El ve Ayak BakımıCilt BakımıGüzellikSaç Bakımı

Kadınların Güzelliğini Engelleyen Alışkanlıklar

Kadınların güzelliğini, sağlığını ve hatta yaşam süresini olumsuz yönde etkileyen alışkanlıkları sizler için araştırdık ve derledik. Haydi gelin hep birlikte göz atalım.

oje süren kadın

Sürekli oje sürmek

Eğer sürekli oje süren biriyseniz neyden bahsettiğimizi hemen anlayacaksınız. Özellikle ucuz markaların koyu renk ojeleri, tırnaklarınızda leke yapacak kadar güçlü boyalara sahiptir.

Bunun sonucunda da tırnaklarınız giderek sararır. Bu durumdan kurtulmak için daha az oje sürmeyi deneyebilirsiniz ya da kaliteli içeriklere sahip oje markalarını araştırabilirsiniz.

Yüz kurulamak için havlu kullanmak

Yüzünüzü yıkadıktan sonra havlu ile kurulamanız aslında oldukça normal. Ancak bu durum güzelliğinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Havlular bakteri ve mikropların yaşayabilmesi ve artabilmesi için uygun yerlerdir. Havlunuzu bir kereden fazla kullandığınızda da sivilce oluşumu riskiniz artar.

Bunun yerine özel pamuklu yüz peçeleri kullanabilir ya da kağıt havlu tercih edebilirsiniz.

Balenli sütyen ile uyumak

Pek çok kadın sütyen kullanır ve zararlı olduğunun farkında bile değildir. Sütyenin kendisi elbette problem değildir ancak uyurken balenli olanları tercih etmeniz cildinizi tahriş eder ve meme dokusunda sıkışmaya yol açar. Aynı zamanda bedeninize uygun sütyen seçmeniz de çok önemlidir. Seçtiğiniz sütyen çok dar ya da çok büyük olmamalıdır.

makyaj fırçaları

Kirli makyaj fırçaları kullanmak

Makyaj fırçalarınızı temizlemek özellikle yoğun olduğunuz zamanlarda öncelikleriniz arasında olmayabilir. Ancak bunu alışkanlık haline getirmeniz demek cildinize zarar vermek anlamına gelir. Kirli makyaj fırçaları kullandığınız zaman yüzünüze defalarca bakteri ve mikrobu bulaştırırsınız. Hatta büyük olasılıkla kullandığınız ürünlere de bulaştırıyorsunuz.

Günde bir çay kaşığından fazla tuz tüketmek

Sanıyorum ki ülkece tuzlu yemeklere alışkınız. Bu sebeple de kontrol edip azaltmayı bile aklımızdan geçirmiyoruz. Ancak tuz tüketimini azaltmak kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Aynı zamanda bilim insanlarına göre kan basıncı düşük olan kadınların cildi daha az sarkık oluyor.

Gün içerisinde tüketmeniz gereken tuz miktarı 2.300 miligramdır. Yani bir çay kaşığı kadardır.

Kaşları fazla almak

Söz konusu kaşlar olduğunda dikkatli olmak gerekli. Güzel şekil verilmiş kaşlar elbette ki yüzünüze güzel bir çerçeve katar ancak kıllar her defasında daha ince çıkacağı için alma sıklığı konusunda dikkatli olmalısınız. Kaşlarınızı sık sık alıyorsanız belli bölgelerde zaman içerisinde kıllar çıkmayabilir.

tıraş bıçağını elinde tutan kadın

Tıraş bıçağını duşta bırakmak

Kadınlar sürekli olarak duşta kullandıkları için tıraş bıçaklarını banyoda bırakıyor olabilir ancak bu çok zararlı bir alışkanlık. Tıraş bıçağını nemli bir bölgede bırakmak bıçağın körelmesine yol açar. Bu sebeple bir sonraki sefer kullandığınız zaman cildiniz tahriş olabilir ve kıl dönmesi problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun yerine tıraş bıçağını kullandıktan sonra silmeye ve kurulamaya özen gösterin. Ardından güvenli bir bölgede tutun.

Bacak bacak üstüne atarak oturmak

Zamanımızın çoğu oturarak geçtiği için oturuş şeklimiz ve duruşumuz oldukça önemlidir. Bacak bacak üstüne atarak oturmak rahat görünebilir ancak bacaklardaki sağlıklı kan dolaşımını olumsuz yönde etkiler.

Koltuk altındaki kılları aldıktan hemen sonra deodorant kullanmak

Pek çok deodorantın içerisinde güçlü ve zararlı kimyasallar bulunur. Dolayısıyla koltuk altınızdaki kılları aldıktan sonra cildinizin gözenekleri açık olacağı için her türlü kimyasalı emmeye hazır olacaktır. Bu sebepten cildinizdeki tahriş ve kaşıntı geçene kadar bir şey kullanmamalısınız.

Ee kadınlar olarak daha dikkat edecek miyiz bunlara? Yorumlarda buluşalım!

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu