GüzellikSaç Bakımı

Erkekler için Yüz Tipine Göre Saç Kesimi

Saç kestirmek eğer güzel sonuçlanırsa mükemmel bir aktivite olabiliyor. Fakat ya beğendiğimiz kesim yüzümüz için uygun değilse? Bu yüzden de sizler için yüz tipinize uygun saç modellerini derledik. Haydi gelin içeriğimizin devamına geçelim.

Saç kesiminden bahsetmeden önce yüz tipimizi analiz etmemiz gerekir. Aklınızdaki ilk soruyu duyar gibiyim. Yüz tipimi nasıl anlarım? Bunun cevabı oldukça basit!

  • Yuvarlak yüzler; yanaklar ve yüz uzunluğu ölçüleri eşittir. İkisi alın ve çeneden daha geniştir ve bu ikilinin ölçüleri de aynıdır. Çene yumuşak hatlıdır ve keskin değildir.
  • Kare yüzler; tüm ölçüler neredeyse aynıdır. Fakat çene yuvarlaktan ziyade keskin hatlara sahiptir.
  • Dikdörtgen yüzler; yüz uzunluğu göze çarpar. Alın, yanaklar ve çene ölçüleri benzerdir.
  • Oval yüzler; yüzün uzunluğu yanakların genişliğinden fazladır. Alın çeneden daha büyüktür. Çene de yuvarlaktan ziyade keskin hatalara sahiptir.
  • Elmas yüzler; en büyük ölçü yüz uzunluğundadır. Sonra ise azdan çoğa doğru sırasıyla: elmacık kemikleri, alın ve en küçüğü olan çene. Çene ise sivridir.
  • Üçgen yüzler; çene, elmacık kemiklerinden daha keskin hatlara sahiptir.
  • Kalp yüzler; alın, elmacık kemiklerinden ve çene hatlarından daha fazla ön plana çıkar. Çene ise sivridir.

Evet, işte şimdi hangi yüz tipi hangi saç kesimini yaptırmalı başlayabiliriz!

Yuvarlak Yüz Tipi

Belirgin bir çene hattı bulunmayan bu yüz tipinde, yüz genişliğini arttıracak modellerden kaçınmanız gerekir. Üst kısmı dikleştirerek, eğimli olarak dik şekil vereceğiniz kesimler, yüzünüzün keskin hatlar kazanmasını sağlar. Aynı zamanda favorilerinizi uzun tutmamalı ve saçlarınızı yana doğru kabartmamalısınız.

Kare Yüz Tipi

Keskin ve belirleyici yüz hatlarına sahip olan bu yüz tipinin uzunluğu ve genişliği neredeyse eşittir. Yine de bu yüz tipinde favoriler kısa olmalı ve fransız kesim ya da fade kesim gibi modeller tercih edilmelidir. Unutmayın, saçınızı ne kadar kısaltırsanız o kadar asker tıraşı gibi duracaktır. Başka bir seçenek olarak da yan kısımları kısa, üst kısımları ise uzun bıraktığınız modelleri tercih edebilirsiniz.

Dikdörtgen Yüz Tipi

Bu yüz tipinde inkar edilemez bir uzunluk bulunur. Fakat bu uzunluk, simetrik yapıya hiçbir zarar vermez. Saçlarınızı diktiğiniz modeller bu yüz tipi için pek uygun değildir. Bu sebepten de saçlarınızı yana yatırdığınız ya da alına perçemlerin düştüğü bir saç modeli tercih edebilirsiniz.

Oval Yüz Tipi

Oval yüz tipinde alın bölgesi geniştir ve yüzde keskin hatlar bulunmaz. “Oval yüzlere uyumlu saç modeli nedir?” sorusundan ziyade “Ne yakışmaz?” sorusuna cevap verebiliriz. Kaküle benzer ileriye ve öne düşen modeller bu yüz tipine yakışmaz. Bu tarz kesimler yüzünüzü yalnızca daha yuvarlak gösterir. Yanların kısa olduğu ya da üstleri uzun tutarak arkadan topladığınız kesimler tam size göre olacaktır.

Elmas Yüz Tipi

Bu yüz tipi, uzun yüz tiplerine dahildir. Elmas yüz tipi erkeklerde oldukça nadir görülür. Bu yüz tipinde çene, alına kıyasla daha dar ve sivri olur. Aynı zamanda elmacık kemikleri de alına kıyasla daha geniştir. Bu yüz tipine en uygun saç modeli yüksek hacimli kesimlerdir. Üstleri dağınık bıraktığınız bir modeli de gayet güzel kullanabilirsiniz.

Üçgen Yüz Tipi

Bu yüz tipi, elmas yüz tipinin tam tersidir. Kısa saçlar yerine hacimli ve orta boy kesim modellerini tercih etmelisiniz. Saç kesimini biraz daha uzun tutmak tamamen sizin elinizde. Ancak çok kısa kesimlerden kaçınmaya özen gösterin.

Kalp Yüz Tipi

Çenenizin darlığını ve alnınızın genişliğini ortaya çıkaracak kısa kesimlerden kaçınmalısınız. Orta boy kesim, sizin için en güvenli kesim modeli olacaktır. Orta ve uzun boy kesimler, alnın genişliğini örtbas etmekte çok etkilidir.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu