GüzellikCilt Bakımı

Cildimize Yapmamamız Gereken 15 Uygulama

Cilt sağlığı söz konusu olduğunda aklımıza pek çok çeşitli yöntem gelir. Birine iyi gelen bir yöntem başkasına pek de iyi gelmeyebilir. Sizler için araştırdık ve derledik. Cildimize yapmamamız gereken 15 farklı uygulamayı sıraladık. Haydi gelin hep birlikte inceleyelim.

Sivilceleri Patlatmak

Vücudunuzda çıkan hiçbir sivilce ve akneyi patlatmamalı ya da oynamamalısınız. Sivilcenizi patlattığınızda cilt bütünlüğü ciddi anlamda bozulur. Bu da kalıcı sivilce izlerine neden olur.

Bazı sivilcelerin içinde iltihaplı sıvılar bulunur. Siz de patlattığınız anda iltihabın içerisinde bulunan mikroplar diğer gözeneklere bulaşabilir. Bu şekilde bir çok sivilceyi vücudunuza davet etmiş olabilirsiniz.

Cildi Alkol ya da Oksijenli Su ile Yıkamak

Vücudumuzda bir yara oluştuğunda o bölgenin hızlıca alkol veya oksijenli suyla temizlenmesi gerektiği söylenir. Bu iki madde aslında cildimize zarar verir ve iyileşme sürecini yavaşlatır. Bunun yerine yara oluşan bölgelerin soğuk, temiz bir suyla ve sabunla en az 5 dakika kadar temizlenmesi önerilir. Elbette bu sadece yüzeysel yaralar için geçerlidir.

Çok Sert Tıraş Olmak

Tıraş esnasında jileti cildinize çok fazla bastırarak orada bulunan kılların daha rahat alınabileceğini düşünüyorsanız bu tamamen yanlış bir uygulama. Jiletler, tüketiciler bastırmadan kullanabilsin diye özel olarak tasarlanmaktadır. Jileti cildimize bastırdığımızda cildimizde bir çukur oluşur ve zarar verme ihtimali artar.

Kirli Cildi Tıraş Etmek

Bazı erkeklerde tıraş olduktan sonra özellikle de boyun bölgelerinde minik kabartılar meydana gelebilir. Bunların ismi folikülit asittir. Yani kıl kökü iltihabı anlamına gelir. Tıraştan önce bölgeyi temizler, kılları çıktığı yönde tıraş eder ve hemen sonrasında tıraş losyonu sürerseniz bu folikülitlerin oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Islak Kıyafetlerle Uzun Süre Durmak

Bu durum özellikle denize girdikten ve spor yaptıktan sonra sıklıkla yaşanılır. Bu durumda giysiler üzerimizde bulunan nemi, teri ve yağı emerler. Ancak bakteriler bu yağ sayesinde giysilerimizde üreyebilir ve çok kötü bir koku yayabilirler. Islak kıyafetler hemen çıkarılmaz ise de mantar enfeksiyonu ve kaşıntı yaşanabilir.

Sosyal Medya Akımlarını Denemek

Özellikle de TikTok uygulamasında dişleri limon ve karbonatla fırçalamak ya da vücut tüyleriniz için kimyasal kullanın gibi tavsiyeler veriliyor. Bu önerilerin hiçbirinin aslı astarı yok. Bu sebepten de bu akımlardan kaçınmanız gerekiyor.

Sıcak Suda Uzun Süre Duş Almak

Evet haklısınız bu çok rahatlatıcı bir şey fakat cildimize de bir o kadar kötü gelen bir şey. Sıcak su cilt ve saçlarımızda bulunan yağı arındırır ve bunun sonucunda cilt ve saç kuruluğuna sebep olur. Özellikle egzamaya yakın ciltlerde egzama ataklarında artış meydana gelebilir. Sıcak suyla çok uzun süre duş alınmamalıdır. Duştan sonra ise mutlaka cilt nemlendirilmelidir.

Yaraları Açık Bırakmak

Pek çok insan yaralarının üzerini açık bırakarak onu kurutacağını ve iyileşme sürecinin daha hızlı yaşanacağını düşünüyor. Ancak yarayı nemli tutmak ve sargı beziyle sarmak yeni cilt katmanı oluşumuna katkıda bulunuyor.

Sağlık Kontrollerinde Cilt Kontrolüne Önem Vermemek

Fazla güneşlenmek, vücutta bulunan benlerde oluşan renk değişikliği ve ailede cilt kanseri geçirmiş biri var ise dermatoloji kontrolünü ihmal etmemeniz gerekir.

Güneş Koruyucu Kullanmamak

Güneş koruyucu ürünler sadece yaz mevsiminde değil her mevsim kullanılmalıdır. Yıllardır bilinen bir gerçek varsa bu da güneş ışınlarının kansere yol açtığıdır. Bu sebeple her zaman önlem almanız gerekmektedir.

Boyun Bölgesine Gereken Bakımı Uygulamamak

Cildimize bakım yaparken yapılan en büyük yanlışlardan biri de bakım kremlerinin sadece çene bölgesine kadar sürülmesidir. Boyun derimiz yüzümüzdeki deriden çok daha incedir. Bu sebeple yaşlanma belirtileri ilk başta boyun bölgesinde görülür.

Sürekli Yeni ve Çok Sayıda Ürün Kullanmak

Sosyal medya fenomenlerinin her hafta hatta belki de her gün yeni ürünler tanıtması insanların cilt bakımı için devamlı olarak çeşitli ürünler denemesine yol açıyor. Pek çok ürün kullanıldığında ise hangi ürün iyi hangi ürün kötü algısı ortadan kalkar. Kendimize bir cilt bakım rutini oluşturmak cildimize daha iyi gelecektir.

Deriyi Çok Sert Fırçalar ile Fırçalamak

Derinizi çok sert fırçalar ile fırçaladığınızda ölü derilerden arınırsınız. Ancak bunu çok sık yapmak cildimize ciddi zararlar verir. Bu fırçalar cildimizde mikroçizikler yaratır ve kızarıklıklara yol açar. Aynı zamanda sivilce ve lekelenmeler meydana gelebilir.

Parmaklarınızla Suratı Ellemek ya da Kaşımak

Farkında olmadan sürekli yüzünüze dokunuyor olabilirsiniz. Parmak uçlarımız vücudumuzun en pis ve en bakteri dolu kısmıdır. Bu sebepten parmaklarımızla cildimize fazlaca bakteri taşıyabiliriz.

Nemlendirici Kullanmamak

Özellikle sivilce problemi yaşayan insanlar nemlendirici kullanmaktan kaçınırlar. Oysa ki nemlendirilmek cildimizin en çok sevdiği şeydir. Cilt kuru bırakıldığında sebum yani yağ bezleri üretilir. Bunu da cildi nemlendirmek için yapar.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu