Beslenmeİyi YaşamManşetSağlık

Beslenme Düzeninizi Hemen Değiştirmeniz Gereken 9 İşaret

Yüzünüzdeki aknelerden bir türlü kurtulamıyor ya da çabuk yoruluyorsanız beslenme düzeninizde bir takım yanlışlar var demektir.

Yanlış beslenme düzenine sahip olduğunuzu gösteren 9 işareti sizler için araştırdık ve derledik. Haydi gelin içeriğimizin devamına geçelim.

Not: Tüm bu işaretler sağlık sorunlarının da bir belirtisi olabilir. Bu sebeple öncelikle bir doktora, doğru beslenme düzeni için de bir beslenme uzmanına danışmanız gerekir.

tuvaletini yapan kadın

Şişkinlik

Sabit şişkinlik kötü bir beslenmenin önemli bir işaretidir. Eğer süt içtikten ya da peynir yedikten sonra devamlı bir şişkinlik ve midenizin gazla dolduğunu fark ederseniz, laktoz intoleransı olabilirsiniz.

Kronik Kabızlık

Kabızlık ve diğer düzensiz bağırsak hareketleri, beslenmenizdeki yanlış olan bir şeylerin en açık göstergesidir. Lif, sindirim sisteminizi düzenler ve organlarınızın pürüzsüz bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu sebepten de lif ile dengeli bir beslenmeye sahip olmanız büyük bir öneme sahiptir.

Fasulye, yulaf ve tam tahıl gibi gıdalar lif için harika kaynaklardır.

Devamlı Olarak Bir Şeyler Yemek

Devamlı olarak bir şeyler yiyor ve hemen acıkıyorsanız bazı hastalıkların belirtisi olabilmesinin dışında, irade gücünüzün bununla bir ilgisi olmasına rağmen beslenmeniz de sorunun kökü olabilir. Bu, vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri almadığınızdan onun size cevap verme biçimidir.

beslenme düzeni: yemek yiyen kadın

Bir Besin Grubunu Asla Vücudunuza Almıyorsanız

Sağlıklı bir diyet, hiçbir zaman bir besin grubunu tamamen kesmemelidir ya da eşit değerde başka besinler barındırmalıdır. Her besin grubu, sağlıklı kalmak için ihtiyacınız olan bütün vitamin ve mineralleri sağlamak için gereklidir. Vejetaryen ya da vegan olabilirsiniz ancak etten alınması gereken maddeleri farklı besinlerden aldığınıza emin olmanız gerekiyor.

Sürekli Sinirli Olmak

Pek çok zaman huysuz bir insan olduğunu yorumlarını duyuyorsanız beslenmeniz ruh halinizi içten içe kötü etkiliyor olabilir. Aşırı kilo azalması ve sıfır karbonhidrat tüketimi ruh halinizi etkileyebilir. Bu sebepten yemeğinize biraz daha karbonhidrat eklemeniz sizi mutlu edecektir.

Televizyon Karşısında Uyukluyorsanız

Devamlı olarak yorgun hissediyorsanız, beslenmeniz bu duruma sebep oluyor olabilir. Harvard Üniversitesi; kötü bir beslenme düzeninin hayati önem taşıyan besin eksikliğinden dolayı gün boyunca yaptığınız etkinliklerde yorgunluk hissine neden olabileceğini belirtti. Beslenmenizin sağlıklı yağlar, proteinler ve karmaşık karbonhidratlar gibi bütün temel besin maddelerini içerdiğinden emin olmalısınız.

sinirli kadın

Yaz Sıcaklarında Üşüyorsanız

Yaz mevsiminde bile bir cekete ihtiyaç duyuyorsanız dengesiz besleniyor olabilirsiniz. Amerikan Beslenme Koleji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, düşük karbonhidratlı beslenmenin vücut sıcaklığını düzenleyen tiroidinize olumsuz bir etkisi olabileceğini göstermiştir.

Sivilce İzleri

Akne ve kırışıklıklar dengesiz beslenme düzeninin iki büyük göstergesidir. Demato-Endocrinology dergisinde yayınlanan bir derleme, A vitamini açısından eksik beslenmenin cildinizi etkileyebileceğini kanıtladı. A vitamini retinoid üretiminin düzenlenmesinde büyük bir role sahiptir ve bu beslenmedeki eksiklik kuru saçlara ve kırılgan tırnaklara da neden olabilir. Günlük A vitamini alımını yaptığınızdan emin olmak için tatlı patates, havuç ve kabak gibi yiyecekleri tüketmeye özen gösterin.

Depresyon

Hint Psikiyatri Dergisi; vitaminler, mineraller ve/veya Omega-3 yağ asitlerindeki eksikliğinin depresyona ve diğer akıl hastalıklarına yol açabileceğini buldu. Aynı zamanda folat ve B12 vitamini içeren besin takviyelerinin alınmasının hastaların ruh hallerinin düzelmesinde ve akıl hastalıkları ile mücadele etmesinde yardımcı olduğu belirtmişlerdir.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu