MakyajGüzellikManşet

En Sık Yapılan Makyaj Hataları

Günlük hayatta makyaj kullanımı ne kadar yüksek ise maalesef ki cildin yıpranışı da bu durumla doğru orantılı…

Makyaj yaparken bazı noktalara dikkat etmek ve özen göstermek bu problemi en aza indirmeye faydalıdır. Öyleyse haydi gelin cildinizin sağlıklı görünümünü kaybetmemesi için dikkat etmeniz gereken makyaj hatalarını birlikte inceleyelim.

makyaj

Her zaman baz kullanmak

Her ne kadar kusursuz bir makyaj için oldukça etkili olsa da çok sık baz kullanmak cildi en çok yoran ürünlerin başında geliyor. Her kozmetik ürünü gözenekleri kapatarak cildin hava almasına engel olur. Yağlı cilt tipini dengeleme konusunda iyi olsa da kuru bir cilt tipini büyük oranda nemden uzaklaştırabilir.

Makyaj sabitleyici kullanmamak

Bitirirken sabitleyici sprey kullanmamak yapılan en büyük hataların başında geliyor. Sabitleyici spreyin sihiri ise makyajın ardından kullanıldığı için gün içerisinde yenilemek ya da baştan yapmak gibi hiçbir duruma ihtiyaç duyulmaması. Yenilenmeyen makyaj cildinizin yorulmasına engel olmakla aynı anlama geliyor.

Transparan pudra kullanmamak

Pürüzsüz bir cilt için transparan pudraya ihtiyacınız olduğunu unutmamanız gerekiyor. Ancak bolca pudra kullanmaktan kaçınmalısınız. Pudra şekeri görüntüsüne sahip olmak istemezsiniz. 🙂

Karmaşık formüllü fondötenlerden uzak durmamak

Cildinize uygun olmayan ve içeriğini bilmediğiniz karmaşık formüle sahip fondötenlerden uzak durmanız gerekiyor. Yanlış pudra ve fondöten seçmek yapılan en büyük yanlışların başında yer alıyor. Cilt renginize uygun olmayan tonlar ve cildinize uygun olmayan ürün yapısı sağlığınız için büyük bir tehdit oluşturuyor. Aynı zamanda da ideal makyajı imkansız hale getiriyor.

makyaj

Çok makyaj yapmak

Aslında çok makyaj yapmak konusu kendi içinde ikiye ayrılıyor. Her gün makyaj yapmak ve yapılanın orantısını fazla tutmak…

Her gün belirli bir miktarda makyaj yapmak daha az risk taşırken gündelik bir makyaj için çok fazla ürün kullanılarak yapılan makyajlar cildinizin ışıltısını kaybetmesine yol açıyor.

Fondöten, pudra vb. ürünleri doğru şekilde uygulamamak

Fondöten ve pudra gibi ürünleri doğru şekilde uygulamamak hem gözeneklerin kapanmasına hem de güzel bir görünüm elde edememenize yol açar.

Makyaj malzemesi seçerken cilt tipinize uygun olarak su bazlı olanları tercih etmemek

Makyaj malzemesi seçerken cilt tipinize uygun olarak su bazlı olanları tercih etmemek göz ardı edilemez hatalar arasında yer alıyor. Cilt tipini iyi bilmek makyaj malzemesi seçerken en önemli etmenlerden biri. Kuru bir cilt tipi daha yağlı ürünler, yağlı cilt tipi ise su bazlı ve yağ emici ürünler kullanmalıdır. Cilt tipinize uygun olarak su bazlı ürünler tercih etmek ya da etmemek cildinizi rahatlatma konusunda büyük bir öneme sahip.

Yağ emici mendil kullanmamak

Sürekli pudra tazeleme hatasının önüne geçecek çözüm yağ emici mendillerde bulunuyor. Gün içerisinde oluşan parlama ve yağlanma gibi durumlarda pudra tazelemek yerine yağ emici mendil ve bezlerden yararlanarak tazeliği yakalayabilirsiniz.

makyaj

Makyaj ürünlerini bitene kadar kullanmak

Makyaj ürünlerini son kullanma tarihine göre değil de bitene kadar kullanmak hepimizin sık sık yaptığı hatalardan bir diğeri…

Günlük temizlemeyi es geçmek

Son olarak, günlük yüz ve makyaj temizlemeyi es geçmek sandığınız kadar masum değil maalesef ki… Akşamları makyaj çıkarmayı ve günlük yüz temizlemesini es geçmek herkesin en sık yaptığı hatalar arasında yer alıyor. Ve cildimize en çok hasarı verenlerden biri de bu durum. Kalıntıları yüzümüze hapsetmek ve yüzümüze ihtiyacı olan havayı, nemi vermemek sağlıklı bir cildin önüne geçmekle beraber pek çok cilt hastalına da yol açabilir.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu