Biliyor Muydunuz?

Düzenli Olarak Soğuk Duş Alındığında Vücudunuzda Olacak 4 Değişim

Duş almak rahatlamak için birebirdir. Hiçbir şey yoğun ve yorucu bir günün ardından sıcak bir duş almanın yerini tutamaz biliyoruz ancak soğuk bir duş almak aslında sizin için daha faydalı olacaktır. Çünkü soğuk su sağlığa ve güzelliğe çok daha büyük yarar sağlar. Sizler için soğuk su ile duş almanın yararlarını araştırdık ve derledik. Öyleyse haydi buyrun içeriğimizin devamına 🙂

Vücut

anatomy g06a4c9495 1280

Soğuk su vücudunuza fayda sağlayabilir. Soğuk su ile duş almak sabahları uyanmanıza ve tazelenmiş hissetmenize yardımcı olabilir fakat bunun yanında vagus sinirinizi de uyarır. Bu sinir; bağırsak, safra kesesi, kalp ve doğurganlık organları dahil olmak üzere vücudunuzun hemen hemen her noktasını etkiler. Aynı zamanda soğuk su özellikle böbrekleriniz için faydalıdır. Çünkü soğuk su ürik asit seviyelerini düşürür. Bu şekilde de böbreklerinizin toksik yük ile daha kolay savaşmasına yardımcı olur.

Uyku

sleep g943735e4c 1920

Soğuk su daha iyi ve sağlıklı bir şekilde uyumanıza faydalı olabilir. Pek çok insan -ki ben de dahil- uyumadan önce ılık bir duş ya da banyo yapmaya alışkındır. Fakat soğuk su da aslında aynı şekilde etki sağlayabilir. Soğuk su stres hormonu seviyesini azaltır. Bu şekilde de rahatlamanıza ve daha hızlı uykuya dalmanıza fayda sağlayabilir. Aynı zamanda soğuk su ruh halinizi etkileyebilir ve uykusuzluk problemlerinin önüne geçerek psikolojik olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Saç

beautiful g4d994d559 1920

Soğuk su saçlarınızı parlatabilir. Evet yanlış okumadınız. Saçlarınızın hacimli ve sağlıklı görünmesini istiyorsanız pahalı şampuanlar ya da saç kremlerine çok fazla para ayırmanıza gerek yok. Duş aldığınız suyun sıcaklığını azaltmak size yardımcı olabilir ve saçlarınıza doğal bir parlaklık sağlayabilir. Sıcak sudan farklı olarak soğuk su saçınızın kurumasının önüne geçer ve saçlarınızı güçlendirir. Burada buz gibi bir sudan bahsetmiyoruz elbette. Saçlarınızı hafif soğuk su ile yıkadığınızda, soğuk su sebum tabakasına yarar sağlar ve saçınızın nemli kalması için bu doğal olarak yağlanmış olan bariyere ihtiyacınız vardır.

Kilo

lose weight g80d3c52c4 1920

Soğuk su kilo vermenize yardımcı olabilir. Kilo vermeye çalışmak maalesef ki çok yorucu ve zor bir süreç. Defalarca diyet yapmış ya da yapmakta olan herkes dediklerime sonuna kadar katılıyordur eminim. Fakat daha fazla kilo vermenin bazı ipuçları var ve soğuk duş almak bunlardan sadece biri. Vücudunuzu herhangi bir soğuk koşula maruz bıraktığınızda, kahverengi yağ hücrelerinin harekete geçmesini sağlarsınız. Ve bu da kalorilerinizi daha hızlı yakmanıza yani kilo vermenize yardımcı olur.

Evet kızlar, bundan sonra soğuk su ile yıkanmaya başlıyor muyuz? Yorumlarda buluşalım!

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu