Cilt BakımıGüzellikManşet

Cilt Tipinize Özel Bir Bakım Rutini Oluşturmak için Deneyebileceğiniz 10 Yol

Cilt bakımı yaparken kendi cilt tipinize uygun bir bakım yapmanız gerekiyor. Kuru, yağlı, karma, hassas ve normal ciltler için bakım rutinin nasıl olması gerektiğini öğrenmek için içeriğimizin devamına geçelim.

Her cilde göre bakım rutini farklı olmalı. Cilt tipinizi bilmeden bakım yaparsanız gerekli verimi alamayabilirsiniz. Bu sebepten öncelikle cilt tipinizi öğrenmeniz gerekli.

cilt tipi: maske yapmış kadın

Beş farklı tip bulunuyor. Bunlar; karma, hassas, yağlı, kuru ve normal cilt tipleri.

Kendi cilt tipinize göre bakım yapabilmek için öncelikle hangi cilt tipine sahip olduğunuzu öğrenmeniz gerekli. Bunun için detaylı cilt analizi yaptırabilir ya da daha basit bir şekilde evde kendiniz yapabilirsiniz.

Buna göre yüzünüzde birkaç farklı bölgeye dokunarak cildinizin yağlı ya da kuru olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer elinize yağ çok geldiyse yağlı, az geldiyse normal, çok az geldiyse kuru bir cildiniz var demektir. Eğer bazı yerler yağlı bazı yerler kuru ise o zaman da karma cilt tipine sahipsiniz demektir. Cildiniz ekstra narin ise o zaman hassas bir cildiniz var diyebiliriz.

Kuru Ciltler için Bakım Rutini

Kuru bir cilde sahipseniz, cilt tabakasında yeteri kadar su bulunmuyor. Bu nedenle bu tür ciltler pullanmaya çok daha yatkın oluyor. İç ve dış etkenlere çok daha açık kuru ciltleri bu etkenlerden korumak gerekiyor. Bu nedenle sıcak ve soğuk havalardan cildinizi korumalısınız.

Kuru ciltler için en önemli bakım nemlendirme diyebiliriz. Yalnızca kuru cilt tiplerine özel tasarlanan nemlendirme ürünlerini kullanmanızda fayda var. Tonik kullanacaksanız da alkolsüz olmasına dikkat etmelisiniz. Yoğun gece kremleri de kuru ciltliler için ideal ürünler içerisinde yer alıyor. Maske kullanmak istiyorsanız da muhakkak nem ve yağ deposu maskeleri kullanmanız gerekiyor.

Yağlı Ciltler için Bakım Rutini

Yağlı bir cilde sahipseniz genellikle yüzünüz çok parlak bir haldedir. Bu ciltler akne problemlerine de çok daha meyilli oluyor. Yine yağlı ciltler diğer cilt tiplerine oranla çok daha çabuk sarkma problemi ile karşı karşıya kalabiliyor.

cilt tipi: bakım yapan kadınlar

Yağlı bir cilde sahip kişilerin en çok şikayet ettikleri problem; akne ve sivilce problemleridir. Bu akne problemlerinin önüne geçebilmek için günlük temizlik yapmanız gerekiyor.

Bu temizlik için su bazlı ve jel formunda bulunan nemlendiricileri kullanabilirsiniz. Düzenli olarak peeling yaparak da bu problemin önüne geçebilirsiniz. Yağlı cilt görünümünden nefret ediyorsanız kullanmanız gereken ise yağ emici kağıtlardır. Güneş kremi kullanırken de yapmanız gereken kolay emilen ürünleri kullanmak olacaktır.

Karma Ciltler için Bakım Rutini

Karma bir cilde sahip olan kişiler hem yağlı hem de kuru cildi aynı anda barındırıyor. Cildin bazı bölgeleri yağlı cilt tipi iken başka bölgeler ise kuru cilt tipi özelliklerini gösteriyor.

Karma cilde sahipseniz cilt bakım rutininizi aksatmaması gerekiyor. Karma cilt tipine sahipseniz cildinizin yağ dengesini sağlamak için uygun ürünler kullanmalısınız. Bu cilt tipine uygun ürünler düşük alkollü tonikler ve su bazlı nemlendiriciler olacaktır. Bakım rutininizde muhakkak bu ürünlere yer vermelisiniz.

Normal Ciltler için Bakım Rutini

Problem yaşamayan bir cilt var mı diye merak ediyorsanız normal ciltliler bu konuda çok şanslı diyebiliriz! Şeffaf görünümlü bu ciltlerin gözenek problemi bulunmuyor. Bu nedenle normal bir cilde sahipseniz ekstra bir bakım yapmadan sağlıklı bir cildiniz olabilir.

Normal cilt tipine sahipseniz kullanabileceğiniz ürün sayısı gerçekten çok fazla. Cildinizi temizlemek her cilt tipinde olduğu gibi normal ciltler için de çok önemli. Losyonlar kullanarak cildinizi tertemiz yapabilirsiniz.

cilt tipi: maske yapmış kadın

En şanslı cilt tiplerinden olan normal ciltlerin tek problemi yaşlanma belirtilerini en erken gösteren cilt tipi olması. Bu nedenle yaşlanma karşıtı kremleri ihmal etmemeniz gerekiyor.

Hassas Ciltler için Bakım Rutini

En zor ciltlerden olan hassas ciltler dış etkenlerden çok kolay etkileniyor. Bu cilt tiplerinin bakımına çok özen gösterilmesi gerekiyor. Oldukça kuru olan bu cilt tipine sahipseniz cildinizi yatıştırmak ve cilt bariyerini güçlendirmek için ürünler kullanmanız gerekiyor.

Hassas cilt tipine sahipseniz kullandığınız ürünlere çok dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle alkollü temizleyicilerden uzak durmalısınız. Yine bu cilt tipleri genellikle alerjiye de meyilli oldukları için kullanılan ürünlerin içerikleri dikkatle incelenmeli. Hassas bir cilde sahipseniz temiz içerikli ürünleri tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu