Sağlıkİyi YaşamManşet

Kış Mevsimine Özel Öneriler

Havalar yavaş yavaş soğumaya başlarken kışın hem beden sağlığımızı hem de cildimizi korumak adına daha fazla özen göstermemiz gerekiyor.

Tabii günlük yaşamın koşuşturmacasında mevsime özel alışkanlıklar edinmek pek de kolay olmuyor. Bu kışa özel basit ipuçları, kış boyunca size yardımcı olacak.

kış: duş alan kadın

Sabahları duş alıp çıkmayın.

Sabahları duş aldığınızda saçlarınızı ne kadar kurutursanız kurutun, ne kadar sıkı giyinirseniz giyinin eğer evden erken çıkıyorsanız sabahın soğuğu sizi çok fazla etkileyecektir.

Uyuduğunuz odayı çok fazla ısıtmayın.

Gece vücut ısımız biz uyurken çok daha fazla yükselir. Bu da terlememize sebep olur. Bu şekilde ya terli bir şekilde sokağa çıkmış olursunuz ya da ilk maddedeki sabah duşuna ihtiyaç duyarsınız. İki türlüsü de hastalığa selam vermek demektir.

Çok sıcak duş almayın.

Sıcak duş normalde de vücudunuzun çok hızlı kurumasına neden olur. Kış aylarında vücudumuz daha fazla neme ihtiyaç duyar. Bu nedenle cildiniz çok daha fazla kuruyacaktır.

bacaklarını nemlendiren kadın

Yalnızca yüzünüzü değil bütün vücudunuzu nemlendirin.

Normalde bütün vücudumuzu nemlendirmeye pek vakit ayırmıyoruz ancak kış aylarında bu gerçekten de çok önemli.

D vitaminini yiyeceklerden ya da gıda takviyelerinden alın.

Bildiğiniz gibi D vitaminini güneşten alıyoruz ancak kış mevsiminde D vitamini eksikliği en sık yaşanan problemler arasında yer alıyor. D vitamini eksikliği; kemik ağrıları, halsizlik, başın terlemesi, yüksek tansiyon ve hatta depresyon gibi pek çok probleme neden olabiliyor.

Ensenizi ve eklem yerlerinizi sıcak tutun.

Vücudun ısınabilmesi için öncelikle bu bölgelerin ısıtılması gerekmektedir. Bu bölgeleri açıkta bırakırsanız kat kat giyinmek size yalnızca yük olacaktır.

kalbi elinde tutan doktor

Kalp rahatsızlığınız var ise soğuğa ekstra dikkat etmelisiniz.

Soğuk, kalp krizini tetikleyen başlıca faktörlerden biridir. Bu nedenle kalp rahatsızlığınız varsa mümkün olduğunca dikkatli olmalısınız. Doktorunuzdan bu konuda öneriler isteyebilirsiniz.

Gribinin son günlerine yaklaşmış insanlar ile yan yana gelin.

Gribin üçüncü gününde mikroplar gücünü kaybeder. Size bulaşsalar bile bu durum sizde aşı etkisi yaratacaktır.

Kış demek sebze demek!

Bu mevsimde sebzelerden mümkün olduğunca yararlanmaya özen göstermelisiniz.

Sabahları yumurta içeren sıkı bir kahvaltı yapın.

Bu soğuk günlerde vücut, ısısını ayarlamaya çalışırken açlık dengeleriniz sürekli olarak değişebilir ve çok daha fazla yemek yeme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu nedenle sabahları sıkı bir kahvaltı yapmaya özen gösterin.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu