GüzellikCilt BakımıManşet

Ev Konforunda Yapabileceğiniz Cilt Bakım Önerileri

Cilt bakımı konusunda karşımıza pek çok ürün ve pek çok yöntem çıkıyor. Peki ya bunlar ne kadar doğru ya da ne kadar etkili? Bu konuda pek çok öneri mevcut ancak kendimizi kaybetmeden önce cildimizin temel ihtiyaçlarını karşılamalıyız. Bunlardan bazıları cildimize dost gıdalar tüketmek, elbette ki bol su içmek ve cildi derinlemesine temizlemek gibi belli uygulamalardır. Her biri de cilt bakımının olmazsa olmazları arasındadır.

Eğer siz de her zaman sağlıklı ve ışıldayan bir cildin sırrını merak ediyorsanız ev konforunda yapabileceğiniz cilt bakım önerilerini sizler için araştırdık ve derledik. Haydi gelin içeriğimizin devamına geçelim.

cilt bakım

Sağlıklı, parlak ve canlı bir cilde sahip olmak aslında çok kolay fakat bu durumu tersine döndüren pek çok faktör mevcut. Örneğin; cildi yeteri kadar temizlememek, güneşin zararlı ışınlarına maruz bırakmak ve cilt bakımını ihmal etmek gibi pek çok faktör cildi olumsuz etkiliyor. Oysa ki iyi bir cildin olmazsa olmaları arasında cilt sağlığını bozacak her şeyden uzak durmak ve uygulanan bakımlar kadar oluşturulan rutinlere de sadık kalmaktır. İşte evde kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz cilt bakım yöntemleri!

Derinlemesine Temizlik

cilt bakım

Cildin bakımı için yapılacak olan ilklerden biri cildi ölü deri hücrelerinden arındırma işlemidir. Kullanılan ürünlerin etkilerinden faydalanmak için de bu adım çok büyük önem taşır. Haftada 1-2 kez peeling yapmalı, her gün sabah ve akşam olmak üzere temizleyici jel ile cilt temizliği yapılmalıdır.

Tonikle ve Sıkılaştır

cilt bakım

Cilt üzerinde bulunan açık gözenekleri sıkılaştırmak için evinizde kullanabileceğiniz pek çok doğal ürün mevcut. Bunların arasında elma sirkesi, gül suyu, soda ve papatya suyu gibi doğal ürünler de var. Bu ürünler sıkılaştırıcı etkileri ile gözeneklerin küçülmesine yardımcı olurlar. Her gün rutin cilt temizliğinizin ardından saymış olduğumuz bu ürünlerden birini cildinize nazikçe uygulayarak gözenek görünümünü en aza indirebilirsiniz.

Cilt Dostu Besinler

cilt bakım

Tüketilen gıdalar gerçekten de uygulayacağınız pahalı kremlerden çok daha etkilidir. Bu nedenle cilt dostu yumurta, turuncu meyveler ve sebzeler (havuç, balkabağı, hurma, kuru kayısı), süt ütünleri, balık, kefir ve zeytinyağı gibi gıdalar yemeye özen gösterin. Kısacası yeterli ve dengeli beslenmek için ihtiyaç duyduğunuz bütün gıdaları mevsiminde ve taze olarak tüketin.

Uyku

cilt bakım

Güzellik uykusu efsane değil gerçek! 8 saatlik uyku süresi içerisinde cildi gençleştiren süreçlerden geçiliyor. Uyku sırasında cildin nem miktarı da dengeye giriyor. Yeterince uyumamak ise bu su dengesinin bozulmasına yol açıyor. Aynı zamanda da ödem şikayetlerine de neden olabiliyor. Yani bu durum ciltte kuruma, göz altı torbası ve derinleşen kırışıklıklara el sallıyor. Dolayısıyla da güzellik uykusu efsane olmaktan çıkıyor.

Su

cilt bakım

Nem dengesi bozulan bir cilt daha çok kurumaya ve kırışmaya mahkumdur. Eğer cildinizde bir kuruluk hissediyorsanız bunun en önemli nedenlerinden biri yeteri kadar su tüketmemeniz olabilir. Her gün en az 2.5 litre su içmek hem cildiniz hem de genel sağlığınız için önemli bir role sahiptir. Aynı zamanda cildinize her gün nemlendirici sürmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Vitaminler

cilt bakım

Cildinizi korumak, siyah nokta ve akne sorunlarını gidermek, beslenmek ve güçlendirmek için uygulayabileceğiniz pek çok maske tarifi bulunmakta. Ayrıca bunun için piyasadaki pahalı ürünler yerine evde bulunan malzemeleri de kullanabilirsiniz. Bu nokta da avokado, karbonat, limon, yoğurt ve kil gibi ürünler ile hazırlanan cilt tipinize uygun maskeleri haftada 1-2 defa uygulayabilir ve gözle görülür sonuçlar alabilirsiniz.

Peki ya siz cilt bakımınız için neler yapıyorsunuz? Haydi gelin yorumlarda buluşalım!

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu