GüzellikCilt BakımıManşet

Cilt Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

Cilt kırışıklıkları herkes için kaçınılmaz bir sondur ve maalesef ki yaşlanmanın doğal bir parçasıdır. Fakat bazıları cilt kırışıklıkları ile erken yaşlarda karşı karşıya kalırken bazıları ise yıllar geçmesine rağmen pürüzsüz ve sıkı cilt görünümünü koruyabiliyor.

Cilt kırışıklıklarının elbette ki genetik etmenler ile yakından bir ilişkisi var fakat iyi bir cilt bakım rutini uygulayanlar ciltleri konusunda diğerlerine oranla çok daha iddialı. Ciltteki kırışıklıkları ortadan kaldırmak için cerrahi müdahalelere başvurmadan uygulayabileceğiniz yöntemler ve bazı hayat tarzı değişiklikleri mevcut. Bunları uygulayarak cildinizin yenilenmesine katkıda bulunabilirsiniz. O halde cilt kırışıklığı nasıl ortadan kaldırılır ve cilt kırışıklıklarına ne iyi gelir gibi soruların cevaplarını ayrıntılı şekilde içeriğimizin devamında inceleyelim.

kırışıklık

Cildimizin vücudumuzda ayrı bir yere sahiptir ve büyük bir öneme sahiptir. Cildimiz bizi ısı, toz, tahriş edici maddeler ve enfeksiyonlara karşı korur. Fakat zamanla üstlenmiş olduğu bu koruyucu rolden dolayı yıpranmaya ve aşınmaya başlar. İlerleyen yaş ile birlikte gençken cildin sahip olduğu nem ve elastikiyette ortadan kaybolur. Durum böyle olunca da cilt; kuru, mat, ince çizgilere ve kırışıklıklara eğilimli hale gelir ve zamanla yerini yerleşen derin çizgilere bırakır.

Cilt kırışıklığını stres, sağlıksız bir diyet, güneşin zararlı ışınlarına maruz kalma ve sigara gibi alışkanlıklar da tetikler. Oluşmaya başladıkları anda onları bütünü ile ortadan kaldırmak için farklı müdahaleler gerekse de kırışıklıkların görünümünü en aza indirerek cildinizin daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olabilecek uygulamalar her zaman vardır. Peki ya cilt kırışıklığı nasıl ortadan kaldırılır? Cilt kırışıklığına ne iyi gelir? Haydi detaylara geçelim.

Cilt Kırışıklıklarına Nasıl Giderilir?

kırışıklık

Mevcut yüz kırışıklığını durdurmak ve düzenli bakım uygulamak bu çizgilere elveda demenize yardımcı olabilir. Bunun için öncelikle yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz. Aynı zamanda da bol sıvı tüketmelisiniz. Güneşe çıkmadan önce güneş koruyucu kremler, şapka ve gözlük gibi aksesuarlar kullanmak cilt sağlığınızı korumanız için yararlı olur.

Bunun yanında egzersiz yapmak kan dolaşımını arttırır bu sebepten de parlak bir cilt görünümüne kavuşmanızı sağlar. Alkol ve sigara gibi maddeleri hayatınızdan çıkarmalısınız. Bu sayede cildiniz ile birlikte diğer organlarınız için de iyi bir adım atmış olursunuz.

kırışıklık

Devamlı olarak tekrarlayan mimik ifadelerini yapmamaya çalışın. Cildinize düzenli olarak masaj yapın. Özellikle krem, jel ve serumların sonrasında cildinize dairesel hareketler ile masaj yaparak bakım ürünlerinin etkisini arttırabilirsiniz. C vitamini, glikolik asit ve hyaluronik asit içeren bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Bu şekilde cildinizdeki kırışıklık gibi cilt problemlerinin bütününü yüksek oranda azaltacak etkiler elde edebilirsiniz.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu