MakyajGüzellik

Gözlük Kullanan Kadınlar için 13 Makyaj ve Güzellik Tüyosu

Gözlük bir ihtiyaçtır ve güzel bir aksesuardır. Ancak bazı makyaj ve güzellik tüyolarına ihtiyacınız olabilir.

Öyleyse haydi gözlük kullananları içeriğimizin devamına alalım!

turuncu saçlı gözlüklü kadın

Burnunuza far bazı sürün.

Tam olarak gözlüğünüzün oturacağı bölgeye far bazı ya da matlaştırıcı bir yüz bazı sürerseniz sabit durur ve kayma problemi yaşamazsınız.

Renk düzenleyici kullanın.

Gözlük bazen göz altlarını gölgeleyerek olduğundan daha da koyu bir görünüme sebep olabilir. Zaten mor göz altılarına sahipseniz bu durum iyice can sıkıcı bir hale gelir. Bol kapatıcı yerine önce morluğu renk düzenleyici ile nötrleyip üzerinden kapatıcı geçmek sizlere en iyi sonucu getirecektir.

Kaşlarınızı gözlüğünüze göre şekillendirin.

Aslında doğru olan çerçevenizi alırken yüz şeklinizi ve kaşlarınızı göz önünde bulundurmanızdır. Kalın ve koyu renk kemik bir çerçeve kullanıyorsanız ve kaşlarınız da kalın ve koyu renk ise ifadeniz sertleşecektir. Kaşlarınızın şekli de seçtiğiniz modele uyumlu olmalıdır. Örneğin kaşlarınız gözlük ile birleşiyorsa altlardan inceltebilirsiniz.

Makyaj kalıntısı ve kayma problemi için oje matlaştırıcı kullanabilirsiniz.

Oje matlaştırıcıyı gözlüğün burnunuza denk gelen bölümüne sürdüğünüzde (tabii eğer mat bir çerçeve kullanıyorsanız) anlaşılmıyor ve makyaj kalıntısı ihtimalinin önüne engel koyuyor.

gözlüklerini göstererek gülen kadın

Kısa saplı seyahat fırçaları kullanın.

Gözlüksüz makyaj yaparken aynaya yapışmak zorunda kaldığınız için kısa saplı makyaj fırçaları ile daha kontrollü hareket edebilirsiniz. 🙂

Eyeliner alırken de sap mesafesine dikkat edin.

Eyeliner ucu ve sapı arasında çok kısa bir mesafe olmalı ki rahat bir şekilde sürebilesiniz. Kalem ya da ucu keçe eyeliner en iyisidir. Çünkü ucuna kadar kavramanıza olanak sağlar.

Eyeliner kalınlığını ve kuyruğunu çerçevenize göre belirleyin.

Kalın bir çerçeve ile kalın, ince bir çerçeve ile ince eyeliner daha çok uyum sağlar. Eyeliner kuyruğu tam olarak sapın olduğu yere bakmalıdır.

Gözlüğünüzün türüne göre göz makyajı yapın.

Miyop camları gözlerinizi küçük, hitermetrop ise büyül gösterir. Yani gözleriniz miyop ise gözlerinizi büyük; hipermetrop ise küçük gösterecek makyajlar yapmalısınız.

çalışan gözlüklü kadın

Muhakkak kirpik kıvırıcı kullanın.

Gözlük kullanıyorsanız bu önemli. Hatta metal kıvırıcıları birkaç saniye kadar fön makinesine tutup ısıtabilirsiniz. Kıvrılmış kirpikler gözleri daha açık gösterir ve kirpikleriniz gözlük camına değmez.

Dudakları vurgulayın.

Gözlük yüzünüzün en dikkat çeken bölgesi olduğu için denge sağlamak ve yüz hatlarınızı yumuşatmak için dudaklarınıza muhakkak kendini gösteren bir ruj sürün.

Çerçevenizden açık tonlarda far kullanın ve gölgelemeyi çerçeve dışına taşırmayın.

Maalesef ki çok koyu ve smokey göz makyajları gözlük ile pek iyi görünmüyor. Gözleriniz zaten geri planda kalacağı için onları öne çıkarmak için tercihiniz açık renk farklar olmalı. Farın çerçeve hizasını geçmemesine özen göstermelisiniz.

Koyu ve abartılı kontürleme yapmayın.

Gözlükleriniz zaten kontür gibi yüzünüzü simetrik gösterir. Üstelik yüzünüzde koyu bir çerçeve varken bir de üstüne koyu çizgiler çekerseniz bu pek hoş durmayacaktır.

Gözlüklerinizi evden çıkmadan önce son bir defa silin.

Burnunuzun köprü kısmına hiç pudra sürmezseniz çok daha iyi olacaktır fakat sürdüyseniz de çerçeveyi taktıktan kısa bir süre sonra çıkarıp son defa silerseniz kalıntılardan arınmış olursunuz.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu