SanatManşetŞehirde

Fantastik İstanbul’a Atılan İmza: Yasin Yaman

İstanbul’un tarihi yapılarını ve tarihi figürlerini fantastik ögelerle buluşturan Yasin Yaman ile beraberiz.

İlüstrasyon, dijital manipülasyon ve dijital kolaja hayranlığımı bilenler vardır. İstanbul özelinde çalışmalarını görür görmez hemen İstanbul’a ve hayatımıza güzellik katan Yasin Yaman ile konuşmak istedik. İstanbul’un zaman zaman fark etmediğimiz güzelliklerini dikkat çekici bir çalışmayla yansıttığı eserlerini ve bunları ortaya çıkarak Yasin Yaman’ın hikayesini siz de seveceksiniz.

Umarız ki güzel İzmir başta olmak üzere diğer şehirlerde de Yasin Yaman imzası bulunsun.

suleymaniye

Çalışmalarınızı inceledik ve çok etkilendik. Sizi ve çalışmalarınızı merak ediyoruz açıkçası. Bize biraz kendinizden ve çalışmalarınızda bahsedebilir misiniz?

Yasin Yaman
Yasin Yaman

İstanbul’da, en sevdiğim semtinde Süleymaniye’de dünyaya geldim. Bu mekânın bende yeri her zaman ayrıdır. Liseden sonra tasarım alanına yoğunlaştım. Grafik ve UI (arayüz) tasarımı alanında çeşitli firmalarda çalıştım. Foto-manipülasyon alanında özel çalışmalar yapmaya başladım. Şu an bir kamu kurumunun özel tasarım çalışmalarından sorumlu olarak çalışıyorum. Gezmeyi, keşfetmeyi çok severim. Özellikle İstanbul’un her dokusunu hissetmek, keşfetmek beni heyecanlandırıyor. Aynı zamanda uzun yıllardır bisiklet kullanıyorum. Şehrin her bir köşesini de bisikletle keşfettim diyebilirim. 

Çalışmalarınızda çoğunlukla İstanbul teması görüyoruz. İstanbul sizin için ne ifade ediyor?

Taşına, toprağına, havasına, dokusuna, yapılarına, konumuna hayran olduğum bir şehir İstanbul. Tasarımlarımda bana ilham oluyor, çalışmalarımı süslüyor. Her bir mimari yapısı ayrı bir hikâye ve ben bu hikâyeyi tasarım diliyle anlatmak için heyecanlanıyorum. Kimi zaman kimsenin önemsemediği bir tarihi eseri kendi tasarım dilimle bir çalışmaya dönüştürüyorum ve o esere dikkatleri çekmeye çalışıyorum. Yanı sıra tarihi figürlerin, kişilerin hayat hikayeleri de bana ilham olan bir başka şey. Tasarımlarımda hayvanları da kullanıyorum. Hayvan sevgisi de bana ilham olan bir başka şey. Bir kunduzun Haliç’in başına bir baraj inşa etmesini nasıl hayal etmeyeyim, nasıl tasarıma taşımayayım?

dolmabahce saat kulesi

İstanbul’un özel bir semti ya da hangi mimari yapısı sizin için özel mi?

Benim için en özel semti Süleymaniye. Yapı ise Süleymaniye Camii. Buranın atmosferi, yapıları, kendini hala Osmanlı sokaklarında geziyormuşsun gibi verdiği his benim için bambaşka. 

tophane cesmesi istanbul

Mimari ve doğal yaşamı birleştirmenizin arkasında olan nedenleri öğrenebilir miyiz?

Fantastik ve farklı bir bakış açısı sunan çalışmalar yapmaya gayret ediyorum. Bu alanda yapılan çalışmalar elbette çok fazla ve elbette fantastik bir dünyayı temsil eden güzel çalışmalar var. Benim farkım ise, sanırım bu fantastik ögeleri İstanbul’la, tarihi yapılarla ve tarihi figürlerle buluşturmak oldu. Burada hem soyut hem somut bir duygu ve bilgiyi karşımdakine verebildiğimi düşünüyorum. Çünkü tasarımlarımın arkasında mutlaka bir hikâye, bir geçmiş, bir gerçeklik, bir yaşanmışlık bulunuyor. Geriye kalan tüm bu anıları fantastik bir ögeyle ki bu bir uçan gemi de olabilir, evin içerisinde bir fil de olabilir, buluşturmak kalıyor. Ama her bir desenin, bir ögenin bir dili, anlatmak istediği bir derdi, bir mesajı oluyor. Muhtemelen bir sanat eserinde önemsediğim şey, hem estetiği hem de mesajı, düşünceyi verme özelliğinin ve çabasının olup olmadığıdır. Çalışmalarımdaki bu eylemlerim ilgiyi ve beğeniyi arttırıyor. 

Çalışmalarınıza ilk başladığınızda etkilendiğiniz sanatçılar kimlerdi?

Hem geleneksel hem de dijital alanda beğendiğim, çalışmalarını takip ettiğim birçok sanatçı var. Yanı sıra yüzyıllar öncesindeki estetik anlayış ve bakış açılarını bir objeye nakşetmiş sanatçılar da var beğendiğim. Benim eserlerim ise bu sanatçıların tekniklerini inceleyerek ortaya yeni, farklı bir anlam ve olgu ortaya çıkarma çabası bir anlamda. Bu yüzden direkt sanatçı isminden bahsetmem zor. Ama bu sanatçılarda dikkat ettiğim en önemli ortak nokta ise İstanbul üzerinde çalışmış olmaları. Bu çalışmalar işte beni en çok etkileyendir. 

kuskonmaz camii uskudar

Çalışmalarınız ile ilgili geri dönüşler nasıl?

Farklı bir bakış açısı ve alan sunmaya çalıştığım için herkes bir anda durup “aa” diyebiliyor. İşte bu nokta benim için önemli. Çalışmalarımı özellikle Instagram hesabımdan düzenli olarak paylaşıyorum ve dönüşler de çok keyifli oluyor. Yorumları bizzat takip ediyorum, çünkü o anda başka biri o eserden yola çıkarak başka bir şey hayal ediyor ve bunu söylüyor. Bu da benim için bir ilham, bir fikir. 

galata kulesi2

Ve tabii ki eselerleriniz nasıl ticarileşiyor? Satın alma imkanı var mı?

Evet. Shopier üzerinden ya da özel siparişle eserlerimin baskısını yaptırıyorum. 

kucuksu kasri istanbul

Güzellik çok geniş bir kavram ve eserlerinizle yaşama güzellik katıyorsunuz. Sizin için güzellik kavramını bizimle paylaşır mısınız?

Güzellik benim için mutluluk anlamını taşıyor. Küçük, büyük fark etmez, mutlu olunan her bir an, obje, hayal, adım benim için aynı zamanda güzel anlamını taşıyor. 

emirgan korusu istanbul

Son olarak güzellik sözcüğü aklınızda ilk neyi çağrıştırıyor? Ve yaptığınız eserlerle bağlantısı hakkında neler söylersiniz.

Bana mutluluk veren her bir obje, an, nesne, bitki, hayvan güzeldir. Bana düşen de foto-manipülasyonlar tüm bu güzellikleri birleştirmek oluyor. İstanbul benim için en güzeldir, hayvanlar, tarihi yapılar, tarihi figürler… Bunları araştırdıkça mutlu oluyorum. Ve tüm bu güzelliği bir araya getirip ortaya farklı ve yeni bir şeyler ortaya çıkarmayı seviyorum. Eserlerim de zaten güzellikleri birleştirmekten meydana geliyor. 

galatakulesi5

Yasin Yaman’ın tüm çalışmalarına Instagram sayfasından ulaşabilir; Shopier üzerinden satın alabilirsiniz.

Erkan Güzel fotoğrafı

Erkan Güzel

Ankara Üniversitesi D.T.C.F Sinoloji bölümünden mezun oldu. Shanghai Fudan Üniversitesinde tamamladığı yüksek lisansının ardından uzun yıllar yurtiçinde ve yurtdışında yerel ve global markalar için pazarlama bölümlerinde görevler üstlendi.Estetica Dergisi, hairist.com.tr ve Güzelliğin Peşinde Gazetesi ile güzelliğin peşinde.Ortaokul yıllarından bu yana sevdiği yayıncılığa 'iyilik güzelliktir' sloganıyla devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu