GüzellikCilt Bakımıİyi YaşamManşet

Kişisel Bakımla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Kişisel bakımı çocukluğumuzdan beri her gün yapıyoruz ancak bazen yaptığımız bazı şeylerin yanlış olduğunun farkına varmıyoruz. En basitinden düşünürsek bile diş fırçalarken bile hala yanlış yaptığımız şeyler var. Hatta dikkat etmezseniz bile kendinize zarar verebilirsiniz.

Öyleyse sizler için araştırdık ve derledik. Kişisel bakımla ilgili doğru bilinen yanlışları düzeltiyoruz. Haydi gelin içeriğimizin devamına…

Ped

kişisel bakım

Uzmanlar gün boyunca günlük ped takmanızın doğru olmadığını söylüyor. Gün boyunca takmak yerine ortalama 3-5 saatte bir değiştirilmesi gerektiğini öneriyorlar. Aynı zamanda regl döneminde kullanılan pedlerin ise kanamanın yoğun olduğu zamanlarda 2 saatte bir, normal olduğu zamanlarda ise 4 saatte bir değiştirilmesi gerektiğine vurgu yapıyorlar. Eğer menstrual kap kullanıyorsanız da 4 ila 6 saat arasında değiştirmeniz gerekiyor.

Kulak Çubuğu

kişisel bakım

Kulaklarınızı temizlemek için kulak çubuğu, tel toka ya da herhangi sivri uçlu bir cisim kullanmamalısınız. Uzmanlar kulaklarınıza özenle bakmanız konusunda uyarılarda bulunuyor. Bunun yanında kulak çubuğu kullanılmaması gerektiğinden sıklıkla bahsediyorlar. Kulaklarınızı, parmağınızın ucundan daha küçük sivri ya da sivri olmayan fark etmeksizin herhangi bir cisimle temizlememelisiniz. Aynı zamanda yapılan araştırmalar kulak temizleme mumlarının etkili olmadığını ve hatta yaralanmalara sebep olabileceği için asla kullanılmaması gerektiğini söylüyorlar.

Liflenmek

kişisel bakım

Uzmanlar her gün liflenmenin doğru olmadığını, haftada 2 kez liflenmenin yeterli olacağını söylüyor. Cildimiz her 6 haftada bir kendini yeniler. Fakat cildinize sürekli peeling etkisi veren şeyler yapmak cildi kurutur ve tahriş eder. Liflenmek de bunlardan birisidir. Haftada yalnızda 2 defa liflenmeniz yeterli olacaktır.

Ayakkabı Tabanlığı

kişisel bakım

Düzenli kullanımda ayakkabı tabanlıklarınızı ortalama olarak 6-12 ay aralığında değiştirmelisiniz. Öncelikle eskiyen tabanlıklar ayak tabanınızı destekleme özelliğini yitirir. Aynı zamanda eskiyen tabanlıklar bakteriler sebebi ile ayaklarınızın kötü kokmasına sebep olur. Bu sebepten de ayakkabıları çorap olmadan giymek hiç sağlıklı bir konu değildir.

Koltuk Altı

kişisel bakım

Koltuk altlarınızı da peeling etkili herhangi bir şey ile temizlemelisiniz. Uzmanlar koltuk altlarınızı tıraş ediyorsanız peeling ya da kese gibi uygulamalar yapmanız gerektiğinin altını çiziyor. Lifinizin üzerine biraz peeling dökerek nazikçe koltuk altlarınızı temizleyebilirsiniz. Fakat koltuk altınız çok hassas ise peeling yerine yüz temizleyici kullanabilirsiniz.

Antibakteriyel Sabun

kişisel bakım

Kişisel bakım için belki de en önem verdiğimiz şeylerden biri sabundur. Ancak güçlü içeriğe sahip ürünler daha iyidir diye bir kural yok. Cildinizi tahriş edecek ya da kurutacak temizleyicileri kullanmamalısınız. Bu tahriş edici temizleyicilere antibakteriyel sabunlar da dahil. Bu tür sabunların içerisinde bulunan antibiyotik madde ciltte bulunan nemlendirici yağları ortadan kaldırır.

kişisel bakım

Aynı zamanda uzmanlar elinizi her gün antibakteriyel sabunla yıkamanızı da önermiyor. Ellerinizin sağlıklı olması ve kişisel bakımınıza özen göstermeniz için her gün antibakteriyel sabun kullanmak faydalı değildir. Antibakteriyel sabun üreticileri bu sabunların içerisinde bulunan maddelerin uzun vadede her gün kullanım için güvenli olduğunu kanıtlamamıştır. Bunun yanında kanıtlanan şeyler arasında normal sabunların daha az etkili olduğunu gösteren bir şey de yok.

Diş Fırçalamak

kişisel bakım

Sonuncu kişisel bakım maddemize geldik. Yapılan araştırmalar, dişlerinizi bastırarak fırçalamanın hiçbir etkisi olmadığını ve hatta zararlı olduğunu kanıtlar nitelikte. Yapılan bir araştırmada dişlerinizi fırçalarken daha fazla baskı uygulamanın ya da 2 dakikadan daha fazla fırçalama yapmanın dişleri daha temiz yapmadığını göstermiştir. Aynı zamanda dişlerinizi sert fırçalamak ağız sağlığı sorunları riskini de arttırabilir.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu