GüzellikCilt BakımıMakyajSaç Bakımı

Geçmişte Kadınların Güzel Görünmek İçin Yaptığı İlginç Güzellik Trendleri

Tarih boyunca kadınların güzellik kalıplarına uyması adına birbirinden ilginç icatlar yapıldı. Bunlardan bazıları çok tehlikeli iken bazıları da çok ilginçti. Geçmişte kadınların güzellik uğruna katlandığı trendleri sizler için derledik. Haydi gelin içeriğimizin devamına geçelim.

Ütü

Saçları düzleştirmek için ütü kullanılıyordu. Aslında bu bizim için pek de yabancı değil. Günümüzde mevcut olan saç düzleştiricileri yokken geçmişte bazı kadınlar düz saçlara sahip olabilmek için saçlarını ütülüyorlardır. Bu trend oldukça tehlikeliydi ve 1960lı yılların ardından yavaş yavaş popülerliğini kaybetti. Kadınlar başlarını ütü masasına yatırırdı ve bazen ütüyü yapan kişi yanlış bir hareket yapabilirdi. Kadınlar düz saçlar uğruna yanmayı ve yaralanmayı göze almışlardı.

Çil Temizleyici

Çil temizleyici adında bir icat vardı. İtalyan bir doktor olan Dr. Mararasso, 1930lu yıllarda çilleri çıkarmak için bir icat geliştirdi. Kullandığı metot çilleri dondurmaktan ve onları yolmaktan oluşuyordu. Bu süreçte dondurma işlemi kuru buz ya da karbondioksit ile yapılıyordu. Sonrasında da pigmentler yüzden soyuluyordu. Bu uygulama oldukça acı verici bir süreçten oluşuyordu.

Gamze Yapıcı

Yüzünüzde gamzeler oluşturmak için “gamze yapıcı” adı verilen bir icat vardı. Mrs. Evangeline Isabella Gilbert, bu gamze makinesini 1936 yılında icat etti. Ürünü için doldurduğu bir patent formunda, bu icadını yüz şekillendirici olarak sınıflandırdı.

Bu gamze makinesi yanağa takılan tuhaf bir görünüme sahip bir icattı. Mrs. Evangeline, düzenli kullanılmasının ardından gamzelere sahip olunabileceğini iddia etmekteydi. Kendisi sadece bu üründen 12 bin doları aşkın para kazandı.

Bu gamze yapıcı makine beraberinde kılavuz ile geliyordu: “Gamze yapıcıyı günde 5’er dakika boyunca, 2 – 3 defa giyin; giyinirken, dinlenirken, okurken veya yazarken. Aynaya bakın ve gülümseyin. Gamzelerinizin nerede olacağını göreceksiniz ve gamzeleriniz olana kadar bu şekilde poz vermelisiniz.”

Meme Büyütücü

Bir güzellik trendi daha… Daha büyük memeler için meme büyütücü! Bu icadın kullanım amacının soğuk su uygulandıktan sonra kan dolaşımını uyarmak olduğunu söyleniyor. Aynı zamanda bu ürünün yıkanırken memeleri durulamakta da kullanıldığı yönünde söylentiler mevcuttu. Ürünün boyutuna göre memenin de o boyutu koruyacağı umuluyormuş.

Perma Makinesi

Perma makinesi kıvırcık saçlara ulaşmak için yapılmıştı. Ünlü perma makinesi, Charles Nessler tarafından 1906 yılında icat edildi. 20. yüzyılın başlarında, insanların saçlarını kıvırcık kullanmasına olanak sağlıyordu.

Bu makine uzun süreli dalgalar yaratmak için saçı kimyasal bir süreçten geçiriyordu. Ve saçlar ısıtılmış borulara sarılıyordu. Saçı kıvırcık yapmak için kullanılan su, kimyasal ve ısı ile kalıcı dalgalar elde ediliyordu. Kadınlar için bir noktada işe yarasa da silindirler o kadar sıcak ve ağırdı ki bu güzellik trendi uğruna bazı kadınların saçları yanarak döküldü. Günümüzde de bu ihtimalin ortadan kalkması için farklı inovasyonlar yapıldı.

Dişleri Siyahlatmak

Dünyada neredeyse herkes beyaz dişleri tercih etse de, Japonya’da bazı kadınlar dişlerini siyaha boyamayı tercih ediyor.

Diş siyahlatmak, kadınlar tarafından yapılan eski bir Japon geleneği. Bazı farklı Asya ülkelerinde de rastlanılabilir. 200 (MS) yılında insanların dişini siyaha boyatması modaydı ve bu güzellik trendi 17. yüzyıla kadar devam etti.

“Ohaguro” olarak da adlandırılan diş siyahlatmak, sağlık ve olgunluğun bir belirtisi olarak görüldü. Bazı insanlar ise bunun aristokratik sınıfı simgelediğini düşünerek dişlerini siyaha boyatırdı.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu