GüzellikCilt Bakımı

Cilt Gözenekleri Neden Oluşur? Gözeneklere Ne İyi Gelir?

Cildimizdeki pürüzlü görüntü en rahatsız edici cilt problemleri arasında yer alır. Makyaj yaptığımızda bile gözeneklerin içine dolarak pürüzlü bir görünüme neden olmasının altında pek çok neden yatmaktadır. Yaz aylarının yavaş yavaş gelmesiyle birlikte makyaj ağırlığına ara verilmiş durumda. Güneş, sıcak ve makyajın yoğunluğu bir arada çekilmez bir hal alırken cilt bakımına biraz daha önem verilmeye başlandı. Peki cildimizdeki pürüzlere yani gözeneklere neden olan şey nedir? Ciltte oluşan gözeneklere ne iyi gelir?

yazın gelmesiyle birlikte hafif makyaj ve daha doğal bir ciltle dolanmak isteyenler şimdiden ciltteki kusurların nedenini incelemeye başladı. Cildimizde nokta şeklinde oluşan pek çok gözenekse en çok rahatsızlık veren cilt sorunları arasında yerini aldı. Güzelliğin Peşinde olarak cilt sorunları arasında yer alan gözeneklere nelerin neden olduğuna bir göz atalım.

Gözenekler Neden Oluşur?

Ciltteki geniş gözeneklerin sadece dış görünüş olarak rahatsızlık verdiğiniz sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Büyümüş gözenekler cilde dışarıdan daha çok etki almasına neden olur. Dışarıdan cildimize daha çok kir girişine neden olan gözeneklerin içi zamanla siyah nokta, yağ ve kir dolabilir. Deri üzerinde delikli, nokta görünümlü ve pürüzlü bir görüntüye neden olan gözenekler tam anlamıyla neden oluşur buna bakalım.

Doğru bildiğimiz yanlışlara bir yenisini daha eklemek gerekirse gözenek herkeste mevcuttur. Pürüzlü görünümün oluşmasına neden olan şey ise gözeneklerimizin genişlemesidir. Deri aşırı yağlanır ve elastikiyetini kaybederek büyük gözeneklerin oluşmasına neden olur. Gözeneklerin büyümesiyle birlikte içinde siyah nokta, yağ ve kir gibi can sıkıcı şeylerle karşılaşılabilir. Yanlış cilt bakımı, az cilt bakımı ve makyaj gibi nedenlerin gözeneklerin git gide daha da açılmasına neden olabilir. Özellikle cildimizde makyajla uyumamız gözeneklerin büyümesinde ve açılmasına bilinen en büyük sebeptir.

Ciltteki Gözenekler Nasıl Kapanır?

Gözeneklerin tamamen kapanması ve yok edilmesi mümkün olmadığı gibi sağlıklı bir fikir de değildir. Derimizin altında oksijene ihtiyaç duyan katmanların bu oksijen ihtiyacını sağladığı yer gözeneklerimizdir. Pürüzlü ve geniş görünümlü gözeneklerinizden şikayetçiyseniz yapmanız gereken gözenekleri kapatmak değil sıkılıştırmak olmalıdır. Makyaj yaptığınızda gözeneklere dolan ve boşluk şeklinde görünen bir makyaj istemiyorsanız altına makyaj bazı uygulayabilirsiniz. Bu makyaj bazı gözeneklere dolarak cildin pürüzlü görünmesinin önüne geçecektir. Yine de hemen sonrasında bu bazın gözeneklerin içinden iyi bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir.

Cilt temizliğini derinlemesine yapmak, ayda bir kere de olsa profesyonel bir yere cilt bakımına gitmek, makyaj yapmadan önce makyaj bazı uygulamak, cildimize ihtiyacı olan nemi ve temizliği vermek, gün içinde evde ya da dışarda fark etmeksizin güneş kremi kullanmak gözeneklerinizi sıkılaştırmanın yolları arasında yer alır. Ayrıca güvendiğiniz bir markadan cilt sıkılaştırıcı da alabilirsiniz.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu fotoğrafı

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu