GüzellikMakyajManşet

Günlük Makyaj Nasıl Yapılır?

Günlük makyaj, kusurlarını gizlemek ya da doğal güzelliğini ortaya çıkarmak isteyen pek çok kadın tarafından yapılan bir araştırma başlığıdır. İş hayatı ya da sosyal hayatta taze ve canlı bir görünüm yakalamak hem önemlidir hem de büyük bir özgüven kaynağıdır. Her gün makyaj yapmanız gerekiyor ve bunu en kısa sürede yapmak istiyorsanız günlük makyaj tam da size göre.

Çok kısa bir süre içerisinde cildinizi canlandıracağınız ve boyutlandıracağınız günlük makyaja dair ipuçlarını sizler için araştırdık ve derledik. Peki günlük makyaj nasıl yapılır? Haydi gelin detaylara geçelim.

günlük makyaj

Günlük makyaj sade ve doğal bir görünüme kavuşmak ve daha da önemlisi etkileyici bir görünüme sahip olmak isteyenler için ideal bir makyaj tekniğidir. Çok fazla çaba göstermeden kısa bir süre içinde doğal güzelliğinizi ön plana çıkarmak için bazı makyaj malzemelerini kullanmanız yeterli olacaktır. Göz yorucu ve fazla ışıltılı renkler doğal görünümden uzaklaştırır. Bu sebepten daha çok kahve, nude ve turuncu göz farlarını tercih etmeniz yerine olacaktır. Aynı zamanda günlük makyajda kullanılan ürünler de çok büyük bir öneme sahiptir. Bu anlamda gözeneklerinizi tıkayan ve cildinizin hava almasına olanak sağlamayan ürünlerin kullanımından muhakkak kaçınmanız gerekli. Peki ya günlük makyaj nasıl yapılır? Haydi içeriğimizin devamına…

Günlük Makyaj Teknikleri

günlük makyaj

Günlük makyaj doğal bir görünümü vurguladığı için keskin bitişli uygulamalar yapmamalısınız. Örneğin; göz makyajı yaparken keskin bitişli far uygulamamalısınız. Bunun yerine bir fırça yardımı ile göz kapağına dağıtılan buğulu bir göz makyajı daha iyi bir seçenek olacaktır.

Kontür uygulamasında ise yüz tipinizi göz önünde bulundurarak bronzer uygulaması yapabilirsiniz. Bunun için de bir örnek verelim. Eğer yuvarlak bir yüz tipine sahipseniz yüzünüzün yan kısımlarından saç diplerine yakın bir şekilde çene kemiğinize kadar kontür uygulaması yapabilirsiniz. Fakat ters üçgen bir yüz tipine sahipseniz kontürü geniş olan çene kısmınıza uygulamalısınız. Çene kemiğinizi kuşak hizasından çeneye doğru olan bölgeye koyu renk uygulayarak gizleyebilir ve bu şekilde yüzünüze boyut kazandırabilirsiniz.

Dudaklarınız için ise tercihinizi balm, lip ya da nude rujlardan yana kullanabilirsiniz. Eğer makyajınızı biraz daha canlandırmak ve görünür kılmak isterseniz parlak dokunuşlar ya da biraz daha koyu tonları da tercih edebilirsiniz.

Günlük Makyaj Nasıl Yapılır?

günlük makyaj

Günlük makyaj cilt tipi ve ten rengine doğru orantıda uygulandığında doğal güzelliği en kısa sürede ön plana çıkarmanıza yardımcı olur.

Eğer hazırsanız bu makyaj nasıl yapılır biraz daha yakından inceleyelim.

  • Makyaja cildimizi temizleyerek başlayalım. Temizleyici jel yardımı ile cildimizi yıkayalım. Daha sonra da cildimizi nemlendirelim.
  • Cildimizi makyaja hazırladıktan sonra kusursuz bir cilt görünümü elde edebilmek için hafif bir fondöten uygulaması yapalım. Göz altlarımıza ise kapatıcı uygulayalım. Bu uygulamayı yaparken cildimizde bulunan kızarıklıkları, göz altı morluklarını ve renk eşitsizliklerini ortadan kaldırdığımıza emin olalım.
  • Göz makyajımız için kahve ya da turuncu tonlarda bir far, ince bir eyeliner ya da sadece maskara uygulayabiliriz. Göz makyajımızı yaparken kaş aralarında bulunan boşlukları kapatmak için ise kaş kalemi ile kaşlarımızı boyayalım ve tarayalım.
  • Göz makyajımızın ardından hafif bir kontür ve aydınlatıcı kullanıp bu şekilde yüzümüzü şekillendirelim. Bunların yerine şeftali ya da pembe gibi bir allık da kullanabiliriz.
  • Son olarak da dudaklarımıza ten rengine yakın nude bir ruj uygulayalım. Fakat daha iddialı ve canlı bir görünüm elde etmek için koyu kahve rujları kullanabilir ya da sadece bir parlatıcı ile de makyajımızı sonlandırabiliriz.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu