GüzellikCilt BakımıManşet

Yağlı Cilt Tipine Sahip Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken 7 Şey

Düzenli ve cilt tipine uygun bir cilt bakımı ile cilt sorunlarını en aza indirmek mümkün. Eğer sen de yağlı bir cilde sahipsen dikkat etmen gereken birkaç şey var. Haydi gel içeriğin devamında bunları öğrenelim.

Bakım Rutini

İlk olarak yapılması gereken şey sabah ve akşamı kapsayan düzenli bir cilt bakım rutini oluşturmak olacak. İlk olarak temizleme sonrasında da bakım yapmanın içerisinde yer alacağı düzenli bir bakım rutini oluşturarak kusurların oluşmasının önüne geçebilirsin.

Trendler

Bu dönem internette pek çok trend dolaşıyor. Ancak bunların hepsi doğru sonuçlar vermiyor. Bu sebepten internette gördüğünüz her şeyi cildinize uygulamamalısınız. Çünkü bu yöntemler uzman olmayan kişiler tarafından bulunduğu için uygulamadan önce bir uzmana danışmak gerekiyor.

Sert Uygulamalar

Cildinizi arındırmak için sert uygulamalar yapmaktan uzak durmalısınız. Cildinizi nazikçe temizleyip tahriş etmeyecek çözümlere yönelmelisiniz. Sert uygulamaların cildi daha fazla temizlediği düşüncesinden uzaklaşmak gerekli. Çünkü daha fazla temizlemek yerine cilt üzerinde pek çok tahribata sebep oluyor. Bu sebepten daha nazik hareketlerle cildinizi temizlemeniz gerekiyor.

Nemlendirme

Temizleme işleminden sonra bakımı hakkıyla yapmak için cildi güzelce nemlendirmek son derece önemli. Çünkü nemlendirilmeyen ciltler daha fazla yağlanıyor. Cildimize en uygun nemlendiriciyi kullanmadığımızda cildimiz nem kazanmak için normalden daha fazla yağ üretmeye başlıyor. Bu sebepten de nemlendirici adımının cilt bakımında büyük bir role sahip olduğunu bilmelisiniz.

Beslenme

Cilt bakımının yanında beslenme tarzınızı da buna uygun olarak değiştirmelisiniz. Beslenme tarzınızı değiştirmek için ise yağlı ve baharatlı şeyler yemekten kaçınarak başlayabilirsiniz. Aynı zamanda beslenme düzenini değiştirirken de bol bol su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Su içmeden cilt bakımı maalesef ki tamamlanmıyor.

Güneş Kremi

Daha kaç kere bu başlıktan bahsedeceğiz bilmiyoruz ancak güneşin zararlı ışınlarından korunmak için cildinize güneş kremi sürmeyi asla unutmamalısınız. Güneş ışınları vücudumuza D vitamini sağlasa bile fazlası maalesef ki cildimize oldukça zararlı. Bu sebeple temizleme ve bakım yapma rutinine bir de güneşten korunmayı eklemelisin.

Eller

Gün içinde pek çok temiz ya da kirli nesneye dokunuyoruz. Bu sebepten gün içinde kirli ellerinizle yüzünüze dokunmaktan kaçınmanız gerekli. Sivilceye meyilli cilde sahipseniz içten gelen sorunların yanında dış faktörler de sivilce oluşumunu tetikleyebiliyor ve etkileyebiliyor. Siz en iyisi elinizi dezenfekte etmeden yüzünüze dokunmayın. Hatta mümkünse dışardayken yüzünüze dokunmamayı alışkanlık haline getirin.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri nasıl buldunuz? Sizin de uyguladığınız farklı yöntemler var mı? Haydi gelin yorumlarda buluşalım!

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu