MakyajGüzellikManşet

Kusursuz Makyaj Temizliği Nasıl Yapılır?

Gün boyu pek çok makyaj ürünü uyguladığımız cildimizin akşam olduğunda nefes almaya ve kendini yenilemeye ihtiyacı vardır. Kimi zaman üşendiğimiz için, kimi zaman yorgun olduğumuz için ya da bunun gibi başka nedenlerden makyajımızı doğru ve tam anlamı ile temizlemiyor olabiliriz.

Ancak cildimize ciddi anlamda zarar vermek istemiyorsak, makyaj yapmaya ayırdığımınız sürenin yarısından daha azını akşamları makyajımızı temizlemeye de ayırmamız gerekir. Öyleyse haydi gelin doğru ve kusursuz bir makyaj temizliği nasıl olur hep birlikte inceleyelim.

makyaj

Kusursuz bir makyaj için aynanın karşısında saatlerimizi harcayabiliyoruz ancak akşam onu temizleyemeye gelince üşengeçlikte üzerimize yok maalesef ki…

Düzenli makyaj yapan insanlar için bu durum gerçekten de tehlike taşıyor. Öncelikle bunu kabullenmeli ve makyaj için gösterdiğimiz o özeni makyajımızı temizlemek için de göstermemiz gerekiyor. Doğru bir yöntem ile hem makyajınızı kolay bir şekilde temizleyebilir hem de ertesi güne taze bir başlangıç yapabilirsiniz.

Unutmamakta fayda var: makyaj, temiz bir ciltte kendini çok daha iyi ve canlı gösterir.

Cildinize uyguladığınız tüm o ürünlerin bütün gün cildinizin hava almasını engellediğini de unutmayın. O yüzden gün sonunda makyajınızı ne kadar iyi temizlerseniz o kadar cildinizin rahatlamasını ve hava almasını sağlarsınız.

İyi ve cilt tipinize uygun bir temizleyici bulun.

Cilt tipinize uygun olması cildinizdeki yağ dengesinin korunmasında en önemli faktördür. Bu sebeple bu konuyu ihmal etmeyin. Kuru bir cilt tipine sahipseniz yağlı cilt tipleri için üretilmiş bir ürünü kullanmanız, cildinizin daha da kurumasına neden olabilir. Aynı zamanda suya dayanıklı makyaj malzemeleri kullanıyorsanız, temizleyicinizin yağ bazlı olması büyük bir öneme sahip.

Temizleme aşamasında cildinizin hassas bir yapıya sahip olduğunu unutmayın.

Temizleme aşamasında ise cildinizin hassas bir yapıya sahip olduğunu unutmadan nazik bir şekilde hareket etmelisiniz. Kese yapıyormuş gibi makyajınızı çıkarmayın. Pamuğu, yüzünüzde dairesel hareketlerle masaj yapar gibi gezdirmelisiniz.

Göz ve göz çevrenizi temizlerken çok daha hassas davranmalısınız.

Temizleme pamuğu kullanmanız sizleri çok daha iyi bir sonuca ulaştıracaktır. Özellikle gözlerinizi temizlerken kirpiklerinizin dökülmesini istemiyorsanız, bu bölgeyi temizlerken ekstra hassas davranmanız gerekli. Suya dayanıklı ürünler kullanıyorsanız muhakkak yağ bazlı temizleyiciler kullanın. Ovalayarak temizlemekten kaçının.

Pamuğu hafif bir şekilde göz kapaklarınıza bastırıp bekletin. Ardından kirpik diplerinizi aşağıya doğru hareketler ile temizleyin. Aynı zamanda göz çevrenizi özel olarak üretilmiş makyaj temizleme pamukları ile temizlemenizi tavsiye ediyoruz.

makyaj

Islak mendil kullanmayın.

Islak mendiller makyaj temizleme noktasında en kolay yöntem gibi görülebilir. Ancak kesinlikle en iyi sonucu alamazsınız. Üşengeçlik sebebiyle pek çoğumuzun yaptığı korkunç hata da cildimizi ıslak mendiller ile temizlemektir. Temizlediğimizi düşünürüz ancak asla tam olarak cildimizin makyajdan arınmasını sağlamaz. Üstelik de son derece hassas bir yapıya sahip olan cildimizin tahriş olmasına ve zedelenmesine yol açar.

Ruj temizlerken dikkat.

Rujunuzu çıkarırken de dudağınızın uçlarından ortasına doğru hareket etmeniz çok daha doğru olacaktır. Çünkü bu şekilde yüzünüzün her yerine dağılmasına engel olabilirsiniz.

Yağ bazlı temizleyiciler kullanın.

Eğer mat ya da uzun süre kalıcı rujlar kullanıyorsanız yağ bazlı temizleyiciler kullanmaya özen göstermelisiniz. Vazelinin de bir diğer çözüm olduğunu söylemeden geçmeyelim!

Tabii ki vazelin yine her yerde… 🙂 Vazelin kullanırsanız hem bu tür rujların bıraktığı kuruluğun önüne geçmiş hem de rujunuzu kusursuz bir şekilde temizlemiş olursunuz. Bir diğer önereceğimiz çözüm de zeytinyağı kullanmak olabilir. Hem doğal bir ürün kullanmış olursunuz, hem makyajınızı temizleyebilirsiniz hem de dudaklarınızdaki kuruluğa iyi gelir.

Badem ve Hint yağını karıştırarak bir kür elde edin.

Kaş ve kirpiklerinizdeki makyajı arındırdıktan sonra badem ve Hint yağını karıştırarak oluşturduğunuz bir kürü kaşlarınıza ve kirpiklerinize uygulayın. Gün boyu hava almayan kaşlarınız ve kirpikleriniz temizleme işlemi yaparken bile birkaç tel dökülecektir. Biraz da olsa bunun önüne geçebilmek için temizledikten sonra badem ve Hint yağını karıştırıp kirpiklerinize ve kaşlarınıza pamuklu çubuk yardımı ile uygulayın.

Jojoba yağı kullanabilirsiniz.

Doğal yollara başvurmak istiyorsanız cildinizi derinlemesine temizleyecek olan jojoba yağını da tavsiye ediyoruz. Temizlemenin en doğal ve en sağlıklı yollarından biri de jojoba yağından geçiyor desek pek de yanılmış olmayız. Piyasada bulunan pek çok temizleme ürününün içerisinde de yer alan jojoba yağının cilde sağladığı yararları yazsak bu yazıyı bitiremeyiz. Bu sebepten doğal bir nemlendirici özelliği taşıyan jojoba yağını istediğiniz gibi temizleme aşamasında kullanabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz jojoba yağını bir miktar gül suyu ile karıştırmanız olacak.

makyaj

Cildinizi arındırın.

Tüm bu işlemleri sırası ile uyguladıktan sonra muhakkak cildinizi arındırmalısınız. Bizim tavsiyemiz gül suyu olacak. Tonik kullanmak istemeyen kişiler için önerimiz her derde deva gül suyu olacak. Temizleme işleminizi bitirdikten sonra uyumadan önce bir pamuk yardımı ile gül suyunu cildinize uygulayabilirsiniz.

Nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

Son olarak cildinizi nemlendirmeyi asla ihmal etmemelisiniz. Cildinize o kadar ürün sürdükten cildinizi yağlardan arındırmak için yıkadınız ya da gül suyu ile temizlediniz. E bir de üzerine sabun kullandıysanız cildinizdeki kuruluk hemen fark edilebilir. Bu nedenle muhakkak cildinizi bir nemlendirici ile rahatlatın ki ertesi gün pırıl pırıl ve canlı bir cilt ile karşılaşın.

Unutmayın, cildinizi düzenli olarak temizlemez ve arındırmazsanız; erken kırışıklık oluşumuna, sarkmalara, aknelere ve iltihaplanmalara yol açarsınız.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu