat etmemiz gerekir. Çünkü her gün yükümüzü taşıyan ve bütün kahrımızı çeken ayaklarımızı ve bacaklarımızı yarı yolda bırakmak istemeyiz. Peki ya bacak ve ayak sağlığımıza dikkat etmek için neler yapabiliriz? Haydi gelin hep birlikte öğrenelim.

Ayak Taşı

Kuru ayaklarınıza ıslak ayak taşı kullanmalısınız. Ölü derilerden kurtulmak ve nasırları yumuşatmak için ayak taşı harika bir tercihtir. Bu uygulamayı daha güvenli hale getirmek için ayaklarınızı ve ayak taşını 5-10 dakika kadar ılık suda bekletelim. Sonrasında ise ayaklarımızı kurulayalım ve ayaklarımıza ayak taşıyla birlikte 2-3 dakika kadar masaj yapalım. İşlemden sonra ayak taşını yıkayalım ve ayaklarımızı nemlendirelim.

Jilet

Cildiniz kuruyken asla bacaklarınızı jiletlememelisiniz. Bacaklarınızı tıraş köpüğü olmadan ya da susuz jiletlerseniz cildiniz tahriş olabilir, batıklara neden olabilir ya da cildiniz yanabilir. Ayrıca derin gözeneklere sahip olanlarda ve kalın kıl kökleri olan insanlarda çilek bacak görüntüsü kaçınılmaz hale gelir.

Çilek bacak: ciltte oluşan küçük siyah ve kırmızı noktalardır. Yanlış tıraş olmak dahil olmak üzere farklı nedenlerle ortaya çıkabilirler. Bu sebeple jiletinizi sık sık değiştirmeli ve asla kuru cildinizi tıraş etmemelisiniz.

Tıraş Olmak

Bacaklarınızı tıraş etmeden önce güzelce yıkamayı ve peeling yapmayı unutmamalısınız. Gözenekleri tıkayabilecek yağ ve ölü deri hücrelerinden kurtulmanın tek yolu bu. Cildinizi kayganlaştıracak bir tıraş jeli kullanmalı ve daha sonra da cildinizi nemlendirmelisiniz. Özetleyecek olursak 3 adım uygulamanız gerekli. Bunlar; peeling yap, tıraş jeli sür ve son olarak nemlendir.

Ayakkabılar

Rahat ayakkabılar seçmelisiniz. Doktorlara göre dar ayakkabılar (özellikle ön kısmı dar olanlar) ayağınızın şişmesine sebep olabilir. Bunun önüne geçmek için ön kısmı geniş ve düz tabanlı ayakkabılar giymek sağlığınız için daha iyi olacaktır. Ayakkabılarınızda rahat tabanlıklar kullanmayı da unutmamalısınız.

Parmak Ayırıcı

Ayaklarınız taraklıysa silikon parmak ayırıcı kullanmalısınız. Parmak ayırıcılar, ayak parmaklarınızı doğru bir şekilde hizalar ve sürtünmeyi azaltır.

Diz

Dizinizdeki deriye iyi bakmanız gerekli. Hiperpigmentasyon yani üst deride oluşan renk değişimi tamamen zararsızdır. Ancak genelde insanlar dizlerinin koyu renkte görünmesinden rahatsız olurlar ve buna bir çare bulmak için pek çok yöntem denerler. Uzmanlar bunun için alfa-hidro asitli peeling ürünleri önermektedir. Alfa-hidro asitli peelingler ölü hücreleri öldürür ve cildinizin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlar. Aynı zamanda cilt tonunuzu eşitlemek ve pigmentasyon değişimini azaltmak için aloe vera suyu ve zerdeçal gibi doğal ürünleri de deneyebilirsiniz. Kararmaların önüne geçmek için ise güneş kremi kullanabilir ve cildinizi her gün nemlendirebilirsiniz.

Epilatör

Epilasyon makineleri kılları köklerinden alır. Eğer yanlış bir şekilde alırsanız epilatörünüz kılları çekmek yerine keser. Bunun önüne geçmek için önce ölü derilerden güzelce arınmanız gerekir. Sonrasında da epilatörü doğru şekilde kullanmalısınız. Epilatörü 90 derecelik bir açıyla tutun ve cildinize hafifçe bastırarak kıllarınızı yavaşça alın.

Sentetik Kumaş

Ağda yaptıktan sonra sentetik kumaşla yapılmış giysi giymemelisiniz. Çünkü sentetik kumaşlar işlem görmüş cildinizi tahriş edebilir. Bu sebeple de ağda uygulamasından sonraki ilk günlerde pamuklu ya da diğer doğal malzemelerden üretilmiş giysileri giymeniz öneriliyor.

Nasır

Nasırlarınızdan doktora giderek kurtulmalısınız. Büyük nasırlar sizi rahatsız ediyor olabilir. Ancak bunun için özel kremler almayın ya da nasırlarınızdan kurtulmak için güzellik salonlarına gitmeyin. En iyi çözüm doktora gitmeniz olacaktır.

Pamuklu Çorap

Pamuklu çorap giymemeye özen göstermelisiniz. İnsan ayağında ortalama olarak 250 bin ter bezi bulunur. Bu sebepten de çok terleyen insanların pamuklu çorap giymesi önerilmez. Çünkü pamuklu çorap nemi emer ve buharlaşmasını engeller. Aynı zamanda tüm günü ayağınızda pamuklu çorapla geçirirseniz ayaklarınız gerçekten de çok kötü kokacaktır. Çünkü nemli bir ortamda bakteriler çoğalır. Bu sebepten de polyester içeren kumaşlar tercih etmek çok büyük önem taşır.

Peki ya sizin ayak ve bacak sağlığında dikkat ettiğiniz şeyler var mı? Eğer varsa sizlerden de duymayı çok isteriz. Bu yüzden haydi gelin yorumlarda buluşalım!

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu