Cilt BakımıGüzellikİyi YaşamSağlık

Isırgan Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Adını duyunca bile bazılarını kaşınma krizine sokan ısırgan otunun faydalarını biliyor muydunuz? İlk başta korkutucu olup tenimize değdiği anda bile bize zarar verebilecek olan ısırgan otu, çay haline dönüştüğünde sağlığımıza pek çok yarar sağlayabiliyor.

Öyleyse haydi gelin hep birlikte ısırgan otu çayının yararlarını öğrenelim.

ısırgan otu

Cilt bakımında etkilidir.

Bu alanda yapılan araştırmalar pek yeterli olmasa da ısırgan otu çayı, geleneksel olarak dünyanın pek çok yerinde cilt bakımı için kullanılmaktadır. Isırgan otu çayının analjezik ve anti-inflamatuar özellikleri sivilceyi, egzamayı, tahrişi ve cildinize zarar veren diğer tüm lekelerin belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu çayın içerisinde bulunan antioksidanlar da iyileşmeyi hızlandırabilir ve derideki problemlerden kaynaklanan yara izlerini engelleyebilir.

Bu etkileri sağlayabilmek için çayı için ve ardından soğuduğu zaman doğal dokuya sahip bir bez ya da sünger yardımı ile cildinize uygulayın. Sonrasında maksimum emilim gerçekleşmesi için cildiniz üzerinde biraz bekletin.

Böbrek sağlığında etkilidir.

Isırgan çayının üzerinde yapılan en ümit verici araştırmalardan biri böbrekler üzerindeki etkili ile ilgilidir. Güçlü bir diüretik olarak ısırgan otu, sağlıklı ve düzenli idrara çıkışı teşvik etmeye yardımcı olabilir. Pek çok kişi, hayatlarının idrar ve cinsel yönlerini etkileyebilen Benign Prostat Hiperplazisine (iyi huylu prostat büyümesi) maruz kalır ve bunun için birkaç güvenilir tedavi mevcuttur.

Isırgan çayının bu semptomları en aza indirdiği ve bazı cinsel yan etkiler ile birlikte prostat sağlığını iyileştirebildiği öne sürülmüştür. Aynı zamanda böbrek taşlarının oluşumunu da engellemeye yardımcı olabilir.

Sindirim sistemini düzenler.

Isırgan çayının sahip olduğu antioksidan ve antienflamatuar özelliği, bağırsaklarımızda oluşabilecek bakteriyel dengesizliklerin yol açtığı IBS, kabızlık, diyare ve genel mide rahatsızlığı gibi sindirim sorunlarını en aza indirgemek için harika bir yöntemdir.

Isırgan çayı, bağırsak solucanlarını ve parazitleri öldürmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda gastrointestinal sağlığınızı yeniden yoluna sokabilir ve yararlı bakterilerin büyümesini teşvik edebilir.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir.

Isırgan otu çayının içerisinde bulunan flavonoid ve karotenoidler, yüksek konsanstrasyondaki C vitamini ile birlikte bu çayı etkili bir bağışıklık sistemi güçlendiricisi haline getirebilir. Antioksidanlar, hücresel mutasyona ve kronik hastalığa yol açan hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleri olan serbest radikalleri arayıp nötralize edebilen güçlü maddelerdir.

Bağışıklık sisteminizi ısırgan otu çayı ile oksidatif stres ile mücadeleden kurtarabilirsiniz.

ısırgan otu

Osteoporozu önleyip tedavi edebilir.

Isırgan çayında; kalsiyum, magnezyum ve demir içeren büyük miktarlarda mineral mevcuttur. Bu çay, anemi problemi yaşayan insanlar için faydalıdır ve aynı zamanda yaş ilerledikçe kemik mineral yoğunluğunun kademeli olarak parçalanmasını engellemeye yardımcı olabilir. Osteoporozun başlaması riskine karşı direnmek için yaş aldıkça ihtiyacımız olan mineralleri almamız gerekir.

Bu çayın içerisinde bulunan antioksidanlar ve mineraller vücudunuzu genç hissettirmeyi sağlayabilir.

Ağrı ve iltihabı azaltabilir.

Isırgan otunun içerisinde doğal analjezik ve anti-inflamatuar bileşenler vardır. Bu da, bu bitkiyi tarih boyunca popüler hale getiren özelliklerden en önemlisi diyebiliriz. Bir kas ağrısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı ya da herhangi bir darbe ya da çürük hissi için bu çayı içerek ağrıyı ve iltihabı biraz olsun hafifletebilirsiniz.

Isırgan otu çayının harici uygulaması da etkili sonuçlar doğurabilir.

Alerjik reaksiyonları rahatlatabilir.

İronik olarak ısırgan otu ısırıkları; bazen cilde değdiğinde, etkilenen bölgede yoğun bir alerjik reaksiyona yol açabilir. Ancak ısırganın içerisinde bulunan kimyasallar ve organik bileşenler, çay olarak tüketilirse de antihistaminikler olarak ortaya çıkar. Etkilerin bu tuhaf değişimi, ısırgan çayının tuhaf bir bitki olarak görülmesinin nedenlerinden biridir.

Eğer güçlü bir alerjik reaksiyondan muzdaripseniz ve bağışıklık sisteminizin alarmına karşı koymak istiyorsanız, bu çaydan bir fincan içmek size iyi gelebilir.

Kalp sağlığı için etkilidir.

Bazı araştırmacılar, düşük kan basıncı ile düzenli ısırgan çay tüketimi arasında bir bağ olduğunu bulmuşlardır. Isırganın önleyici bileşenlerinin yanında; ısırganın içerisinde bulunan potasyum, atardamarlardaki ve kan damarlarındaki gerginliğin azalmasına yardımcı olarak sağlıklı dolaşımı teşvik eder.

Aynı zamanda vücudun düzgün bir şekilde oksijen almasını sağlar. Bu durum kalp krizi, inme ve diğer kardiyovasküler komplikasyon riskini düşürebilir.

ısırgan otu

Hamilelerin dikkat etmesinde fayda var.

Isırgan otu çayının pek çok faydası mevcuttur ancak özellikle de hamile olan kadınlar için bazı endişeler vardır. Çünkü ısırgan otu fetal gelişim için tehlikeli olabilecek hormonal dalgalanmalara yol açabilir.

Tüketim zamanı büyük önem taşıyor!

Kendiniz yabani ısırgan yapraklarını hasat ediyorsanız, sezonu geçtikten sonra tüketmemeye özen göstermelisiniz. Çünkü bazı zararlı bileşikler yoğunlaşmayı arttırır ve gelişmekte olan böbrek taşı ihtimalini arttıracak maddeler içerir.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu