GüzellikCilt BakımıManşet

Cildi Derinlemesine Temizleyen Maske Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere güzel ve kusursuz bir cilde sahip olmak için cildi; fazla yağ, ölü deri hücreleri ve kirden arındırmak gerekir. Zira akneler, genişleyen gözenekler ve siyah noktalar güzelliğe gölge düşürür. Cildi derinlemesine temizleme noktasında günlük cilt bakım rutinleri pek çok zaman yetersiz kalır. Bu nedenle belli zaman aralıklarında uygulayabileceğiniz maskeler ile istediğiniz cilt temizliğinden daha başarılı bir sonuç elde edebilirsiniz.

Peki ya bu maskeler nasıl yapılır? İşte cildi derinlemesine temizleyen maske yapımları…

maske

Temizlik, cilt güzelliğinin olmazsa olmazlarından biridir. Bakımlı bir cilde sahip olabilmenin ilk ve önemli adımlarından birini oluşturur. Cilt temizliği düzen ve devamlılık gerektiren bir uygulamadır. Bu sebepten pek çoğumuz güne ilk olarak cilt temizliği ile başlarız. Fakat derinlemesine bir cilt temizliği için deride biriken sebum (yağ), ölü deri hücreleri ve makyaj kalıntılarını temizleyecek etkili müdahaleler gerekir. Maskeler de bu konuda oldukça etkilidir. Cildin beslenmesine ve yenilenmesine de katkıda bulunurlar. Cildi derinlemesine temizleyen maske yapımı için gerekli olan tüm malzemeleri ve uygulama aşamalarını sizler için derledik. Haydi gelin içeriğimizin devamına geçelim.

Arındırıcı Elma Sirkesi

maske

Elma sirkesi düzenli olarak kullanıldığı zaman cildi ölü deri hücrelerinden arındırır ve akne oluşumunun önüne geçer. Ciltte Ph dengesini dengeleyen elma sirkesi ile gözeneklerinizi tamamen temizleyebilirsiniz.

Malzemeler

  • Bir ölçek elma sirkesi
  • 2 ölçek su

Yapılışı

Bir ölçek elma sirkesi ile 2 ölçek su karıştırılır. Karışım bir pamuk topu yardımı ile cilde uygulanır. Kuruduğunda cildinizi yıkamanız ve nemlendirici sürmeniz yeterli olacaktır.

Limon ve Bal Maskesi

maske

Bal ve limon antiseptik özelliği ile ön plana çıkan doğal bir temizleme maskesidir. Antibakteriyel etkisi ile akneleri engelleyen bal bunun yanında kırışıklık tedavisi için de sıkça kullanılır.

Malzemeler

  • 1 çay kaşığı limon suyu
  • 2 çay kaşığı bal

Yapılışı

Bal ve taze limon suyunu karıştırın. Parmak uçlarınız ile yüzünüze ve dekoltenize ince bir tabaka halinde bu maskeyi uygulayın. Kuruyana kadar da bekleyin ve ılık su ile yüz ve dekoltenizi yıkayın.

Hassas Ciltler için Temizleyici Tonik

maske

Hassas ciltlere uygulanan bazı maskeler kızarıklık ve tahrişlere neden olabilir. Yapacağınız bu tonik ile cildinizi nemlendirmekle kalmaz aynı zamanda da cildinizin sıkılaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Malzemeler

  • 1 çay bardağı limon suyu
  • 1 su bardağı maden suyu
  • 1,5 su bardağı gül suyu
  • Gül yaprakları

Yapılışı

Malzemelerin hepsi cam şişe içerisine alınır. Gün içinde cildinize bu toniği uygulayarak cildinize ferahlık ve gözeneklerde sıklaşma sağlayabilirsiniz.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu