GüzellikCilt BakımıManşet

Boyun Çizgilerinden Nasıl Kurtulurum?

Çizgiler ve cilt sarkması sadece yüz bölgesine özgü değildir. Boyun ve dekolte gibi hassas yapıya sahip bölgelerde de zaman içinde kendilerini gösterirler. Belli bir yaştan sonra en önemli problemlerden biri haline gelen boyun çizgileri, kırışıklık oluşumunu hızlandırıcı faktörler sebebiyle erken yaşlarda da sorun teşkil edebilir.

Boyun çizgilerinden kurtulmak zordur evet. Ancak imkansız değildir. Daha genç bir görünüm elde etmeniz için boyun çizgilerinden kurtulma yöntemlerini sizler için araştırdık ve derledik. Haydi gelin detaylara geçelim.

boyun

Boyun çizgileri; göz çevresinde, ellerde göz altında meydana gelen kırışıklıklar gibidir. Bu çizgilerin oluşumu yaş arttıkça kaçınılmaz bir hale gelir. Fakat yaşlanma, stres, duruş pozisyonu, sigara kullanımı ve yanlış uyku pozisyonu gibi bazı faktörler sebebiyle daha da ilerleyebilir. Aynı zamanda boyun bölgesi hassas bir bölge olduğu için erkenden deforme olabilir. Ve maalesef ki pek çok zaman bakımı ihmal edilen bir bölgedir. Bu çizgilerin görünümlerini azaltmak ve ortadan kaldırmak için deneyebileceğiniz ürünler ve hayat tarzı değişiklikleri vardır. Bunların yeterli gelmediği zamanlarda ise kendinizi uzman ellere bırakabilirsiniz. Peki ya bu çizgilerden kurtulma yöntemleri nelerdir? Haydi devam edelim.

Boyun Kırışıklıkları Kaç Yaşında Ortaya Çıkar?

boyun

Yüz ve boyun kırışıklıkları genellikle 20’li ve 30’lu yaşlarda kendini göstermeye başlar. Pek çok insan yüzüne oranla boyun bölgesinde daha belirgin olan kırışıklıklarının varlığından şikayetçidir. Bazı kişilerin de 50 yaşına kadar derin kırışıklıklar ortaya çıkmayabilir. Bu bölgede meydana gelen en yaygın şikayetler arasında gıdının belirginleşmesi, ince kırışıklıklar, derin yatay çizgiler ve çift çene problemleri vardır. Yaşlanma ile birlikte en yaygın şikayetlerin başında gelen bu kırışıkları azaltacak çeşitli yöntemlerden bahsedelim.

Çözüm Yöntemleri

boyun

Bu kırışıklıkları nasıl yok edeceğinize dair bu yöntemleri deneyerek cildinizin görünümünü iyileştirebilir ve daha gergin bir görünüme ulaşabilirsiniz.

Egzersizler

Bu bölgeyi çalıştıracak doğru egzersizler ile burada bulunan kasları sıkılaştırabilir ve güçlendirebilirsiniz. Egzersizler yardımı ile kan akışını arttırabilir ve kolajen üretimini desteklemiş olursunuz. Fakat bu egzersizlerin mevcut kırışıklıkları gidermekten çok henüz oluşmamış olanları engellemenin bir yolu olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

Krem ve Serum

Retioid içeren kremler hücre yenilenmesin teşvik eder. Daha taze, genç ve yumuşak bir cilt görünümüne yardımcı olur. Bunun yanında hücre yenilenme süreci de bu şekilde hızlanabilir. Bu kırışıklıklar için kullanabileceğiniz krem, serum ya da losyonlarda arayacağınız vitaminlerin başında C vitamini gelir. C vitamini içeren ürünler kolajen üretimini destekler ve deriye uygulandığında ise antioksidan görevi görürler.

Peeling

Cilt üzerinde bulunan ölü deriler cilt üzerinde mat bir görünüme sebep olur. Peeling, hücrelere yerleşen ve sivilceye sebep olan yağ ve kiri ortadan kaldırır. Açığa çıkan taze cilde ise yaşlanma karşıtı ürünler uygulandığında daha kolay etki eder. Belli aralıklar ile cildinizi tahriş etmeden ve zarar vermeden peeling uygulamayı ihmal etmemelisiniz.

Uzmanlar

Günümüzde pek çok insan yüz ve boyun bölgesinde bulunan kırışıklıkları gidermenin bir yolu olarak botoks uygulamasını tercih ediyor. Botoks cilde bir miktar botulinum toksinin enjeksiyonudur. Yan etkilerle karşılaşmamak için alanında uzman insanlardan yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda lipoliz, PRP uygulaması ve fraksiyonel lazer gibi farklı uygulamalar yardımı ile de boyun çizgilerinizden kurtulabilirsiniz.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu