GüzellikCilt Bakımı

Cilt Bakım Rutininizden Çıkarmanız Gereken 7 Ürün

Cilt bakımında herkesin kullandığı farklı ürünler mevcut. Ancak bu ürünlerden bazıları yardımcı olmaktan ziyade maalesef ki daha çok zarar veriyor. Bu ürünleri öğrendiğimizde biz de çok şaşırdık desek yalan olmaz. Cilt bakım rutininizden hızlıca çıkarmanız gereken ürünlere hep birlikte bakalım.

massage therapy ge858d0ef3 1920

Peeling

natural cosmetics ga879e506b 1920

Elbette her peelingi çıkarın demiyoruz ancak sert tanecikli yüz peelinglerini bakım rutininizden çıkarmalısınız. Günlük ya da haftalık yaptığınız düzenli peelingler cildinize yarar sağlamak yerine zarar verebilir. Peelinglerin içeriğinde bulunan aşındırıcı taneler cildin dış tabakasının kalkmasına sebep olur ve sizi çevreden koruyan bariyerlerin zarar görmesine yol açar.

Peeling sonrasında cildiniz kurur. Ancak daha sonrasında önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi cildiniz bu kuruluğu telafi edebilmek için daha çok yağ üretmeye başlar. Bu da yağlanmaya sebep olur.

Sivilce Tedavileri

medications gce065ef8e 1920

Topikal sivilce tedavileri cilt yapısını kurutabilir ve tahriş olmasına neden olabilir. Bu etkiler geçicidir ancak cildiniz kaşınabilir, soyulabilir ve hatta yanma hissedebilirsiniz.

Hap kullanılan sivilce tedavilerinin maalesef ki çok daha ciddi yan etkileri mevcuttur. Kullanmış olduğunuz antibiyotik midenizi bozabilir ve başınızın dönmesine sebep olabilir.

Gua Sha Taşları

gua sha

Günümüzde popüler bir hale gelen gua sha taşlarını çoğu insan kullanıyor. Bu taş kullanımı kan dolaşımını arttırmaya ve boyun ağrılarını azaltmaya yarıyor evet. Ancak cildinizi bir masaj aleti ile ovmak, yüzünüzde bulunan küçük kan damarlarının patlamasına sebep olabilir. Aynı zamanda cildinizde küçük morarma ve kanamalara yol açabilir.

Kuru Fırçalama

soap g7de11cdfc 1920

Kuru fırçalama günümüzde en çok tercih edilen cilt bakım rutinleri arasında yer alıyor. Doğal bir peeling etkisi yaratarak ölü derilerden kurtulmamızı sağlıyor. Ancak bu herkes için iyi bir sonuç doğurmayabiliyor. Hassas cilt tipine sahip kişiler için pek sağlıklı olduğunu söyleyemeyeceğiz. Çünkü kuru fırçalama cildi tahriş ederek aşırı kurumasına yol açabilir.

Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına sahip olan kişilerin kuru fırçalama uygulaması yapmaması gerekir. Çünkü bu durum enfeksiyona neden olabilir.

Alkollü Mendiller

handkerchief g85253d9db 1920

İçeriğinde alkol bulunan mendiller ciltte sağlıklı ve ışıldayan bir görünüm bırakır. Ve bu görünüm sebebiyle iyi hissedebilirsiniz. Fakat bu mendiller cildinizin ihtiyaç duyduğu nemi emer ve sebum üretimini arttırır. Bu da akne oluşumunun artmasına neden olur.

Kimyasal Eksfolyantlar

massage oil g04f388342 1920

Haftada birden çok kez kimyasal eksfoliyatör kullanıyorsanız bu durum cildinizi saran doğal yağların koruyucu tabakasına zarar verebilir.

Cilde zarar verebilecek içeriğe sahip ürünleri kullanmak, ciltte iltihaplanmaya ve akne problemi yaşamanıza sebep olabilir. Kimyasal eksfolyantların içeriğinde bulunan maddeler yüzünüzü kırmızı ve tahriş olmuş bir hale getirebilir.

Siyah Nokta Bantları

people gf1c4f0918 1920

Siyah nokta bantları kullanmayı çok sevdiğimiz ürünlerin başında geliyor. Çünkü hem o bölgenin temizlendiğini görmek hem de sonraki pürüzsüz cilt çok hoşumuza gidiyor. Ancak siyah nokta bantları, siyah noktalardan daha da fazlasının kalkmasına sebep oluyor. Gözeneklerinizi sebum ve ölü deri hücrelerinden arındırıyor.

Gözeneklerin içinde bulunan bu bileşenler, cildin sağlıklı yağ dengesini koruyabilmesi için vardır. Gözeneklerinizi bu bileşenlerden ayırdığınızda halihazır açıkta bulunan gözenekleriniz tahriş edici kir ve yağa maruz kalabilir.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu