GüzellikCilt Bakımı

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? Göz Altı Morlukları Neden Oluşur?

Göz altlarımızda oluşan morlukları çoğu zaman rahatsız edici durumlar arasında yer alabilmektedir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda oldukça yaygın bir şekilde görünen bu durumun çözümü ise genellikle kısa süreli kapatıcılar ve fondötenler olmaktadır. Peki göz altı morluklarından nasıl kurtuluruz? İşte göz altı morluklarının en kalıcı çözümleri…

Yorgun, bitkin, uykusuz ve çoğu zaman kötü görünen göz altı morlukları günümüzün en yaygın problemleri arasında yer almaktadır. Pek çok kişi ise göz altı moruklarından nasıl kurtulabileceğiniz merak eder. Özellikle de 30’lu yaşlarda daha takıntılı bir hal alan göz altı morluklarımızı nasıl yok edebiliriz? İşte güzellik ve sağlığa dair her şey…

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Göz altı morlukları pek çok sebepten dolayı kaynaklanmaktadır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte göz altı morlukları daha da koyulaşabilmektedir. İlerleyen yaşlarda cilt esnekliğini kaybederek yağ ve kolajen kaybını da ortaya çıkarmaktadır. Tüm bu cilt sorunları birleştiğinde cilt altında bulunan koyu kan damarları daha görünür hale gelerek bu da göz altı morluğu adını verdiğimiz soruna sebep olmaktadır. Tüm bunları topladığımızda göz altı morluklarının altında yatan sebepler ise şu şekildedir;

 • Aşırı yorgunluk
 • Fazla uyuma ya da uykusuzluk
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Dehidrasyon
 • Güneşe maruz kalma
 • Genetik faktörler
 • Tiroid hastalığı

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz altı morluklarının güzellik salonlarında alternatif tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Sizler güzellik salonları ya da estetik uygulamalardan kaçınarak evde çözüm yaratmyı istiyorsanız yapabileceğiniz pek çok uygulama yöntemi bulunmaktadır. İşte göz altı morluklarından evde hızlı bir şekilde kurtulabileceğiniz yöntemler;

 • Soğuk kompres
 • Kremler
 • Kafein alma
 • Salatalık
 • Çay poşeti

Soğuk Kompresi Uygulaması

Göz altlarınıza buz, buzlukta bekletilmiş demir yemek kaşığı ya da soğuk su dolu bir kapta yüzünüzü bekletme gibi kan akşını hızlandıran işlemler uygulamak göz altı morluklarınızı gün içinde yok etmenize yardımcı olacaktır.

Krem Tedavisi

Göz altı morluklarınız için uygulayabileceğiniz bir diğer tedavi ise krem tedavisidir. Doktor kontrolünde sizlere uygun göz altı morluğu giderici etkisi bulunan bir kremi düzenli şekilde kullanmanız göz altı morluklarından kurtulmanızı sağlayacaktır.

Kafein

Evet yanlış duymadınız. Gün içinde alacağınız belli bir miktar kafein göz altı damarlarının genişlemesini ve orada biriken kanın dağılmasını sağlayacaktır.

Salatalık

Bilinen en yaygın ve geçerli yöntemlerden birisi de salatalık tedavisidir. Salatalık kabuklarını gün içinde göz altılarınızda bekletmeniz yine bölgede biriken kanın dağılmasını sağlayarak çok daha sağlıklı ve canlı görünen göz altlarına sahip olmanızı sağlayacaktır.

Çay Poşeti Uygulaması

Kullanılmış yeşil çay ya da siyah çay poşeti de göz altı morlukları tedavisinde uygulanan en yaygın çözümdür. Göz altlarınıza gün içinde çay poşeti uygulaması yaparak biriken morluğun dağılmasını sağlayabilirsiniz.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu fotoğrafı

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu