Cilt BakımıGüzellik

Cildinizi Kışa Hazırlamanın 10 Yolu

Evet daha kara kış gelmedi ancak soğuklar, kuru hava ve rüzgar kendini bayağı bir hissettirmeye başladı.

Hatta havayla birlikte bazılarımızın dudakları kurumaya ve elleri sürekli olarak nemlendirici ihtiyacı hissetmeye başladı.

Rüzgar iyice sertleşmeden cildinizi güçlendirerek soğuk havalarda da yumuşaklığını koruyacak işlemlere bir an önce başlamanız için bazı önerileri sizler için derledik. Haydi içeriğimizin devamına geçelim.

kış- cilt bakımı yapan kadın

Derinizi fırçalayın.

Kuruyan ve pul pul dökülen bacaklarınızı duştan önce yumuşak bir fırça yardımıyla fırçalayın.

Nemlendiricinizi değiştirin.

Yaz aylarında kullandığınız nemlendiriciler daha kuru ve rüzgarlı havalara sahip olan kış aylarına yetmeyecektir. Bu sebepten nem oranı daha yüksek ve etkili olan bir nemlendiriciye geçmenizin zamanı geldi.

Yüz temizleme ürününüzü dikkatli seçin.

Temizleyici ürünler cildinizi doğal yağlardan arındırabilir ve kurumasına yol açabilir. Zamanla da daha belirgin çizgiler ve kırışıklıklar oluşturabilir. Cilt tipinize uygun nemlendirme özelliği olan temizleyiciler seçmeye özen gösterin.

cilt bakımı yapan kadın

Düzenli olarak peeling yapın.

Peeling kış aylarında çok sık kaybedilen parlaklığı cildinize geri kazandırır. Haftada iki defa peeling yapmanız bu parlaklığı kazanmanız açısından yeterli olacaktır.

Cildinizi korumaya devam edin.

Güneşin zararlı ışınları maalesef ki hala yeryüzünde. Kış mevsiminde hava daha az güneşli görünür ancak unutmayın, bu zararlı UV ışınları hala cildimizi etkilemeye devam ediyor. Cildinizi devamlı olarak çinko oksit içeren güvenli bir güneş koruyucu ile koruyun.

Sıcak su ile duş almayın.

Soğuk havalarda sıcak su ile duş almak dünyanın en tatlı anı gibi gelse de bu cildiniz için hiç iyi değil. Sıcak su cildinizde bulunan doğal yağların ortadan kalkmasına yol açar. Bu da dolayısıyla kuruluğa neden olur. Bu sebepten her zaman ılık su ile duş almanız önerilir.

maske yapan kadın

Beslenmenize özen gösterin.

Basit şekerler ve karbonhidratlar, ciltte daha fazla sivilce oluşumuna yol açabilir. Cildiniz yediklerinizin aynasıdır diyebiliriz aslında.

Eldiven giyin.

Kuru ve soğuk havalarda ellerimizin sürekli olarak kurumasından yakınırız. Ellerinizin kurumasının önüne geçmek için nemlendirici kullanmanın dışında eldiven takmanız da önerilir.

Buhar makineleri kullanın.

Aşırı kuru bir cildiniz varsa özellikle geceleri yatak odanızda buhar makinesi çalıştırabilirsiniz.

Dudaklarınıza peeling yapın.

Kuru havalarda en çok kuruyan yerlerden biri de dudaklarımızdır. Dudaklarımızın pütürlü yapısından Hindistan cevizi yağı ile karıştırdığınız toz şekerle, günde 2-3 kez hafif bir şekilde peeling yaparak kurtulabilirsiniz.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu