EstetikGüzellikManşet

Genital Estetik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Genital estetik, son yıllarda kadın sağlığı alanında yapılan popüler uygulamalardan sadece biri. Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli, genital bölgede doğuştan olan ya da daha sonra meydana gelen yapısal deformelerin tedavi edilebilmesinin pek çok kadının odağında olduğunu söyledi.

Nuri Ceydeli
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli

“Genital estetik operasyonları acısız ve kısa bir sürede gerçekleştirilebiliyor. Pek çok genital estetik operasyonu lazer gibi son teknoloji yöntemlerle yapılabiliyor ve hastalar çoğunlukla aynı gün taburcu olabiliyor. Ancak cerrahi müdahale gerektiren operasyonlar da mevcut.”

Kadın sağlığında cinsel organların işlevlerini yerine getirmesi kadar görüntüsü ile de rahat hissettirmesi önemli tabii ki. Nuri Ceydeli, genital ameliyatların sarkma gibi deformeleri ortadan kaldırmak amacı ile yapıldığını belirtti.

"Özellikle bu operasyonlarla mayo-bikini giyme gibi durumlarda oluşan dış görünüş kaygısının önüne geçilebilir. Aynı zamanda cinsel yaşantıda genital bölgedeki deformiteler nedeniyle yansıyan aksaklıkların da önlenmesini sağlanabilir."

Doğum sonrası oluşan genital problemler tedavi edilebiliyor.

Nuri Ceydeli, genital operasyonların genital bölgenin ve üreme siteminin sağlığı kadar kişide oluşabilecek özgüven problemleri nedeni ile de yapıldığını vurguladı.

“Bireylerin görsel olarak kendini rahat hissetmeyince özgüven problemleri yaşamaları çok normal bir durum. Özgüven problemi de cinsel isteksizlik ve uyumsuzluk gibi sorunlar yaşatabilir. Bu da psikolojik olarak daha olumsuz sonuçlar doğurarak çiftler arasında önemli problemlere yol açabilir. Bununla birlikte genital estetik ameliyatlarının tek nedeni şekil bozukluğu veya deformiteler değil.”

genital estetik bölgesi

Genital estetik operasyonları sarkıklık ve asimetri bozukluğunda da tercih ediliyor.

Nuri Ceydeli; doğumun ardından yapılan müdahalelerin, kadınların doğum sonrasında da bazı problemler yaşamasına yol açabildiğini belirtti.

"Oluşan deformiteler estetik operasyonlarla ortadan kaldırılabiliyor. Bununla birlikte cinsel organ yapılarının sadece doğum kaynaklı değil doğuştan deforme olması da mümkün. Sarkıklık ve asimetri bozukluğu, genital estetik operasyonların günümüzde sıklıkla tercih edilme sebepleri arasında yer alıyor. Bu şekilde kişiler daha mutlu, daha özgüvenli ve daha konforlu bir hayata adım atmış oluyor."

Sağlık durumu ve bireysel ihtiyaçlar estetik operasyonları belirliyor.

Kişilerin ihtiyaç ve sağlık duruma göre farklı genital operasyonların uygulanabildiğini söyleyen Nuri Ceydeli sözlerine şu şekilde devam etti:

“Vajinada doğuma bağlı olarak genişleme veya sarkma gibi rahatsızlıklar oluşması nedeniyle vajinoplasti en çok tercih edilen genital estetik operasyonlarından biri. Daraltma ve sıkılaştırma işlemleri ile hastalar hem estetik hem de cinsel kaygılarından uzaklaşmış oluyor.”

genital bölge

Her yaştan kadına uygulanabiliyor.

Nuri Ceydeli, genital estetiğin genital organ gelişimini tamamlayan her yaştan kadının başvurabileceği bir operasyon olduğunu belirtti.

"Toplumda jinekolojik müdahalelere karşı bir çekingenlik ve hassasiyet olsa da genital estetik operasyonlarının kolay uygulanabilir olması ve bireylerin bilinçlenmesi genital estetiklere olan ilgiyi arttırdı. Operasyonların kısa sürmesi ve hastanın aynı gün hayatına daha konforlu dönmesi genital estetik ameliyatlara karşı gelişen tedirginliği azalttı."

Genital operasyonlarda hijyen çok önemli.

Nuri Ceydeli, genital operasyonlardan sonra kişilerin kişisel hijyenine her zamankinden daha da fazla özen göstermesi gerektiğini hatırlattı.

“Pamuklu ve geniş iç çamaşırı giyilmeli, operasyon geçiren bölgeye baskı yapılmaması gerekiyor. Özellikle genital estetik operasyonlarında kaybolan dikiş kullanılır; bu sebeple de dikiş izi kalmaz. Operasyon geçiren bireyler en az dört hafta cinsel ilişkiden kaçınmalı. Genital estetik ameliyatı sonrası şiddetli ağrı oluşmaz. Operasyon sonrası çok hafif ağrılar oluşabilir bu durumda doktorun tavsiyesine uygun ilaçlar kullanılabilir. Aynı zamanda enfeksiyon oluşumunu önlemek adına antibiyotik tedavisi de uygulanmalı.”

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu